Pūriņš jaundzimušajam (mēbeles, piederumi)
Tas, cik daudz līdzekļu būs nepieciešams iztērēt jaundzimušā pūriņam, atkarīgs no tā, vai ģimenē dzims pirmais bērniņš, vai arī viņu sagaidīs jau vecākie bērni, kā arī vai radiem un draugiem ir līdzīga vecuma bērniņi. Tāpēc, ka mazulis pirmajā gadā aug tik ātri, ka viņam izmantojamās lietas nevar pagūt nolietot tā, lai tās nederētu vēl kādam.
Nepieciešamais mazulim:
- autokrēsliņš,
- gultiņa,
- ratiņi,
- pakaviņš,
- pārtinamais galdiņš,
- vannīte.
Lai bērniņu varēt atvest mājās no slimnīcas, viņam nepieciešams autokrēsliņš, kas der mazulim jau no pašas dzimšanas. Tas nozīmē, ka tam ir maksimāli mazs sēdekļa izliekums, lai bērniņš justos ērti, gandrīz kā guļot. Ja ir iespēja iegādāties dārgākus krēsliņus, to ir vērts darīt, jo tie ir ērtāki dēļ nelielā izliekuma, kā arī mazulis tajos mazāk svīst. Ir māmiņas, kuras izmanto kulbiņas, kuras var piesprādzēt mašīnā, tajās mazulis jūtas visērtāk, tomēr no drošības viedokļa tās nav īpaši labas, tāpēc arī, ja policija šo skatu redzēs, tad par to būs jāmaksā sods un jāsaņem soda punkti.Pirmie autosēdeklīši ir ar skatu pret braukšanas virzienu, tāpēc, ja mašīnā ir gaisa spilveni, tad autosēdeklīti nevar likt priekšējā daļā vai arī gaisa spilveni ir jāatslēdz. Tikai noteikti jāpārliecinās, vai tas izdarīts pilnībā, jo elektronika mēdz pievilt.
Māmiņas Cālis.lv forumā dalās savā pieredzē:
"Lai mazajam nebūtu neērti pārvietoties sēdeklīti, es klāju iekšā autiņu vai dvielīti. Iesaku skatīties tādu, kas nav no pavisam mazajiem un šaurajiem, jo man te pazīstamām vairākām ģimenēm ir problēma, ka ap pus gadu jāpērk 0-18kg krēslu, jo bērns 0-13kg nelien vairāk iekšā, bet tā sēdēt braukšanas virzienā vēl nevar."
"Pabiezs frotē (zem muguras vairākās kārtās) veic apmēram to pašu funkciju, ko pretsvīšanas ieliktnis."
"Vēl vecāki pirms pirkšanas var pārbaudīt, cik smags ir sēdeklītis, lai ir ērti to pārnēsāt, ja nepieciešams un vai tas ir uzliekams uz iepirkumu ratiņiem."
Visfeinākā mazulim ir sava gultiņa (lai gan daļa vecāku jūtas drošāk, ja sākumā bērniņš guļ kopā ar viņiem) – un te ir visdažādākie varianti, kas atkarīgi gan no gaumes, gan uzskatiem, gan maciņa biezuma. Visizplatītākā ir redeļu gultiņa, kurai var mainīt augstumu, proti, bērniņam augot, to nolaist zemāk, kā arī nolaižama redelīte, lai bērnu ērtāk ielikt un izņemt. Ir gultiņas, kurām ir izņemamas redelītes, lai laikā, kad bērns pats var izkāpt no gultiņas, viņš to ērti var izdarīt un nav jāsauc mamma vai tētis. Ja redelītes nevar izņemt, bet bērniņš guļ mierīgi, tad vienā pusē redelītes var noņemt pavisam, līdz ar to gultiņa kalpo ilgāku laiku, un nepastāv risks, ka bērns varētu sasities, kāpjot pāri redelītēm. Gultiņām apakšā mēdz būt lāde, kurā ērti savietot bērna gultas veļu, nakts drēbītes un autiņus.
Tomēr daudzas māmiņas pirmajos mazuļa mēnešos izmanto šūpulīti, kurā bērniņu ērti šūpot vai arī groziņu-gultiņu – to gan ērti pārvietot, gan nolikt blakus pieaugušo gultai, tikai atšķirībā no redeļu gultiņas, kurā bērns varēs gulēt divus līdz trīs gadus, šūpulīti un groziņā bērniņam būs vieta tikai pāris mēnešus.
Redeļu gultiņā ievieto arī matracīti, lai bērnam ērti gulēt. Izvēle ir starp matračiem ar porolona pildījumu, kā arī dabīgo pildījumu – kokosu vai griķiem, vēl variants ir ar lateksa pildījumu. Uz griķu matracīša nevar gulēt tikko dzimis mazulis. Dabīgie matrači ir veselīgāki, bet ļoti jāuzmana, lai bērniņš tos nesačurātu. Savukārt, matracī ar porolona pildījumu bērniņš var svīst, jo tas nav elpojošs. Pieejami arī gultiņas malu polsterējumi, tādi kā aizsargi, kas apliekami ap gultiņu un pasargā gan bērniņu no sasišanās, kad viņš sāk velties, gan arī no caurvēja u.tml.
Vecākiem, kuri ciemojas uz ilgāku laiku pie radiem vai draugiem, ļoti var noderēt ceļojuma gultiņa, ko ērti paņemt līdzi un tad arī ciemos bērniņam ir sava vietiņa, kur gulēt.
Māmiņas forumā novērtējušas:
"Galvenais nosacījums - lai gultiņa būtu stabila."
"Vēl ir svarīgi, lai sānos ir izeja ar rāvējslēdzēju, lai lielāks bērns varētu pats izrāpties ārā."
Protams, ikdienā vecāki ar bērnu pārvietojas ar ratiņiem. To izvēle ir bezgala plaša un pašiem vecākiem jāizvērtē, kādus viņi labāk vēlas un kas no ratiņu ražotāju piedāvātajām ekstrām vecākiem ir būtiskas un atvieglotu dzīvi. Viens gan ir skaidrs – dārgākiem ratiņiem ir garantija un ratiņos izmantoti kvalitatīvāki materiāli, līdz ar to mazāka iespēja, ka audums saulē izbalēs vai kāda ratiņu konstrukcija pārlūzīs tā, ka vairs nebūs izmantojama. Ja ģimene plāno vairākus bērniņus, tad ratiņu izvēle jāizdara īpaši rūpīgi, pievēršot uzmanību tādām lietām kā:
- Vai ratiņi ir kombinējami, proti, no guļamratiem pārvēršami uz sporta ratiem.
- Cik riteņu ratiņi tie ir – ir māmiņas, kurām labāk patīk ar trim riteņiem, citām atkal stabilāki un ērtāki šķiet ar četriem riteņiem.
- Cik ērti tos ir salocīt, lai var ērti pārvietot, kur nepieciešams, kā arī ielikt bagāžniekā.
- Vai rokturis ir maināms – tam ir dažādi augstumi un vai tas ir pārliekams no vienas puses uz otru, līdz ar to bērniņu vest tā, lai viņam nespīd saulīte acīs.
- Ar amortizatoriem pie riteņiem, lai ērtāka braukšana pa nelīdzenu ceļu.
- Vai ir ratiņiem apakšā ir vieta mantu ielikšanai, arī iepirkumiem.
- Vai ir iestrādāti atstarotāji.
- Cik līmeņos iespējams noregulēt ratu muguriņu.
- Ja rati jānes uz dzīvokli, kas atrodas pēdējā stāvā, ir vērts pievērs uzmanību ratiņu svaram.
- Vai ir iespējams ratus salikt tā, lai var sēdēt vai arī gulēt arī vecākais bērns, kad ir noguris no staigāšanas.
- Vai komplektā ietilpst arī:
- autokrēsliņš,
- lietus plēve,
- ziemas pārsegs,
- moskītu tīkls.
Citas nepieciešamās lietas var iegādāties vai neiegādāties, atkarībā no vecāku uzskatiem un iespējām:
Pakaviņš – tie ir gan nelieli, gan lieli pakaveida formas spilveni, un daudzām māmiņām noder jau grūtniecības laikā, lai ērtāk būtu gulēt, bet, bērnam piedzimstot, to lieto, lai būtu ērtāk barot; vai arī noliekot bērniņam blakus, izmantojot kā robežu, lai viņš neizveltos, piemēram, kamēr dzīvojas pa pieaugušo gultu. To var aizvietot ar jau mājā esošajiem spilveniem vai sarullētu segu.
Pārtinamais galdiņš – ir māmiņas, kuras ērti iepraktizējušās mazuļiem nomainīt autiņus gultiņā vai uz pašu mājās esoša galdiņa vai skapīša, uzklājot uz tā vienreizlietojamo autiņu vai vaskadrānu, bet ir vecāki, kas iegādājas pārtinamo galdiņu, kuram parasti apakšā ir skapītis, kur ērti salikt bērnam nepieciešamo, lai nevajadzētu nekur no bērna atkāpties, kamēr viņam maina autiņus vai pārģērbj, kā arī tādam galdiņam malas ir paceltas uz augšu, līdz ar to ir mazāka iespēja, ka mazulis no tā pēkšņi noveļas. Jo tieši tur mazulis var izdomāt pirmo reizi sākt velties, tāpēc, lai ko vecāki darītu, vienmēr mazulis ir jātur vismaz ar vienu roku, nekādā gadījumā nevajag iet atvērt ūdens krānu vai ko tamlīdzīgu, jo, lai arī pieaugušais pagūs ieraudzīt, ka mazulis sāk velties, viņš nepagūs bērnu notvert, jo tas notiks pārāk ātri.
Noteikti mazulim noderīga būs vannīte. Ja nav vannasistabas, tad sākotnēji vannīti var nest istabā, kurā ir pietiekami silti, bet, kad mazais paaugsies, jārēķinās, ka viņš sāks šļakstīties uz nebēdu. Daudzi vecāki ļoti novērtē neslīdīgo vannas paliknīti. Tomēr arī šajā gadījumā var izlīdzēties ar lielāku bļodu, kas jau ir mājā no seniem laikiem un ikdienā bērniņu noskalot dušā.
Tā kā speciālisti iesaka gultiņu izmantot tikai tad, kad bērniņš guļ, laikā, kad viņš dzīvojas, var izmantot slingus, ķengursomas, manēžiņas, rotaļu sedziņas, šūpuļkrēsliņus, barošanas krēsliņu, kas vēlāk kalpo kā galdiņš ar krēsliņu u.tml. Katra māmiņa var izvēlēties pēc saviem uzskatiem, kas labāks.
Tāpat ir vēl ir daudz mazu lietiņu un nieciņu, kas nepieciešamas mazulim – knupīši, pudelītes, šķērītes mazuļiem, paladziņi, vienreizlietojamie autiņi, gultasveļa, dvielīši, zīdaiņiem piemērotas ziepes, smērītes, pirmā ātrā palīdzība – medikamenti, mitrās salvetes, deguna pumpītis, guļammaiss, rācija, drošības nostiprinājumi skapjiem, durvīm, kontaktiem u.c.
Rakstu sagatavoja Iveta Rozentāle
Citi noderīgi raksti
Pūriņš jaundzimušajam (drēbes)