Bērni

Banānsoma - kā to izmantot?

Vecāki lielu interesi izrāda par pietiekoši jaunu (Latvijā) mantu, kuru izmanto bērna nēsāšanai - par banānsomu. Daudzi būs dzirdējuši, ka šī soma ir daudz ērtāka un bērnam veselīgāka, salīdzinot ar parastām bērnu nēsājamām "ķengursomām".

Priekšrocības

 • Mātes/ tēva un bērna tuvība
  Katram bērnam ir svarīgi pēc iespējas ilgāk atrasties savas mātes tuvumā. Tam ir būtiska nozīme Jūsu mazuļa garīgajā un fiziskajā attīstībā. "Banānsoma" nodrošina šo ciešo kontaktu. Tas ir īpaši noderīgi, ja Jūsu bērns ir nemierīgs un prasa papildus uzmanību
 • Ērtums un komforts
  Bērna svars vienmērīgi noslogo Jūsu mugurkaulu. Atšķirībā no "ķengursomām", "banānsoma" ļaus nēsāt bērnu pēc iespējas ilgāk, neizjūtot muguras sāpes
  "Banānsomām" tiek izmantots mīksts, mazgājams audums, kas ir labi polsterēts pleca apvidū un visās somas malās, kuras skar Jūsu bērna ķermeni un kājas. Somai nav cietu stūru un asu malu
  "Banānsoma" sniedz iespēju ērti un neuzkrītoši barot bērnu ar krūti arī jebkurā sabiedriskā vietā
  Jūsu rokas vienmēr būs brīvas, lai arī pārējie Jūsu bērni nepaliktu bez uzmanības
 • Praktisks pielietojums
  Tiek rekomendētas vismaz 6 pozīcijas, kādās Jūs varat pareizi nēsāt savu mazuli no zīdaiņa līdz trīs gadu vecumam
 • Vienkāršība
  Somu viegli uzlikt un noņemt, pat ja bērns tajā ir aizmidzis. Viegli uzglabāt - to var ātri ievietot autiņbiksīšu somā vai novietot zem mašīnas sēdekļa
 • Ekonomiskums
  Jūs varat ērti nēsāt tajā bērnu no dzimšanas līdz tas sasniedz 16 kg svaru. Nav vajadzības pirkt citus pārnēsāšanas līdzekļus, lai pielāgotos bērna augšanai

Komplektā ietilpst:

 • pleca polsteris
 • riņķu sprādze
 • somas malas
 • pleca josta
 • guļammaiss

Kā uzlikt banānsomu

Ja, pērkot "banānsomu", tā nav sasprādzēta, tad veiciet sekojošās darbības:

 • izvelciet jostu cauri abiem riņķiem
 • pagrieziet to atpakaļ pāri augšējam riņķim
 • izvelciet zem apakšējā riņķa
 • savelciet jostu.

Pārlieciet "banānsomu" pāri galvai tā, lai pleca polsteris būtu uz viena pleca un guļammaiss atrastos šķērsām pāri Jūsu ķermenim. Riņķu sprādzei jābūt tieši virs Jūsu krūts un pleca jostai jābūt vērstai uz leju. "Banānsomu" var nēsāt uz jebkura pleca.

 Piezīme: sekojiet, lai lielākā auduma daļa atrodas mugurpusē. Tas ir paredzēts pareizai svara sadalei, kas būs izjūtama augot Jūsu bērnam. Pārbaudiet, vai audums aizmugurē nav saburzīts, sagriezts vai saspiests kopā. Sagatavojiet bērnam "banānsomas" guļammaisu, izveidojot kabatu. Tagad Jūs esat gatava nēsāt bērnu vienā no pozām, kas norādītas zemāk.

Poza "Šūpulis"

"Banānsomā" mazulis gulēs šūpojoties, viņa galva būs tajā pašā pusē, kur atrodas riņķi. Turiet bērnu vienā rokā tā, lai viņa galva būtu riņķu sprādzes pusē. Ar brīvo roku paveriet guļammaisu un ielieciet tajā bērnu (skat. att.). Vienmēr sekojiet, lai starp Jums un bērnu būtu guļammaisa audums. Nav nepieciešams apsegt bērna galvu ar audumu, izņemot tos brīžus, kad Jūs barojiet viņu ar krūti vai gribat pasargāt no nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem (gaisma, lietus, vējš, utt.). Bērnam jāguļ "banānsomā" Jūsu vidukļa rajonā vai mazliet augstāk. To var noregulēt, pieturot bērnu vēlamā augstumā un velkot jostu uz leju. Kā noņemt somu ar bērnu - ar vienu roku pieturiet bērnu zem muguras, ar otru - atbrīvojiet jostu. Tad ar visu bērnu noliecieties, novietojiet viņu vajadzīgajā vietā un noņemiet somu pāri galvai. Bērns paliks guļot "banānsomā".

Barošana ar krūti

Barošana ar krūti notiek pozā "šūpulis". Pagrieziet bērnu ar vēderu pret Jūsu vēderu. Pabīdiet somas audumu no krūts tā, lai bērns varētu tai piekļūt. Noregulējiet "banānsomu", lai pilnībā nofiksētu bērna pozu (skat. att.).

Katru reizi, kad Jums ir nepieciešams atlaist "banānsomu" vaļīgāk, vienkārši pavelciet aiz apakšējā riņķa. Darot to, vienmēr pieturiet savu bērnu.

Poza "Ķengurs"

Ja Jūsu mazulis jau tur galviņu, poza "Ķengurs" būs noderīga nomoda stundās. Turiet bērnu ar vienu roku zem ceļgaļiem tā, lai viņa mugura atbalstītos pret Jūsu krūtīm. Ar brīvo roku, paveriet somas guļammaisu un nolaidiet tur bērnu. Bērns var sakrustot kājas vai pievilkt ceļus pie krūtīm. Vēlreiz - pārbaudiet, lai starp Jūsu un bērna ķermeni būtu audums. Īpaši tēvi iecienījuši šo bērna pārnēsāšanas veidu (skat. att.).

Poza "Pieglaudies"

Šajā pozā bērns atradīsies tieši un ar seju pret Jums. Augšējā mala atbalstīs bērna galviņu pret Jūsu krūtīm. Ja liekas, ka augšējā mala ir pārāk vaļīga, lai labi atbalstītu galviņu, Jūs varat pievilkt to ciešāk, pastiepjot caur apakšējo riņķi auduma daļu, kas fiksē tikai augšējo malu. Mēs saucam to par "burbuļa veidošanu" (tā nav jostas vilkšana noregulēšanai). Jūsu bērna kājas šajā pozīcijā var atrasties pilnīgi iekšā guļammaisā, vai ārpus apakšējās malas (skat. att.). Jebkurā variantā, starp Jūsu un bērna ķermeni, ir jābūt maisa audumam

Poza "Jātnieks"

Šajā pozā var viegli nēsāt vecāku bērnu bez roku palīdzības. Novietojiet bērna vēderu uz Jūsu brīvā pleca, atvirzot guļammaisu no sevis, uzsēdiniet bērnu uz savas gūžas, lai, atstājot audumu starp bērna dibentiņu un savu ķermeni, bērna kājas varētu novietot ārpus apakšējās malas. Bērnam jāatrodas Jūsu vidukļa augstumā, bet ne zemāk. Nofiksējiet bērnu šajā pozīcijā, pavelkot jostu uz leju. Piezīme: jāseko, lai bērnam nebūtu iespējas atmuguriski izkrist no somas! Tas var notikt, ja augšējā mala ir pārāk vaļīga. Izmantojot "burbuļa veidošanas" tehniku, nofiksējiet somas malas tā, lai bērns sēdētu taisni un maksimāli tuvu Jūsu ķermenim.

Drošības instrukcija

 • Braucot mašīnā, lietojiet tikai speciālos bērnu sēdeklīšus. NEKAD neizmantojiet "banānsomu" šim nolūkam!
 • Ja Jums jānoliecas, PIETUPIETIES, pieturot bērnu ar abām rokām un saglabājot taisnu muguras stāvokli
 • Ja bērns atrodas somā - neskrieniet, nebrauciet ar velosipēdu, neiesaistieties intensīvās fiziskās aktivitātēs
 • Neizmantojiet "banānsomu" brīžos, kad gatavojat ēdienu vai situācijās, kuras potenciāli var būt bīstamas Jūsu bērnam.

Somas kopšana

100% kokvilnas audums somai ir izvēlēts tāpēc, ka tas ir ērts, drošs un patīkams Jūsu bērnam. Vēlams pirmās reizēs somu mazgāt atsevišķi no citām drēbēm, jo iespējama tumšo krāsu plukšana. Tiek rekomendēta mazgāšana veļas mašīnā siltā ūdenī, saudzīgā režīmā. Lietojiet maigu mazgāšanas līdzekli. Žāvēšanai neizmantojiet žāvēšanas mašīnas, jo karstā gaisa ietekmē, soma var zaudēt savu formu.

Papildus informācija

Lai somu varētu izmantot daudzveidīgi, nepieciešamas iemaņas. Daudzi vecāki, lai iemācītos pareizi rīkoties ar somu, sākumā spoguļa priekšā lietošanu izmēģina ar lellēm vai mīkstajām rotaļlietām.

Citi noderīgi raksti

Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās

Zīdainis un veģetārs uzturs

Par saviem mazuļiem varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība