Bērni

Bobats - kustību prieks, harmonija, stabilitāte

Pasaule nemitīgi mainās, attīstās un virzās uz priekšu, tāpēc ikvienā dzīves jomā mēs varam novērot, ka cilvēka iespēju robežas ir neizmērojamas un katra nākamā paaudze kļūst aizvien gudrāka un dinamiskāka. Arī medicīna savā attīstībā ir gājusi uz priekšu lieliem soļiem. Profesionāļi bērnu attīstības jomā, ir apstiprinājuši pārsteidzoši efektīvos rezultātus kā bērna garīgajā un emocionālajā, tā arī fiziskajā attīstībā, ja bērns pirmajā dzīves gadā sevi ir apzinājis caur pareizām un harmoniskām sava ķermeņa kustībām.

Zīdaiņu vingrošanu ir izstrādājuši dzīvesbiedri neirofiziologs Karles un fizioterapeite Berta Bobati, un Rietumeiropā to pielieto jau vairāk kā 50 gadus. Metode veidota uz neirofizioloģiskiem pamatiem un tā pielietojama bērniem kvalitatīvu kustību attīstības veicināšanai, kā arī bērniem ar tonusa izmaiņām. Daļa šīs metodes – tā sauktais Hendlings (handling) – ir praktiski padomi, kā mazuli ceļot, nesot, ģērbjot, barojot u.tml. palīdzēt viņam izjust savu ķermeni, iegūt simetriju, nostiprināt viņa drošības sajūtu un rosināt aktivitāti.

Vingrojot pēc Bobata metodes, bērns pats tiek iesaistīts pareizu kustību veikšanā. Bērni, kuri pirmajā dzīves gadā nodarbojušies ar vingrošanu, ir drošāki, komunikablāki, labāk orientējas telpā, un kustību prieks iet viņiem līdzi visā turpmākajā dzīvē.

Ar kustību vingrinājumiem panākam, lai bērns izjūt savu ķermeni, to stabilizē un mobilizē. Vajadzīga liela pacietība, taču Bobata metode nodrošina bērniem labākas attīstības iespējas. Darbība vienmēr ir ar mērķi – noteiktas kustības apgūšana. Un tā – solīti pa solītim bērns iziet visu kustības attīstības ciklu no guļoša jaundzimušā līdz rāpojošam un staigājošam mazulim.

Pirmais dzīves mēnesis ir pārejas periods – adaptācija mūsu vidē. Šajā laikā mazulim būtu ieteicams miers un harmonija, tas ir – lēna, nesteidzīga nodarbošanās ar mazuli, 2-3 reizes lēnāk nekā mēs ikdienā esam pieraduši.

Pirms katras ēdienreizes ieteicams mazuli uzlikt uz vēdera.

Sniedziet bērnam iespēju sevi iepazīt caur kustību harmoniju un prieku – jo ne tikai mums, bet arī zīdainim ir ieteicams vingrot!

Lai parādītu, ka Hendlinga aprūpe ir ērta un vienkārša, demonstrējam pamata hendlinga pozīcijas, kuras iesakām vecākiem izmantot ikdienā. Ticiet, tas patiešām nav grūti.

Nēsāšana

1.att. Šūpuļtvēriens
2.att. Nēsāšana uz vēdera.
3.att. Kad mazulis paaudzies, nēsāšana pret sevi

Celšana

4.att. Celt caur sānu ar pagriezienu, dodot stabilitāti ķermenim ar roku no priekšas,
5.att. ar otru roku virzot bērna plecu uz sānu.

Ģērbšana

6.att. Svarīgi mazuļa rokas virzīt uz vidu redzeslaukā.
7.att. Mainot autiņbiksītes, turēt pie augšstilba un celīša, tā piedāvājot gūžām izjauktu pozīciju, kas veicina motoro attīstību.

Ģērbjot mēs mazuli iesaistām darbībā, pārnesot svaru no viena sāna uz otru, apģērbjam to pusi, kura ir no svara atbrīvota. Ģērbjot, mazuli nevelkam aiz rokām, no elkoņa iebīdām piedurknē.

Mierināšana

8.att. Mierināšana, šupojot autiņā no augšas uz leju, poza tāda, lai pleci ir vienā līmenī ar gūžām.

Ja zīdainis raud – nomierinām šūpuļtvērienā ar pietupieniem ceļgalos no augšas uz leju. Pirms pietupieniem varam ietīt mazuli autiņā vai sedziņā, kas viņam dod lielāku drošības sajūtu un stabilitāti.

Gaidīsim mazos vingrotājus uz individuālām nodarbībām pie fizioterapeita: Bobata centrā „Attīstība”, Stabu ielā 56 (sētā), Rīgā.

Darba dienās 9.00 – 19.00 Sestdien 9.00 – 14.00

Tel. 7 315 421

www.bobats.lv

Ja Jums rodas jautājumi, vajadzīgs speciālista padoms vai konsultācija – zvaniet un nāciet, būsim gandarīti Jums palīdzēt.

Citi noderīgi raksti

Bērnu rotaļlietu kopšana

Gleznojumi uz sienām

Par savu mazuļu aktivitātēm varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Ratiņi, autokrēsli un citas lietas bērniem