Bērni

Dīvaini vai šaubīgi apkārtējo padomi par zīdaiņa kopšanu II

Pirmajā rakstā jau ģimenes ārste un pediatre Gerda Lielause komentēja tos apkopotos padomus, kuri visdrīzāk saucami par māņticību vai par kuriem pastāv pretēji viedokļi par pareizo variantu. Turpinājumā par vēl citiem padomiem, jo radu, draugu un paziņu, kuri grib dot padomus māmiņām, izdoma ir apbrīnojami plaša un daudzveidīga.

Šajos padomos, iespējams, paslēpts kāds racionāls kodols?

 • Neturēt mobilo telefonu zīdaiņa tiešā tuvumā. Komentārs: Mobilo telefonu negatīvie faktori, kas atsaucas uz bērnu organismu:
  - Elektromagnētiskais lauks ietekmē augstākās nervu sistēmas procesu formēšanos;
  - Radioviļņi pastiprināti iedarbojas uz bērna smadzenēm (labāka vadītspēja, mazāks galvas izmērs, plānāki galvaskausa kauli);
  - Augošs organisms ir stipri jutīgāks pret elektromagnētisko izstarojumu nekā pieaugušajiem;
  - Bērnu smadzenēm ir lielāka tieksme akumulēt kaitīgos faktorus.
  Kas sagaida bērnu, kurš regulāri lieto mobilo telefonu? Ikdienā – atmiņas pavājināšanās, nespēja koncentrēties, garīgo spēju samazināšanās, uzbudināmība, paaugstināts stress, bezmiegs. Nākotnē – smadzeņu audzēji, dzirdes un vestibulārā nerva saslimšanas (25–30 gados), Alcheimera slimība, plānprātība un depresija 50–60 gados.

 • Vienmēr jāvelk vilnas zeķītes (pat ja ārā silta vasara). Vilnas zeķītes jaundzimušajam vajagot, lai rupja vilna masē pēdiņas un uzlabo asinsriti (zīdaiņiem pēdiņas bieži ir vēsas un vāji apasiņotas), arī siltā laikā. Komentārs: Pirmajā dzīves gadā bērnam ir nestabila termoregulācija, tādēļ plaukstas, pēdas var būt vēsas, bet tas nenozīmē, ka mazulim salst. Galvenais rādītājs ir silts deguns un neiesvīdusi kakla mugurējā daļa – tas nozīmē, ka bērniņam ir pietiekami silti. Tādēļ nepārspīlējiet ar vilnas zeķēm!

 • Dot sūkāt rupjmaizes garoziņu. Kad sāk nākt pirmie zobi, sakaltēta rupjmaize palīdz mazināt smaganu sāpes. Komentārs: Bērnam baltmaizes sausiņus drīkst piedāvāt pēc septiņu mēnešu vecuma, taču te nav nekādas sakarības ar smaganu sāpju mazināšanu. Pavisam vienkārši – smagana niez zobu šķelšanās laikā, tādēļ ir patīkami „zelēt” cietu produktu.

Vēl tāds padomu asorti. Vai tie ir tiešām dīvaini padomi vai tomēr nē?

 • Lai paprasa ārstam izrakstīt miegazāles bērnam (ļoti nemierīgs, trīs mēneši). Komentārs: Ir jāmeklē nemiera cēlonis, nevis jādod bērnam miega līdzekļus.

 • Lai nebaro ar krūti, bet ar pudelīti, tad būšot mierīgāks. Komentārs: Tādam padomam nav loģiska izskaidrojuma.

 • Ja baro ar krūti, tāpat jādod padzerties ūdens! Komentārs: Ja bērns tiek barots tikai ar mātes pienu, tad līdz sešiem mēnešiem nav jāpiedāvā ūdeni padzerties.

 • Ja baro bērnu ar krūti, to drīkst dot tikai pēc grafika, pārtraukumos, ja ļoti raud, dod ūdeni. Komentārs: Tie bērni, kuri uzturā saņem tikai mātes pienu, jābaro brīvā režīmā, pēc pieprasījuma.

 • Sekojošiem padomiem, pēc ārstes uzskata, nav loģiska izskaidrojuma: Iekaisušā actiņā vajag pilināt paša bērna čuras vai mātes pienu. Kad bērns sāk staigāt, tad nevar vairs barot ar krūti. Bez govs piena izaudzināt nevar! Ēdamkarote alus uzlabos bērna apetīti (astoņos mēnešos), bet alus putas esot veselīgas zīdainim.

 • Bez staigulīša neiztikt. Komentārs: Staigulis nav veselīgs, jo tas veicina vēl nenobriedušā mugurkaula deformāciju. Bērns pats jutīs, kad spēs uzsākt staigāšanu.

 • Trīs mēnešus vecu zīdaini ir jāsēdina spilvenos, lai redz, kas apkārt notiek. Komentārs: Nekādā gadījumā nedrīkst zīdaini sēdināt un pakot spilvenos, līdz tas pats neapsēžas!

 • Ja niez smaganiņas, jādod speķis košļāt vai jādod speķi sūkāt jau no dzimšanas knupja vietā. Komentārs: Dodiet zīdainim vecumam atbilstošas rotaļlietas, nevis speķi košļāt.

 • Cukuru visur klāt – pie biezeņiem, tējām utt., lai mazajam garšotu. Komentārs: Līdz viena gada vecumam būtu jāiztiek bez cukura un sāls.

 • Mānekli jāsasmērē ar medu (bērnam tikai trīs nedēļas), tad nespļaus ārā. Komentārs: Medus ir alerģisks produkts.

 • Mana vīramāte un vecmāmiņa uzskata, ka bērns stāvošos, nekustīgos ratos nevar pagulēt. Komentārs: Tas atkarīgs no tā, kā bērnu pieradina, bet sistemātiska kratīšana izraisa centrālas nervu sistēmas attīstības traucējumus.

 • Neņem tik daudz rokās, pieradīs un pa rokām vien gribēs dzīvoties! Komentārs: Bērni ātri pierod pie rokām, bet, kad tik ļoti lutināsim, ja ne šajā vecumā?

 • Nekādā gadījumā neņemt blakus gultā! Komentārs: Nav nepieciešama tik kategoriska nostāja.

 • Daži pavisam neloģiski padomi: Jaundzimušais ir jātin autiņos, lai tam kājas būtu taisnas. Otram bērnam jāsāk runāt ātrāk nekā pirmajam. Iegādāties otru veļas mašīnu, jo tā, kur mazgā pieaugušo drēbes, ir pārāk nesterila, lai mazgātu bērna drēbītes. Turēt galvā cepuri bērnam arī istabā līdz gada vecumam, lai nav lutausis. Var arī ar skoču pielīmēt ausis. Lai sāktu agri iet uz podiņa patstāvīgi, vajagot pirmajās septiņās dzīves dienās paspēt viņu izčurināt uz grīdas. Bērnus ir normāli midzināt tikai uz rokām. Pirmā pusgadā bērns jāmazgā katru dienu ar ziepēm + vārītu ūdeni, arī zilie graudiņi par sliktu nebūšot. Sačurāto pamperi pažāvēt saulītē, lai nav jāņem jauns. Pamperi jātaupa, tie maksā naudu, tāpēc tos mainīt var tikai tad, ja tie ir tik pilni, ka jau bikses kļūst slapjas.

 • Zīdainis nedrīkst NEKAD iet ārā bez cepures un neapsegtām ausīm. Komentārs: Neloģiski. Jāņem vērā laika apstākļi.

 • Visu gadu jādod vitamīni, lai stiprinātu imūnsistēmu un no sešu mēnešu vecuma obligāti zivju eļļa. Komentārs: Līdz trīs gadu vecumam jāsaņem D3 vitamīns profilaktiskās devās, bet multivitamīnu, ja nav indikāciju no ārsta puses, tad pēc trīs gadu vecuma. Ja bērns pilnvērtīgi ēd, neslimo, tad papildus vitamīni nebūtu nepieciešami.

 • Alerģijas nav nekas tāds īpašs mūsdienu izgudrojums tas vien ir. Sarkani vaigi esot VISIEM. Komentārs: Alerģija mūsdienās ir bieži sastopama, jāmeklē cēloni.

 • Lai pabļauj vien, tā izvēdina plaušas. Komentārs: Zīdaiņa bļaušanai vienmēr ir kāds iemesls.

 • Barojošai mātei jāietur īpaša diēta, lai bērnam nav kolikas. Komentārs: Ir jāvēro, jāveido mātes uztura dienasgrāmata un no uztura jāizslēdz tos produktus, kuri ir koliku cēloņi.

 • Mazais vakaros nemierīgs, tev noteikti ir par maz piena, jāpiebaro. Ja mostas naktī, OBLIGĀTI jāsāk dot maisījums, jo tas neesot normāli. Komentārs: Ja bērns biežāk prasa ēst (ir nemierīgs, bet nav citu iemeslu nervozitātei), tad jābaro vairāk. Ja mātei nav pietiekami sava piena, tad jāpiedāvā maisījumu.

 • Pēc barošanas nekādā gadījumā nevajag atslaukt pienu. Komentārs: Ja pēc barošanas piens no krūtīm „nelīst” , tad nav jāatslauc to.

 • Ja bērns nokritis, bet pat neraud, tāpat skrien ņemt viņu rokās. Komentārs: Nepievērsiet pārlieku bērna uzmanību nekaitīgam kritienam.

 • Gada vecumā ir jāēd VISS, tai skaitā etiķains, pārsālīts un pārsaldināts. Komentārs: viena gada vecumā bērnam jāpiedāvā ēdiens no pieaugušo ēdienkartes, taču bez etiķa, bez pārspīlētām garšvielu piedevām.

 • Ja pavisam maziņš pīkst ratos vai nu jākrata stipri vai jāceļ sēdus, viņam noteikti neesot ērti guļus visu laiku būt. Komentārs: Raudāšanai ir kāds iemesls, bet bērnu nedrīkst kratīt vai sēdināt, ja viņš pats vēl nemāk sēdēt.

Māmiņas diskusijās atzīst, ka daudzi paziņu sniegtie padomi nav kaitīgi, varbūt pat daļa no tiem ir derīgi, bet māmiņām nepatīk, ka kaut kas tiek uztiepts kā obligāts un vienīgais pareizais variants. Katra māte izjūtot savu bērnu un vislabāk zinot, kas viņam nepieciešams. Tā nav spēle ar vārdiem „visi dara tā”, jo visi nekad nebūs vienādi, cik bērnu, tik variantu un nav vienas pareizās grāmatas, pēc kuras pareizi izaudzināt bērnu.

Tomēr kāpēc gan ir tik atšķirīgi uzskati? Varbūt tāpēc, ka gadsimtu un nu jau var teikt pat gadu laikā uzskati par bērnu audzināšanu un aprūpi ir stipri mainījušies. Mūsdienās tie ir pavisam atšķirīgi pat no tiem, ko ievēroja mūsu mammas padomju laikā. Mammu "Ābece" bija slavenā B. Spoka grāmata, taču, raugoties no mūsdienu viedokļa, tajā daudz kas ir novecojis. Mūsdienās jau ir ļoti daudz pamatotu pētījumu, tāpēc iespējams, ka daudzas pamatatziņas paliks "pareizas" vēl ilgi, varbūt pat – mūžīgi.

Iveta Odiņa

Lasi vēl

Zīdainis raud. Kāpēc?

Kā vecāki izvēlās bērna vārdu

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība