Bērni

Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās

Laiks paskrien ātri, un jau pāris dienas pēc dzemdībām laimīgie vecāki zīdainīti var vest mājās. Tad svarīgākais nosacījums ir bērniņu saģērbt atbilstoši gadalaikam un, vēlams, braucot mājās, ievērot Ceļu satiksmes noteikumus.

Labi zināms, ka daudzi vecāki savas mazās atvases nogādā mājās, ietītas sedziņā un turētas rokās. Tomēr, jautājot CSDD, kā mazuli drīkst vest mājās, atbilde ir viennozīmīga. «Zīdaiņiem jau no dzimšanas brīža paredzēti īpaši auto sēdeklīši, līdzīgi šūpulīšiem. Tas nepieciešams, jau vedot mazuli no slimnīcas uz mājām. Zīdaiņiem arī piesprādzēšanās ir obligāta prasība, jo nepiesprādzēts mazulis pat pie neliela trieciena var gūt nopietnas traumas. Tāpat ilūzija par to, ka sadursmes brīdī bērnu noturēsiet rokās, ir pašaizliedzīga, bet ļoti maldīga. Bērna piesprādzēšana nav likumu izstrādātāju kaprīze, bet gan reāls drošības un dzīvības garants.

Foto: istockphoto.com

 

Attiecībā uz bērnu pārvadāšanu Ceļu satiksmes noteikumu 200. punkts nosaka:


200. Ja transportlīdzekļos, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, ved bērnus, kuru augums nepārsniedz 150 cm, jālieto viens no šādiem drošības līdzekļiem:

 

200.1. bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram atbilstošā bērnu sēdeklītī, kas ar drošības jostu piesprādzēts pie pasažieru sēdekļa;


200.2. bērnam jāsēž uz viņa vecumam un svaram atbilstoša paliktņa un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.»

 

Vērtējot, kā bērniņu saģērbt atbilstoši gadalaikam, bērnu ārste Solvita Buša-Krampe komentē: «Bērniņu vedot mājās ziemā vai rudenī, nepieciešams kombinezons, lai viņu varētu ielikt bērnu sēdeklītī. Ja bērnu tin sedziņā, ir speciālas ratu kulbas, kas stiprināmas mašīnā. Tādā gadījumā jāpārliecinās, ka tās ir atbilstošas Ceļu satiksmes drošības noteikumiem un tās drīkst izmantot mašīnā.


Mazulim, kas tikko piedzimis, nepieciešams siltums, jo līdz šim viņš atradies mammas puncī, kur ir silti. Tomēr svarīgi, lai bērniņš nesasvīst un pēc tam strauji neatdziest. Vasarā bērnu nedrīkst atstāt vienu pašu mašīnā, jo viņš var pārkarst. Tas pats attiecas uz ratiem, tos nedrīkst atstāt saulē.

Foto: istockphoto.com

 

Aukstā laikā jārēķinās ar to, ka bērniņš guļ ratos, nevis skraida, tāpēc ir vajadzīga papildu kārta. Pašreiz ir pieejami termokombinezoni un ratu kulbas, bet tās ir samērā dārgas. Mazulim vajadzētu ģērbt par vienu apģērba kārtu vairāk nekā pieaugušajam. Domāju, katrai mammai vajadzētu zināt, ko vilkt.


Lai novērtētu, vai bērnam nav auksti, jārauga muguriņa. Ja tā ir silta, viss kārtībā, ja sasvīdusi, ir par karstu, bet, ja vēsa, tad ir par aukstu. Deguna gals vai rokas arī var būt vēsas. Labi, ja papildu ir kāda jaciņa, ko viegli uzvilkt, ja jūtams, ka mazulim ir vēsi. Savukārt, bērnam paaugoties, ir jābūt drēbju kārtai, ko novilkt, jo bērniņš jau ir kustīgs un pārvietojas pats.»

 

No Cālis.lv foruma


  • «Mazulis gaidāms aukstajā gadalaikā. Man ir nopirkta sedziņa. Vai pietiks ar ikdienas drēbēm (rāpulītis, krekliņš utt.), ja mazo ietīšu segā? Vai arī tas ir par plānu un jāpērk kombinezons?»

  • «Es jau septembrēnam vilku kombinezonu. Un segā satītu mazuli būs pagrūti ielikt auto krēsliņā.»

  • «Ja tīsi segā, tad virs rāpulīša jāvelk adīta jaciņa un bikses.»

  • «Viennozīmīgi, būs pārāk auksti, bebučiem patīk siltums, optimāls risinājums – kombinezons.»

  • «Rudens kombinezonu un nekādas siltās jakas, līdz mašīnai ietin segā. Mašīnai jābūt siltai, mazajam būs ērti un silti. Nav jātuntuļo, tu taču nedodies garā pastaigā.»

  • «Vienalga, kā, galvenais, lai ir auto krēsliņā. Segā vari nofotografēties pie ieejas, bet pēc tam gan liec auto sēdeklī.»

  • «Es, piemēram, nepirkšu kombinezonu. Pa virsu parastajām drēbītēm uzvilkšu adīto kombinezonu, silto ziemas cepurīti, ietīšu segā un tad aitas vilnas guļammaisā. Manuprāt, normāli. Tā nostaigāju ar pirmo dēlu, viņam nebija auksti. Un var jau mazuli vest mājās kulbā, kas mašīnā piestiprināma.»

  • «Es domāju vest mājās kulbā, tāpēc, iespējams, ietīšu tikai sedziņā, jo kombinezonā mašīnā tik un tā var būt par siltu (mums jābrauc 40 km).»

  • «Cik zinu, mazi bērni nedrīkst ilgi atrasties auto krēsliņā. Mums ir sprādzējamā kulba, tad var gan tīt segā, gan vilkt kombinezonu.»

  • «Bija ziema, vedu mājās, virs pāris drēbju kārtām uzvelkot vilnas kostīmiņu un auto sēdeklītim pa virsu uzklājot sedziņu. Kombinezonu nepirkām, parasti saģērbtu, liku aitādas maisā.»

  • «Liec segā, kombinezonā vai maisā. Neatbalstu bērna nenormālu tuntulēšanu, piemēram, ģērbšanu kombinezonā un vēl likšanu aitādas maisā. Visu vajag ar mēru. Un neaizmirsti, ka mašīnā ir silts. Tev mazais jānes tikai no slimnīcas līdz mašīnai un no mašīnas līdz mājām.»


  • «Mums arī ir mašīnā sprādzējamā kulba. Mazulīte dzims janvārī, tāpēc mājās vedīsim kulbā, siltajā aitādas maisā un pavasara kombinezoniņā. Ja vilkšu ziemas kombinezonu, aitādas maisu un vēl kulbā likšu, mazajai noteikti būs karsti.»


  • «Uz mājām vedot mašīnā, iesaku vilkt tādas drēbes, kas tiktu vilktas mājās, un pa virsu vienu jaciņu, tad vēl cepuri un siltās zeķītes. Lai aizietu līdz mašīnai, ietiniet segā. Ja vedīsiet mazuli mājās satuntulētu, viņš mašīnā sasvīdīs. Kamēr ienesīsiet mājās, aukstais gaiss tiks klāt sasvīdušajam mazulim, un rezultāts – iesnas.»

  • «Ir taču arī kombinezoni – maisi. Vedot mājās, to var izmantot kā kombinezonu, lai nav problēmu piesprādzēt. Turpmāk to var izmantot kā siltu maisu, lai ar ratiem var pa āru staigāt. Mašīnu vēl tagad, lai meita nesasvīst, nepārkarsēju, sev ieslēdzu krēsla apsildītāju, mašīnā noregulēju tādu temperatūru, lai rokas nesalst.»

  • «Ir tādas kulbas, kuras nopērkamas ar speciāliem adapteriem, kas sprādzējami ar drošības jostām. Tādās kulbās bērnu var pārvadāt mašīnā.»

  • «Ir automašīnām paredzētas kulbas, un tās drīkst lietot. Likumu nedrīkst tulkot burtiski, tur ir rakstīts, ka bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram atbilstošā sēdeklītī. Zīdaiņa vecumam piemērotākā ir guļus, nevis pusguļus pozīcija. Gāju aplūkot kulbu, ko plānoju pirkt, un tā atbilst ES noteiktajam standartam ECE 44/03.»

  • «Ikdienas drēbēm pa virsu vajadzētu uzvilkt adītu jaciņu, bikses un, protams, cepurīti. Mašīnu nevajag pārkurināt, bet nedaudz uzsildīt gan. Vienalga, vai liksi kulbā vai sēdeklītī, sedziņa noderēs, ja jutīsi, ka mazajam ir vēsi. Ja neesi ieplānojusi pirkt kombinezonu regulārai lietošanai, tad mājās vešanai tas nav nepieciešams.»

  • «Savu pirmdzimto sagaidīju septembra sākumā. No slimnīcas vedu diezgan silti saģērbtu, jo man šķita, ka mazulītei var būt vēsi, lai gan bija silta diena. Jaundzimušais, manuprāt, tomēr ir jāsatuntulē, jo nesen ir pametis mātes ķermeni, kur ir 36,6 oC. Bērnam nav tauku slāņa, kas viņu aizsargā. Arī slimnīcā man mazulīti atnesa tā satītu segās, ka viņu redzēt nevarēja, tikai segu čupu. Mājās viņa arī negulēja, ja nebija satuntulēta. Tagad, kad ir 3,5 mēneši, meitiņai tāds siltums vairs nav nepieciešams un var netuntulēt.»

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Zaļie kokteiļi

Zīdainis un veģetārs uzturs

Par saviem mazuļiem varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība