Bērni

Ne soli bez atstarotāja!

Latvijai iedalītais klimats mūs aplaimo ne tikai ar siltām vasarām un sniegotām ziemām, bet arī ar vakariem, kas ātri satumst. Tāpēc, dodoties ārā, katram jāparūpējas par to, lai viņš kā kājāmgājējs būtu pamanāms autovadītājiem.

Atstarotāju lietošana paredzēta likumos

Katru gadu rudenī masu mediji atgādina par nepieciešamību lietot atstarotājus.

Aicinājumi lietot atstarotājus nav tikai kampaņa, ceļu satiksmes noteikumos sacīts, ka diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas pārvietojas pa brauktuvi vai nomali, jālieto gaismas atstarotājs vai cits gaismu atstarojoša materiāla elements vai jātur rokā iedegts lukturītis. Ārpus apdzīvotām vietām gājējiem, kuri iet pa brauktuves malu vai nomali, jāpārvietojas pretim transportlīdzekļu braukšanas virzienam. Par šo, kā arī citu gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšanu paredzēts administratīvais sods – brīdinājums vai naudas sods no LVL 5 līdz LVL 20.

Un tomēr – kāpēc jālieto atstarotājs

Protams, atstarotājus mēs lietojam ne jau tāpēc, ka par to nelietošanu soda. Autobraucēji zina – diennakts tumšajā laikā autovadītājs gājēju bez atstarotāja pamana tikai pēdējā brīdī (25–40 m attālumā), kad no avārijas praktiski vairs nav iespējams izvairīties. Savukārt atstarotāja atspīdināto gaismu autovadītājs, braucot ar tuvajām gaismām, pamana no 140 m attāluma, braucot ar tālajām gaismām – pat no 400 m attāluma. Tātad gājēju pamanīšanas attālums, lietojot atstarotāju, palielinās 5–10 reizes, un tas ir pietiekami ilgs laika sprīdis, lai vadītājs laikus reaģētu un izvairītos no sadursmes ar gājēju.

Autovadītājiem mašīnā būtu jābūt līdzi atstarojošajai vestei, lai neciestu gadījumos, kad diennakts tumšajā laikā ir spiesti apturēt automašīnu uz ceļa, lai, piemēram, veiktu riepas maiņu, jo bez atstarojošiem elementiem apģērbā viņi ceļa malā nav pamanāmi.

Valsts policija uzsāk akciju ‹‹Esi redzams››

Valsts policija, CSDD un Drošas Braukšanas Skola 4. novembrī, 2010, uzsāka akciju ‹‹Esi redzams››, kuras laikā iedzīvotājiem tiks dāvināti atstarotāji un skaidrota to lietošanas nepieciešamība.

Statistikas sausie skaitļi liecina, ka 2010. gada desmit mēnešos Latvijā ceļu satiksmes negadījumos cietis 701 un bojā gājis 51 gājējs. No visiem ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušajiem vienpadsmit bija velosipēdisti, savukārt dažādas traumas guvuši 304 velosipēdisti. 70 % avāriju, kurās iesaistīti gājēji, notiek tumsā vai krēslā. Viens no negadījumu galvenajiem iemesliem ir arī tas, ka gājējam nav bijis atstarotāja vai apģērba ar atstarojošiem elementiem vai gājējs pārvietojies nepareizi – pa ceļa nepareizo pusi vai pat pa ceļa vidu.

Kā pareizi lietojams atstarotājs

Foto: Daces Šteinbergas gatavotais atstarotājs. Foto no personīgā arhīva

Visefektīvākā ir atstarojoša materiāla iestrādāšana apģērbā, piemēram, piedurknēs. Bērniem apģērbi bieži vien tiek šūti ar atstarotājiem gan priekšpusē un mugurpusē, gan piedurkņu un bikšu staru galos. Ja apģērbā nav iestrādāti šādi elementi, efektīvi ir atstarotāju piestiprināt pie labā sāna kabatiņas, lai ejot tas plivinātos. Pie apģērba atstarotājs jāpiestiprina ķermeņa labajā pusē vai, ja tā ir aproce, uz labās rokas. Ja atstarotājs ir aizmirsts mājās, spīdiniet kaut vai mobilo telefonu, citādi uz ceļa būsiet neredzams.

Bērni mēdz nēsāt mugursomas, kurās iestrādāti atstarojoši elementi, taču jāņem vērā, ka gadījumā, ja soma tiek nesta uz muguras, gājējam ejot pa ceļa pareizo pusi, šoferis tos neredz.

Vecākiem atstarotāju nēsāšanā jārāda piemērs, kā arī jāskaidro bērniem, cik svarīgi lietot atstarotāju tumšajā laikā, un jānodrošina bērni ar atstarotājiem.

Ne visi atstarotāji garantē gājēju drošību

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) veic regulāras tirgus uzraudzības aktivitātes, lai pārbaudītu, vai atstarotāji ir droši – nodrošina pietiekamu atstarošanu, nevis rada tikai maldīgu drošības sajūtu. 2010. gadā realizētā uzraudzības projekta ietvaros kopumā pārbaudīja 53 atstarotāju un atstarojošu vestu modeļus. Četri atstarotāju modeļi nebija marķēti ar CE zīmi, kuras neesamība liecina par to, ka atstarotājiem nav veikta atbilstības novērtēšanas procedūra. Divi atstarotāji un divas atstarojošās vestes nebija nodrošinātas ar instrukciju par to lietošanu, glabāšanu un apkopi.

No desmit uz ekspertīzi nodotajiem atstarotāju paraugiem četri tika atzīti par neatbilstošiem, jo tie nenodrošināja minimālo atstarošanas koeficientu atbilstoši Eiropas standarta EN 13356:2001 prasībām. Labāku rezultātu uzrādīja aizsargvestes ar atstarojošām lentēm, kur no pieciem paraugiem neatbilstošs bija viens modelis. Pēc  riska izvērtējuma veikšanas nopietns risks tika noteikts visiem pieciem neatbilstošajiem preču modeļiem. PTAC aizliedza šo preču realizāciju, uzdeva veikt to atsaukšanu no mazumtirgotājiem un patērētājiem, kā arī tās iznīcināt.

Aspekti, kas liecina par atstarotāju kvalitāti

  • Jāpārliecinās, ka preces nosaukums ir ‹‹atstarotājs›› vai attiecīgi – ‹‹atstarojoša veste››. Pašlaik veikalos ir atrodamas dažādas preces, kas izskatās kā atstarotāji, bet to nosaukums ir ‹‹breloks››, ‹‹suvenīrs›› u. c.
  • Prece ir marķēta ar CE zīmi, tātad tā ir sertificēta.
  • Prece ir nodrošināta ar informāciju valsts valodā par tās lietošanu, uzglabāšanu un kopšanu, kā arī ir iespējams identificēt preces ražotāju.
  • Visaugstākā gaismas atstarošanas spēja ir mikroprizmas materiāliem. Tie ir lokani, mīksti (uz PVC bāzes), bet sīkās, atstarojošās prizmas var pamanīt, tikai rūpīgi ieskatoties.
  • Nav ieteicami cietie jeb velosipēdu atstarotāji. To priekšrocība ir ilgais kalpošanas laiks, taču būtisks to trūkums ir atstarošanās leņķis. Šāda veida atstarotājs ir labi saskatāms, ja tā virsma ir tieši perpendikulāra automašīnas staru kūlim, bet, ja atstarotājs kaut nedaudz ir pagriezts slīpi, atstarošanās spēja samazinās pat desmit reizes.
  • Vislabāk saskatāmi ir balti atstarotāji. Nākamie pēc spožuma ir fluoriscento toņu un dzeltenie atstarotāji. Nav ieteicami zili, zaļi un tumši sarkani atstarotāji, kas legālā ceļā nemaz nevar iegūt CE marķējumu.
  • Atstarotājs nedrīkst būt ļoti mazs. Minimālais atstarotāja laukums ir vismaz 5 cm2.

Izgatavo vai iegādājies oriģinālu atstarotāju

Foto: Paulas Bērziņas gatavotais atstarotājs

Kā jau visi noteikti zina, atstarotājus var nopirkt grāmatnīcās, kancelejas preču veikalos, pārtikas preču veikalos, benzīntankos un citur. To aptuvenā cena ir no LVL 0,50 līdz LVL 3. Taču atstarotājus vari izgatavot arī pati vai iegādāties no oriģinālu lietiņu ražotājiem. Tiesa, nav zināms, cik atbilstoši šie atstarotāji būs PTAC minētajām prasībām, taču pavisam droši tos var lietot papildus sertificētajiem atstarotājiem.

Cēsniece Paula Bērziņa, koka dizaina studente, brīvajā laikā nodarbojas ar rokdarbiem un jau vairākus gadus gatavo rotas. Tomēr jau otro gadu viņas visiemīļotākais rudens un ziemas sezonas vaļasprieks ir atstarotāju izgatavošana.

‹‹Šobrīd modē ir gatavot rotas, tomēr ir tik grūti konkurēt ar auskariem vai kreļļu virtenītēm. Pagājušajā rudenī es sēdēju un domāju, ko varētu izgatavot tādu, kas ir gan aksesuārs, gan nepieciešamība. Ideja par atstarotājiem ienāca prātā, jo mamma bija iegādājusies atstarojošo lentu, kas bija jāpiesien vai jāpiešuj pie somām un mēteļiem. Tāda parasta, pelēka lenta jau nav īpaši izteiksmīga un skaista, tādēļ ienāca prātā gatavot piespraudes, kurās būtu iestrādāts atstarojošais materiāls. Pirms tam man ļoti patika gatavot brošas un visu apšūt ar mazām pērlītēm, tāpēc atstarojošais materiāls bija tikai to papildinājums. Atstarotājus vajag nēsāt visiem, bet, tā kā veikalos pieejamie, manuprāt,  ir diezgan bezgaumīgi un vairāk piestāv pie sporta jakas, nevis skaista ziemas mēteļa, daudzi tos neiegādājas – tie vienkārši nepiestāv pie apģērba,›› stāsta Paula.

‹‹Īstenībā katrs pats sev mājās var izgatavot tādu atstarotāju, kādu vien vēlas, jo tas ir samērā vienkārši. Es izmantoju filca audumu, atstarojošo lentu, saspraudi, diegus, pērlītes, podziņas un mīkstu materiālu, lai atstarotāju piepildītu. Man pašai vislabāk patīk taisīt atstarotājus, kas ir manās krāsās: tirkīzzilā, lillā un klasiski melnbaltajā. Manis gatavotie atstarotāji ir vairāk domāti bērniem un sievietēm. Vīriešiem vēl neesmu izdomājusi kādu interesantu, tomēr reizē neuzkrītošu dizainu, jo viņi tomēr rotas nenēsā,›› saka Paula.

Atstarotājs ir lieliska dāvana Ziemassvētkos. Pagājušogad Paula atstarotājus dāvinājusi ģimenei un draugiem Ziemassvētkos, šogad viņa mazliet iesaistās tirdziņos, tomēr, tā kā viņa ir studente, viņai neesot laika tos masveidā ražot un visu dienu veltīt atstarotāju gatavošanai. Tomēr, ja vēlaties Paulas veidotu atstarotāju, variet uzrakstīt viņai e-pastu (atstarotaju.bode@inbox.lv).

Foto: Daces Šteinbergas gatavotie atstarotāji

Savukārt Dace Šteinberga veido atstarotājus no balta materiāla, saskaņojot dažādu toņu pērlītes un sudrabota vai zeltīta metāla elementus, lai katrs to varētu pieskaņot savam mētelim vai somiņai. ‹‹Kaut kur dzirdēju vai lasīju, ka pēc statistikas viskūtrākās atstarotāju lietotājas ir tieši dāmas. Un nav jau nekāds brīnums – veikalos var atrast kaudzēm atstarotāju ar smaidīgām sejiņām, kaķīšiem un zaķīšiem, ko piekarināt pie bērna somas. Vīrieši var nopirkt vējjakas ar atstarojošām iešuvēm, bet sievietei, kura grib izskatīties eleganti, tas viss īsti neder. Man pašai patīk interesantas somiņas un smukas drēbītes, bet pie glaunas, firmīgas somiņas piekārt koši zaļu rimbuli ar smaidīgu sejiņu šķiet... zaimošana. Tā dzima doma par atstarotājiem, kas vairāk atgādina somu rotājumus un brošas un ir pieskaņojami pie apģērba, bet tajā pašā laikā pilda savu funkciju,›› stāsta Dace.

Pirms Dace sākusi veidot tādus atstarotājus, viņa sazinājusies ar PTAC. Kritēriji ir stingri – ir noteikts, cik atstarotājam jābūt lielam, cik tālu redzamam un cik spožam. Katram atstarotāju veidam ir jāveic laboratoriska pārbaude. Bet, tā kā šādas ekspertīzes ir dārgas un katrs veidotais atstarotājs ir unikāls, pieejams tikai vienā eksemplārā, PTAC darbiniece ieteica tos saukt par atstarojošiem piekariņiem vai brošām.

Pircējiem Dace parasti iesaka ap roku likt atstarojošu lentu un šos atstarojošos piekariņus izmantot kā dekoru somai vai brošu pie mēteļa atloka, jo drošības jau nekad nevar būt par daudz. Pagaidām Daces darinātie atstarsmukumi nopērkami amatnieku tirdziņos, Rīgā ‹‹Koka Vardē››, Olainē, Kūdras ielā, vai pasūtot caur blogā www.meitene.blogs.lv atrodamajiem kontaktiem. Pašlaik tiek testēta pavisam jauna atstarotāju izgatavošanas tehnika, lai varētu uzmeistarot, piemēram, atstarojošas krelles vai rokassprādzes.

Informācijas avoti: vp.gov.lv, ptac.gov.lv, likumi.lv

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Aukles darba tirgū

Bērna drošība, braucot automašīnā

Par savu un bērnu drošību varat aprunāties Cāļa forumos

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem

Likumi un pabalsti

Auto

Mazulis