Slings jeb bērna pārnēsājamais lakats
Bērna pārnēsājamā lakata jeb “Slinga” vēsture ļoti sena. Par to liecina zīmējumi uz alu sienām, kuri tapuši jau 1500 gadus pirms Kristus dzimšanas.
Eiropā bērnu rati tika izgudroti 19. gadsimta beigās, laikā, kad ciešs kontakts starp bērnu un vecākiem tika uzskatīts par nepiedienīgu (augstākajā sabiedrībā).
Bērnu zīdīšana, aprūpēšana, vešana pastaigās tika uzticēta daudzajiem kalpotājiem. Un bērnu rati ievērojami atviegloja veidot šo „ieņemamajam stāvolim nepieciešamo” distanci un atsvešināšanos starp māti un bērnu.
Daudzās pasaules valstīs lakats tiek izmantots joprojām. Un ne tikai tādēļ, ka tur apstākļi nav piemēroti ratu stumšanai. Šajās valstīs cilvēki ir saglabājuši ciešo saikni ar dabu un likumsakarīgajām, mūžsenajām norisēm tajā.
Bērna pārnēsāšana lakatā ir viens no veidiem, kā nepārkāpt dabas likumus, kā izprast mazuļa anatomiskās, fizioloģiskās un psiholoģiskās vajadzības un respektēt tās.
Šobrīd arī Eiropā bērna pārnēsājamo lakatu ir sākuši novērtēt un ieteikt ārsti, psihologi fizioterapeiti un citi bērnu speciālisti.
Vecāki, kas to sākuši izmantot, ir priecīgi par šo ērto iespēju būt kopā ar bērnu, sajust viņa pamatvajadzības un piepildīt tās.
Bērna pārnēsājamais lakats, pareizi apsiets, cieši apņem visu mazuļa ķermenīti pilnībā, un nodrošina viņa ķermeņa īpatnībām nepieciešamo stāvokli. Tādēļ lakatā ne tikai drīkst, bet ir pat vēlams nest mazuli jau no dzimšanas. Iesiets lakatā, bērns nekratās, nemētājās uz vienu un otru pusi. Mazais jūt tikai līganās kustības, siltumu, dzird māmiņas sirdspukstus un jūtas drošībā. Netiek sasprindzināta neviena viņa muskuļu grupa (arī pareizi iesienot vertikālā stāvoklī ). Netiek radīta arī slodze uz mugurkaulu. Mazulis var pilnībā atslābināties – aizmigt, vai drošībā vērot un iepazīt pasauli. Ja lakats tiek pareizi apsiets, mazulis tajā pareizi ievietots, slodze ir vienmērīgi sadalīta uz visu nēsātāja ķermeņa augšdaļu, un nav grūtības pārnēsāt ne jaundzimušo, ne arī 20 kilogramus smagu bērnu.
PRIEKŠROCĪBAS
- Lakatā nēsāti bērni raud mazāk un ir ievērojami mierīgāki. Vecāki var ātrāk sajust tā vajadzības (slapji autiņi, izsalkums, pa karstu ) un nodrošināt tās, pirms bērns par to sāk ziņot ar skaļu kliegšanu.
- Lakatā nēsāti bērni attīstās harmoniskāk, ātrāk kļūst patstāvīgi un ir drošāki. Tie neizjūt mātes tuvuma un mīlestības deficītu. Bērnam ir iespēja labāk, drošāk un mierīgāk iepazīt apkārtējo pasauli, vērojot to no vecāku skata punkta. Guļot horizontāli un vērojot istabas griestus, šī iespēja būs liegta.
- Priekšlaikus dzimušiem bērniņiem šāda pārnēsāšana lakatā tiek īpaši ieteikta, jo viņam ir dota iespēja sajusties līdzīgi kā māmiņas puncī, kas ļauj harmoniskāk attīstīties. Priekšlaikus dzimušiem bērniņiem īpaši ir nepieciešams māmiņas siltums.
- Šis pārnēsāšanas veids pat terapeitiski tiek ieteikts arī bērniem ar Dauna sindromu, gūžu problēmām (displāzijām, mežģījumiem, asimetrijām), zarnu kolikām, paaugstinātu muskuļu tonusu, kā arī pie daudzām citām problēmām.
SIEŠANAS VEIDI
Tie ir ļoti dažādi. Piemērojami atbilstoši bērna vecumam un vajadzībām. Lakatu var apsiet tā, lai mazulis atrastos guļus stāvoklī, vertikāli, ar skatu pret nēsātāju, uz gurna, kā arī uz nēsātāja muguras. Bieži nākas izmēģināt vairākus paņēmienus, līdz tiek atrasts konkrētajam mazulim vispiemērotākais. Vislabāk šos veidus izmēģināt kopā ar kādu, kurš to jau apguvis. Jo tieši no pareizas apsiešanas, no pareizas mazuļa novietošanas būs atkarīgs, vai mazais un nēsātājs jutīsies ērti, un vai ieņemtais stāvoklis lakatā nekaitēs abu veselībai. Bērna pārnēsājamais lakats ir lieliska, ne ar ko citu neaizstājama manta, ja to lieto pareizi.
Kvalitatīviem lakatiem līdzi nāk arī siešanas instrukcija.
Bērnu NEDRĪKST nest ar muguriņu pret nēsātāju, kad mazuļa skatiens vērsts uz priekšu un kājiņas ir nokarājušās. Šāds stāvoklis nav piemērots mazuļa psiholoģiskajam un anatomiskajam stāvoklim. Bērna kājiņām nav atbalsta punkts pret nēsātāja ķermeni, tās nokarājas, radot nevēlami lielu spiedienu uz starpeni, starpenes orgāniem. tiek noslogots arī mugurkauls un plecu daļa, jo arī galvai nav stabils atbalsta punkts. Bērns atrodas arī psiholoģiski neaizsargātā pozā. Tie ārējās vides notikumi, kas mums liekas pierasti un interesanti, bērnam var izrādīties pārāk satraucoši un nevajadzīgi. Viņš nevar pieglausties, pieķerties pie nēsātāja, ja jūtas nedrošs, vai arī nobijies no redzētā.
LAKATA VEIDI UN IZVĒLE
Šobrīd Latvijā ir vairākas firmas, kuras piedāvā bērnu pārnēsājamos lakatus. Tie ir dārgāki, lētāki, garāki, īsāki, plānāki un biezāki. No Latvijā esošā piedāvājuma visi ir pārbaudīti, un secinājums ir tāds, ka to cena patiešām atbilst kvalitātei. Jauna, kvalitatīva, visām prasībām atbilstoša bērna pārnēsājamā lakata cena ir sākot no 30 līdz pat 80 latiem. Lai lakats pareizi veiktu savas funkcijas, ir svarīga auduma struktūra, biezums, stingrums, pareizais elastības līmenis, aušanas virziens, krāsojuma nekaitīgums, materiāla sastāvs. Kļūdīgs ir uzskats, ka bērna pārnēsājamā lakata pagatavošanai var izmantot jebkuru veikalā nopērkamu audumu. Vispareizāk ir uzticēties profesionāliem, pieredzējušiem lakatu ražotājiem, kuri nodrošina šo mazulim svarīgo kvalitāti.
Lakata garums tiek izvēlēts vadoties no nēsātāja auguma, bērna vecuma un pozas, kurā bērns pārsvarā tiks nēsāts .Ja bērnu paredzēts nēsāt tikai šūpulīša pozā vai uz gurna, tad der lakats, kurš ir aptuveni 3,5 metrus garš, bet ja bērnu paredzēts nēsāt pamatīgāk iesietu ar skatu pret nēsātāju, vai uz muguras, tad lakata aptuvenais garums būs sākot no 4,5 metriem līdz pat 5,2 metriem.
LAKATAM LĪDZĪGIE
Gredzenu lakats (ar un bez polsterējuma) - lētāks, īsāks, vienkāršāk uzliekams, jo nav jāsien, stingrums regulējams pievelkot brīvos lakata galus, kuri iet caur diviem gredzeniem. Nav paredzēts ilgākiem pārgājieniem, jo salīdzinoši ātri nogurst plecs, uz kura ir uzlikts lakats. Ideāls tad, kad nav laiks un piemēroti apstākļi siešanai, un uz neilgu laiku bērns ir jānes. Piemērotas nēsāšanai guļus stāvoklī, uz gurna, kā arī ar skatu uz priekšu “Lotosa” pozā. Izmantojams no dzimšanas.
Banānsoma - ar vai bez polsterējuma. Vienkārši uzliekama. Paredzēta jaundzimušajiem nēsāšanai guļus pozā. Uzmanīgi jāizvēlas tās izmērs, jo, ja tā būs par lielu, bērns tajā atradīsies pārāk zemu un “kūļāsies” pie nēsātāja augšstilbiem. Banānsomu balsta viens plecs. Izmantojama no dzimšanas.
Kozy soma – pēc izskata un vienkāršības līdzīga ķengursomai. Ieliekot tajā bērnu, tiek nodrošināta pareiza bērna poza, jo audums cieši apņem visu bērna ķermenīti. Piemērota nēsāšanai ar skatu pret sevi vertikāli un uz muguras. Nav paredzēta guļus pozīcijai un uz gurna. Izmantojama no dzimšanas.
Aija Apsīte,
bērnu pārnēsājamā lakata siešanas konsultante
(e-pasts aija@weleda.lv)
Citi noderīgi raksti
Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās