Bērni

Jaundzimušā ārējais izskats

Gaidīšanas laikā vecāki ir iztēlojušies rožainu, smaidīgu bērniņu. Bet tiko piedzimis bērns nemaz neattaisno šīs cerības. Visvairāk jaunos vecākus biedē nesmukas formas galva. Neraizējaties! Ar Jūsu bērniņu viss ir kārtībā, pēc dažām dienām tas izskatīsies pavisam savādāks.

Kā tad īsti izskatās jaundzimušais, vai tas ir normāli, un kas ir jādara (visbiežāk vienkārši ir jāpagaida).

Galva

Pat, ja pirms dzemdībām ir lasīts pietiekoši daudz literatūras par bērniem un dzemdībām, galvas forma pirmajā mirklī var pārsteigt vai pat šokēt. Galva ir ļoti liela, nepareizas formas. Galvas garums jaundzimušajam aizņem ceturto daļu no rumpja. Bērnam augot, šī proporcija mainās - pieaugušajiem galva aizņem astoto daļu no ķermeņa garuma. Neraizējaties arī par galvas deformāciju - tā ir nepieciešama dzemdību laikā. Galvaskausa kauli ir kustīgi, spiežoties pa dzemdību ceļiem, tie kustās, atvieglojot bērna piedzimšanu. Galva izskatās saspiesta, vietām piepampusi, bet smadzenes tajā ir labi aizsargātas, veselas un neskartas. Pāriet šī deformācija dažu dienu laikā.

Avotiņi

Jaundzimušā galvaskausu veido skrimšļu laukumi, starp kuriem var sataustīt, un pat redzēt, mīkstus apvidus. Šādi avotiņi ir divi: lielais un mazais. Ja bērniņam nav matiņu, tad var redzēt kā pulsē asinis. Ar laiku šie avotiņi aizaug. Nebaidaties mazgāt bērnam galvu - āda pasargā smadzenes no bojājuma.

Āda

Uz ādas var būt sarkani un zili plankumi, balti punktiņi. Bieži tā ir dzeltenīga. Var būt nelīdzena un krokota āda. Piedzimstot bērna āda ir pārklāta ar augļa taukiem, kas grūtniecības laikā pasargāja augli no ūdens iedarbības, bet jaundzimušo pasargā no ādas infekcijām. Tādēļ tagad pēc dzemdībām šos taukus nemēdz nomazgāt, tie paši iesūksies dažu dienu laikā.

Acis

Jaundzimušajam acis pārsvarā ir sārtas, piepampušas. Šīs pazīmes izzūd apmēram nedēļas laikā. Līdz 3 mēnešiem bērniem ļoti bieži ir šķielējošs skatiens. Tas ir pilnīgi normāli. Pirmo mēnesi bērni redz diezgan slikti, tāpēc reaģē labāk uz skaņām.

Mute

Ja bērnu baro tikai ar pienu, tam var parādīties uz lūpām un mutē piena pūtītes (piena sēne). Tās nav bīstamas, bet konsultējieties ar savu ārstu, kurš ieteiks piemērotu ārstēšanu, jo šī sēnīte var radīt bērnam nepatīkamas sajūtas.

Dzimumpazīmes

Gan zēniem, gan meitenēm bieži ir krūšu dziedzeru pietūkums. To izraisa bērna organismā sakrājušies mātes estrogēnie hormoni. Krūtīs var pat parādīties pienam līdzīgs šķidrums. Nedrīkst spiest, tikai apslaucīt. Pietūkums pāries dažu dienu laikā.

Naba

Pēc dzemdībām nabas saiti pārsien un pārgriež, atstājot aptuveni 2 cm garu galiņu. Tas sažūst un pats atdalās apmēram 10 dienu laikā. Dažkārt to atdala jau Dzemdību iestādē ārsts. Jums Dzemdību iestādē parādīs, kā pareizi kopt nabu (ja to nestāsta personāls, noteikti pajautājiet pati). Dažreiz ap nabu veidojas neliels izspīlējums, ko sauc par nabas trūci. Tā izspiežas vēl vairāk, kad bērns raud. Līdz gadam trūce parasti pati izzūd. Tomēr konsultējieties noteikti ar ārstu, jo nevar zināt, cik liela trūce ir izveidojusies un retos gadījumos tomēr nepieciešama medicīniska iejaukšanās.

Citi noderīgi raksti

Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās

Jaundzimušā ādas kopšana

Par saviem mazuļiem varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība