Bērni

Jaundzimušā ādas kopšana

Mazuļa ādas kopšana

Dzīvojot kopā ar mazuli, diena paiet noteiktā ritmā - bērniņš jāpaēdina, jāpārtin, jānoliek gulēt. Darbu tik daudz, ka, šķiet, neatliek laika vēl īpaši ar viņu nodarboties. Bet varbūt tāpēc ir vērts acu mazgāšanu, deguna un ausu tīrīšanu, nadziņu griešanu pārvērst rotaļā, kad var gan sarunāties ar mazo, gan parādīt viņam dažādas grimases un padziedāt. Tādā priecīgā noskaņā arī mums, vecākiem, ikdiena vairs nešķitīs tik nogurdinoša. Tas, kā izskatās jaundzimušā āda, atkarīgs no bērna nobrieduma pakāpes.

Iznēsātam jaundzimušajam:
 • āda ir sārta, maiga, samtaina;
 • īpašais jaundzimušo pūkojums ir tikai uz pleciņiem un muguriņas;
 • biezpienveida ziede, kas aizsargā bērna ādu no izmirkšanas augļa ūdenī, vēl redzama tikai ādas krokās.
Neiznēsātam jaundzimušajam:
 • āda ir koši sarkana, ļoti plāna un caurspīdīga, var labi saskatīt zemādas asinsvadu tīklojumu;
 • āda un zemāda ir tūskaina;
 • biezpienveida ziede bagātīgi klāj visu ķermeni.
Pārnēsātam jaundzimušajam:
 • āda ir bāli sārta, krunkaina, var lobīties, vēlāk plaisāt;
 • zemādā ir samazināts tauku slānis.

Izmaiņas ādā dzīves pirmajās dienās

Šajā laikā bērna organismā notiek daudz pārmaiņu. Tās ir fizioloģiskas un drīz pāriet, bet par tām var liecināt arī izmaiņas bērniņa ādā. Taču, ja tas traucē viņa labsajūtai, vajadzētu lūgt padomu dzemdību nodaļas neonatologam.

Fizioloģiskā eritēma - izteiktāks ādas sārtums pirmajās dienās. Tas var būt saistīts ar lielāku sarkano asinsķermenīšu daudzumu bērna asinīs. Parasti pāriet piecu-septiņu dienu laikā.

Jaundzimušo toksiskā eritēma - var parādīties otrajā-piektajā dienā kā neregulāri sārti plankumi ar piepaceltu balganu centru. Var būt tikai atsevišķi plankumiņi, bet reizēm to ir arī ļoti daudz, pa visu ķermeni, vairāk uz dibentiņa, muguriņas. Toksisko eritēmu var izraisīt atdzišana, pārkaršana, olbaltumvielas, kas uzsūcas zarnu traktā, kā arī zarnās veidojošās bakteriālās floras izdalītās indes, kas uzsūcas caur zarnu gļotādu. Tā ir alerģijai līdzīga reakcija, bet nav datu pa to, ka bērniem, kam pirmajās dienās bijusi toksiskā eritēma, vēlāk būtu izteiktāka slieksme uz alerģiju.

Fizioloģiskā dzelte - dzeltenīga ādas nokrāsa uz sārta fona, kas saistīta ar sarkano asinsķermenīšu pastiprinātu sabrukšanu un to, ka aknas vēl nav nobriedušas. Līdz divu nedēļu vecumam būtu jāizzūd.

Fizioloģiskā ādas lobīšanās - tās cēlonis ir ādā esošo tauku dziedzeru sakaltušā sekrēta izdalīšanās un nepilnīgi pārragotās šūnas, kas ir ādas virsējā, raga slānī.

Zēniem tūskaini sēklinieku maisiņi, meitenēm - tūskainas lielās kaunuma lūpas, nedaudz asiņaini izdalījumi no dzimumceļiem - kā hormonālās krīzes izpausme.

Citas izmaiņas un īpašie veidojumi

Zemādas asinsizplūdumi sīku punktiņu veidā var būt vērojami uz sejas, arī acu baltumos. Galvas matainajā daļā (ja dzemdībās galviņa ir bijusi priekšguļošā daļa) reizēm ir tumšī sārti, iezilgani asinsizplūdumi zemādā, arī zemādas audu tūska. Tas saistīts ar venozo pilnasinību dzemdību laikā un parasti divu-triju dienā laikā mazinās.

Uguns zīmes - visbiežāk vērojamās asinsvadu dzimumzīmes jaundzimušajiem. Parasti ir uz skausta, augšējiem plakstiņiem, deguna saknes, augšlūpas. Izskatās kā neregulāras formas sārti plankumi, ko veido paplašināti kapilāri. Visbiežāk izzūd līdz gada vai pusotra gada vecumam. Kad bērns raud, uguns zīmes var kļūt spilgtākas.

Mongoloīdie plankumi ir tumši zilgan-pelēcīgi plankumi, parasti - uz muguriņas lejasdaļas, dibentiņa. Tie ir pigmentācijas traucējumi, senčos varētu meklēt mongoloīdās rases pārstāvjus, āfrikāņus, indiāņus. Izzūd līdz divu gadu vecumam.

Hemangiomas - arī tās ir asinsvadu dzimumzīmes, kuras veido paplašināti kapilāri. Hemangiomas reizēm ir plakanas, reizēm nedaudz virs ādas līmeņa. Ja tās palielinās, pildās, jākonsultējas ar speciālistu.

Pigmentētās dzimumzīmes - tumši brūni vai melni plankumi. Tām jāpievērš uzmanība, jo ir gadījumi, kad tās pārveidojas.

Sīkas baltas pūtītes uz deguntiņa, reizēm uz vaidziņiem, pierītes - uzkrājies tauku dziedzeru sekrēts. Izzūd, attīstoties tauku dziedzeru darbībai.

Acu kopšana 

Pirmajās dienās pēc dzemdībām mazuļa acu plakstiņi var būt uztūkuši. Tas saistīts ar venozo pilnasinību un plakstu zemādas audu īpatnībām. Daudzi bērni pirmajās nedēļās raud bez asarām, bet trīs-piecu nedēļu vecumā asaru izdalīšanās jau ir pilnīgi attīstījusies.

Jaundzimušā asaru kanāliņi, kam atveres atrodas deguna dobumā, var būt nosprostoti. Tas neļauj asaru maisiņā sekrētam brīvi ieplūst degunā, tāpēc sekrēts uzkrājas, acis asaro, reizēm pat ir pietūkums pie acs iekšējā kaktiņa. Šāda sastrēguma gadījumā asaru kanāliņā var viegli iekļūt infekcija, tādēļ, lai sekmētu kanāliņa atvēršanos, rūpīgi jāpilda ārsta norādes. Iespējams, ka būs nepieciešama acu ārsta palīdzība.

Acu kopšanai nepieciešams: maigas salvetītes vai labi uzsūcoša vate, vārīts ūdens, kumelīšu tēja vai fizioloģiskais šķīdums.

 • Rūpīgi nomazgā rokas
 • Salvetīti samērcē šķīdumā un actiņu tīra virzienā no acs ārējā kaktiņa uz iekšējo, cenšoties pie iekšējā kaktiņa nedaudz stingrāk uzspiest deguna virzienā. Šāda kustība sekmēs asaru izdalīšanos pa asaru kanāliņu. Pēc tam ar citu salvetīti tāpat tīra otru actiņu.
 • Nomaina salvetīti un visu dara vēlreiz.
 • Pēdējo reizi izslauka ar gandrīz sausu salvetīti. Pirmajās nedēļās šādi acis tīra vismaz divas trīs reizes dienā. Pēc trīs mēnešu vecuma, actiņas, tāpat kā seju, var mazgāt divas reizes dienā (pēc nakts miega un pēc pastaigas).

Ausu kopšana

No austiņām nelielā daudzumā izdalās īpašais ausu vasks. Ja izdalījumi ir šķidri un to ir vairāk nekā parasti, noteikti jākonsultējas ar ārstu. Ar vates irbulīti jātīra tikai auss ārējā gliemežnīca un jānoslauka auss ejas ārpusē redzamais vasks. Vienmēr jāpaskatās, kādas ir aizauss krokas - tās ir vietas, kur bieži rodas izsutumi un parasti parādās alerģiskie izsitumi.

Deguna kopšana

Pirmajās dienās pēc piedzimšanas bērni bieži vien šņākuļo caur deguntiņu. tas var būt saistīts ar tūsku degunu ejās un parasti ātri pāriet. Normāla parādība ir arī šķaudīšana - tā no deguna tiek izvadītas gļotas un putekļi. Deguna ejas vismaz reizi dienā vajadzētu tīrīt ar savirpinātu vates tamponiņu, ko var nedaudz pamērcēt eļļā.

Degunā var pilināt mātes pienu - tas varētu būt papildu pasākums vīrusu infekciju profilaksei.

Ja izdalījumu no deguna ir daudz un deguns ir aizlikts, noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Mutes kopšana

Parasti mutes gļotādas īpaši nav jātīra. Pirmajās dienās, kad bērns mācās zīst krūti, uz viņa lūpiņām var parādīties it kā atslāņotas gļotādas laukumiņi, kas vēlāk pat nolobās,- tas saistīts ar to, ka bērns spēcīgi zīž.

Ja uz mēlītes, lūpu un vaigu gļotādām parādās balts aplikums, kas pats neattīrās, tas var liecināt par piena sēnītes infekciju. Ar piena sēnīti bērns var inficēties vai nu no mātes jau dzemdību laikā vai vēlāk no krūtsgala, vai arī no knupīšā u.c. Šādā gadījumā jākonsultējas ar ārstu.

Apmēram divu mēnešu vecumā ļoti palielinās siekalu daudzums, jo pastiprināti sāk darboties siekalu dziedzeri. Daudz siekalu tek ārā no mutītes, jo bērniņš vēl neprot tās visu laiku rīt - labi, sinhroni norīt viņam izdodas tikai zīžot.

Apmēram sešu mēnešu vecumā vairākumam bērniņu izšķiļas pirmais zobiņš. Jauki, ja tas notiek bez īpašiem uztraukumiem, taču gadās, ka bērns kādu laiku ir nervozāks, sliktāk guļ naktīs. Zobus sākumā tīra ar vārītā ūdenī samercētu salveti, bet, tuvojoties gada vecumam, kad zobiņu ir jau vairāk, - ar speciālu zobu suku, uz kuras ir pavisam nedaudz bērnu zobu pastas.

Nadziņu kopšana

Sākumā nadziņi ir ļoti plāni un lokani, tāpēc bieži vien nolūzt, pirms kāds tos paspēj apgriezt.

Krekliņus ar aizšūtām piedurknēm mazulim varētu vilkt tikai pašās pirmajās dzīves dienās. Viņa pirkstiņiem un nadziņiem jābūt labi redzamiem. Ja atplīsis un iekaisis ienadzītis tiek atklāts par vēlu, var rasties nopietns iekaisums. Bez tam bērnam ir ļoti svarīgi ar rociņām taustīt un apgūt pasauli - tas veicina smadzeņu attīstību.

Nedrīkst aizmirst, ka arī mazuļa rociņas vismaz divreiz dienā jānomazgā ūdenī.

Nadziņi jāapgriež ar šķērītēm, kuras neviens cits nelieto. Jāgriež taisni. Pirmajos mēnešos nadziņus nepieciešams apgriezt ik pārdienas, jo tie ļoti ātri ataug un ir asi. Sākumā var mēģināt nagus griezt, kamēr bērns guļ. Ja tomēr gadījies iegriezt par dziļu, šī vieta jāapziež ar dezinficējošo šķīdumu.

Matiņu kopšana

Vienam mazulim mati ir biezāki, citam - plānāki, vienam tie aug ātrāk, citam - lēnāk. Normāli, ja pirmajos mēnešos bērnam izkrīt pirmie, pūkainākie matiņi un kādu laiku galviņa izskatās paplika.

Bieži vien pirmā mēneša beigās vai arī nedaudz vēlāk galvas matainajā daļā vērojama pastiprināta lobīšanās, apsārtums, vēlāk - dzeltenīgas zvīņas, kas ne vienmēr uzreiz viegli atdalās. Tā ir tā saucamā piena krevele, kuras cēlonis ir pastiprināta tauku dziedzeru sekrēcija uz hormonālo izmaiņu fona.

Kopšana:

 • kreveles rajonu labi ieziež ar neitrālu eļļu;
 • apmēram pēc pusstundas matiņus maigi izsukā visos virzienos ar plānu ķemmīti, kam biezi zari;
 • ja mazuli vanno, rūpīgi izmazgā matiņus un galviņu pēc vannas vēl nedaudz ieeļļo;
 • nav jācenšas visu kreveli notīrīt vienā paņēmienā - tas neizdosies, turklāt krevelīte var atkal atjaunoties. Bieži vien piena krevele turas pat mēnesi un ilgāk;
 •  nebaidieties ar ķemmīti aizskart avotiņa rajonu - piena krevele parasti parādās tieši tur, taču apvalki šo vietu pietiekami aizsargā, tāpēc viegli pieskārieni un matu sukāšana neko nenodarīs.

Sejas kopšana

Sejiņas mazgāšanai būtu lietojams vārīts ūdens vai, piemēram, kumelīšu tēja. Sākumā var izmantot mīkstas salvetītes, vēlāk to var darīt vienkārši ar roku. Seja būtu jāmazgā vismaz divreiz dienā - pēc nakts miedziņa un pēc pastaigas ārā.

Reizēm jau līdz mēneša vecumam uz vaidziņiem, deguna, pierītes parādās atsevišķas sārtas pūtītes, kas pildās ar balganu saturu. Cēlonis ir tāds pats kā piena krevelei.

Raksturīgi, ka šīs pūtītes periodiski izzūd un atkal parādās. Ja nerodas īpašs apsārtums vai iekaisums, nekāda speciāla kopšana nav nepieciešama. Pēc četru mēnešu vecuma parasti izzūd pavisam.

Ķermeņa ādas kopšana

Kamēr bērniņš vairāk guļ un mazāk kustas, ir ādas rajoni, kuriem pietiekami nepiekļūst gaiss, - krokas un dibentiņš, turklāt dibentiņš ļoti bieži ir mitrs. Svarīgi raudzīties, lai āda būtu tīra un sausa:

 • lai āda labi elpotu, bērniņam jāvelk dabiska materiāla drēbītes;
 • paceles bedrītes, padusītes un aizauss krokas ir vietas, kur gaiss piekļūst vismazāk un līdz ar to ir liela iespēja rasties izmaiņām ādā. Būtu vēlams vismaz divas reizes dienā šīs vietiņas apskatīt un apsārtuma gadījumā lietot aizsargkrēmu;
 • nomainot autiņbiksītes vai autiņus, mazuļa dibentiņš un dzimumorgānu rajons jānoskalo siltā, vislabāk - tekošā ūdenī. Mazgāšanas virziens - no priekšpuses uz mugurpusi (meitenēm - obligāti). Ja bērnam izgājis vēderiņš, lieto neitrālas ziepes, dzimumorgānus īpaši neziepējot;
 • pēc mazgāšanas bērna āda kārtīgi jānosusina, sevišķu uzmanību pievēršot dibentiņam un cirksnīšu krokām. Ja iekaisuma pazīmju nav, nekādi īpaši ādas kopšanas līdzekļi nav nepieciešami. Tomēr pēc vēdera izejas un pēc apmazgāšanas dibentiņa āda var būt viegli apsārtusi - tas pāries, ja ļausit bērnam kādu brīdi pabūt ar pliku dibentiņu;
 • kad dibentiņš ir tīrs un rūpīgi nosusināts, arī to ir vēlams viegli ieziest ar aizsargkrēmu;
 • daudzi vecāki bērna dibentiņu tīra ar mitrajām salvetēm, taču novērojumi liecina, ka tās labāk izmantot izbraukuma vai ceļojuma laikā. Ikdienā vēlams apmazgāt ar tīru ūdeni un rūpīgi nosusināt;
 • ja āda ļoti sausa, var lietot nedaudz sterilas eļļas, bet tikai tajos ādas rajonos, kuriem labi piekļūst gaiss. Ja mazulim velk autiņbiksītes, dibentiņu nekādā gadījumā nedrīkst eļļot, jo saeļļota āda zem tām ātri pārkarst un var veidoties apsārtums.

Nabiņu būs nepieciešams kopt, līdz pilnīgi sadzīs nabas brūcīte - apmēram līdz divu triju nedēļu vecumam.

Nabas brūcīte divas reizes dienā jātīra ar 70% spirta šķīdumu. Pēc tam, izmantojot vates irbulīti, brūcīte jāapziež ar briljantzaļā spirta šķīdumu apmēram centimetra rādiusā. Ja brūcīte labi nedzīst, padoms jāprasa ārstam.

Arī tad, ja visu darāt pareizi, reizēm tomēr rodas problēmas, ko vajadzētu apspriest ar bērnu ārstu, jo katra bērniņa ādai var būt savas īpatnības.

Maija Streiķe, Mans Mazais 2000.g. Nr. 3

Citi noderīgi raksti

Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās

Zīdainis un veģetārs uzturs

Par saviem mazuļiem varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība