Bērni

Paplašinātais vārdadienu kalendārs

Šis kalendārs ir tapis pamatojoties uz grāmatu "Latviešu vārdi" un K.Siliņa "Latviešu parsonvārdu vārdnīca" materiāliem.

Paldies Bekai un Trīnei, kuras atsūtīja grāmatu daļas, kā arī īpaša pateicība K.Siliņa mazmeitai, kura atļāva Cālī izmantot vectēva mūža darba rezultātus. Grāmatā "Latviešu vārdi" norādītos vārdus es salīdzināju ar sienas kalendārā esošiem vārdiem. Rezultātā nācās nedaudz "pielabot" grāmatu, jo izrādijās, ka daži no vārdiem tagad ir ieņēmuši savu vietu kalendārā un tiem ir iedalītas citas dienas, neviss tās, kuras ir norādītas grāmatā. Kā arī kalendārā ir parādījušies daži jauni vārdi, kas arī nav minēti grāmatā. Tāpēc apmēram par 20 vārdiem informācija nesakritīs. Pašu grāmatu arī ir vērts iegādāties, jo tur ir diezgan plaša informācija, kas varētu būt interesanta visiem vecākiem.

Klāva Siliņa grāmatā, savukārt, ir dota Latvijā sastopamo vārdu izcelsme un nozīme. Nedaudz pamainot vārdnīcas stilu (izņemot visus saīsinājumus, atsauces - tekstu devu tā, lai būtu skaidrs pat nelasot vārdnīcas paskaidrojumus), papildināju kalendāru ar šo interesanto informāciju.

Izvēloties bērnam vārdu neaizmirstiet, ka Jūsu pienākums ir ne tikai izaudzināt bērnu, bet arī dod viņam tādu vārdu, ko viņš nesīs pa dzīvi ar pateicību.

Kalendārā Jums ir iespēja meklēt vārdus pēc pirmā vārda burta, pēc datuma. Vārdi, kas ir sastopami parastajā "tradicionālajā" kalendārā ir atzīmēti ar zaļu krāsu.

Meiteņu vārdi

A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K Ķ L Ļ M N Ņ O P R S Š T U Ū V Z Ž

Zēnu vārdi

A Ā B C Č D E Ē F G Ģ H I Ī J K L Ļ M N Ņ O P R S Š T U V Z Ž

Pēc datumiem

Palīgs vecākiem vārda izvēlē

Nevarat savā starpā sarunāt kādu vārdu likt mazulim? Ir viena laba metode: katrs no vecākiem saraksta uz lapiņas visus vārdus, kādi viņam liekas pieņemami (vieglāk to darīt, ja priekšā ir kalendārs – pēc kārtas apskatot visus vārdus). Pēc tam abi saraksti tiek salīdzināti. Sarakstā atstāj tikai tos vārdus, kuri abos sarakstos sakrīt. Par dažiem vārdiem ir vieglāk diskutēt.

Pilnajā kalendāra versijā ir vairāk par 5000 vārdu. Ja katrs no vecākiem izvēlēsies kādus 50 kā daudzmaz derīgus, tad vēlāk ir ļoti grūti salīdzināt sarakstus. Tāpēc piedāvājam jaunu iespēju: darīt to ar datora palīdzību.

Sākumā Jums ir jāatver vārdu saraksts, kas sākas ar izvēlēto burtu. Pirmajā rindiņā redzat divus groziņus – vienu rozā, otru zilā krāsā. Viens no vecākiem (piemēram, mamma) lasa visus vārdus. Ja kāds vārds patīk, tad to ieliek savā “atmiņu groziņā”. Lai ieliktu vārdu groziņā, ir jānospiež groziņa attēls pie izvēlētā vārda. Kādā krāsā groziņu jāspiež? Ja esat mamma – tad rozā, ja tētis – zilo.

Kad būsiet nospieduši attiecīgo groziņu, parādīsies neliels uzraksts ar tekstu: "Izvēlētais vārds ir ielikts atmiņu groziņā". Šis uzraksts pats pazudīs pēc pāris sekundēm – Jums nekas nav jādara. Turpiniet izvēlēties. Varat izvēlēties arī citu burtu. Kad pabeigsiet savu darbiņu, tad sauciet savu otru pusīti. Tagad tāds pats darbiņš ir jāpaveic otram vecākam, tikai viņam ir jāspiež savas krāsas groziņš.