Bērni

Kā vecāki izvēlās bērna vārdu

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) apkopojusi statistiku no Iedzīvotāju reģistra un paziņojusi 2011. gadā dzimušajiem bērniem visbiežāk dotos vārdus. Tie ir Roberts un Sofija. Ar citiem populārākajiem vārdiem var iepazīties PMLP mājas lapā. Mēs apkopojām diskusijās izteiktus argumentus, kāpēc bērnam izvēlēts konkrētais vārds.

Vārda un uzvārda saskaņošana

Vecāki nosauca vairākus bērna vārda izvēles iemeslus: vārdam jāsaskan ar uzvārdu; īss vārds salīdzinoši garā uzvārda dēļ; nav tradicionāls latviešu vārds, piemēram, Patriks, jo uzvārds nav latvisks; patīk, ja vārds un uzvārds sākas ar vienu un to pašu burtu.

Izskanēja ieteikums veikt aptauju mājinieku un radu starpā, bet pretēja uzskata paudēji aicināja to nedarīt, jo katram būs savs viedoklis ar un bez argumentiem, un tas sajauks galvu vēl vairāk.

Bērna vārds – sen izdomāts vai atnācis pats

Ir gadījumi, kad vārds jau sen bijis padomā, topošie vecāki pat izrēķinājuši, lai bērns piedzimtu pusgadu pēc vārda dienas. Bet, dzemdību datumam arvien tuvojoties un īpaši pēc bērna piedzimšanas, vecāki sapratuši, ka sen izvēlētais vārds nemaz vairs nepatīk un mazajam neder.

Foto: istockphoto.com

Citā ģimenē bērna vārds «atnācis» pēc dzimšanas. Bijuši varianti, bet īsto izvēlējušies, bērnu pāris nedēļas vērojot, tikai tad kļuvis skaidrs, kurš vārds ir īstais. Vēl kādiem vecākiem, kad bērns piedzimis, uzreiz bijis skaidrs, ka ir īstais vārds. «Tevi pārņem nesatricināma pārliecība, ka šis ir tas vārds. Momentā. Kā zibens spēriens. Absolūti neizskaidrojami, no kurienes tas vārds radās, jo agrāk tādu nebiju pamanījusi,» stāsta māmiņa. Vēl viens līdzīgs gadījums: «Man bija tā. Pārlasīju kalendāru, un pie dēla vārda mani burtiski pārņēma siltuma vilnis. Es pēkšņi sapratu, ka ir un būs, neskatoties uz visiem iebildumiem.»

Ir arī uzskats, ka pirms bērna dzimšanas nevajag viņu uzrunāt kādā vārdā vai citiem atklāt iecerēto vārdu, tas esot uz ļaunu. Bērniņam, esot puncī, ir sava dzīve, bet ārpusē pavisam cita dzīve, un, iedodot vārdu, mēs viņam priekšlaicīgi uzgrūžam ārpasaules nastas.

Argumenti par vārdiem, kas dažiem nepatīk

Kādai māmiņai nepatīk vīriešu vārdi, kas darināti no sieviešu vārdiem, kaut arī, iespējams, ir otrādi. Piemēram, Sandis, Sandris, Lauris. Neskatoties uz to, ka vārdā ir «r» burts. Toties patīk sieviešu vārdi, kas darināti no vīriešu vārdiem, kaut arī, iespējams, ir otrādi: Roberta, Andra.

Kāda cita māmiņa savam bērnam negribētu vārdu, ko var iedot arī dzīvniekam. Iebildums: visus vārdus var ielikt arī dzīvniekiem. Vēl kādai nepatīk vārdi, kas beidzas ar izskaņu «-ita»: Vivita, Emerita, Everita, Verita utt. «Tika pieteikti divi mazie dejotāji – aicinām Rendiju ar partneri Danielu. Tā arī nesapratu, kurš no viņiem bija Rendija vai Rendijs un kura Daniela vai Daniels,» stāsta foruma dalībniece.

Citi kritēriji bērna vārda izvēlē

 • Lai vārds būtu kalendārā.

 • Lai labi skan un ir viegli lietojams arī ārzemēs vai vismaz tuvākajās un populārākajās valodās. Manu bērnu vārdiem un uzvārdam nav ne garumzīmju, ne mīkstinājuma zīmju.

 • Vērts padomāt, kā cilvēks ar savu vārdu dzīvos vidē, kurā viņš atrodas. Piekrītu, ka mūsu laikmetā nekad nevar zināt, kur dzīve cilvēku aizvedīs, bet vecāku pienākums ir parūpēties, lai vismaz vietā, kur bērns piedzimst un tiek reģistrēts, par viņu neņirgājas. Lai nav tā, ka kaimiņu vai kādā no lielajām valodām vārds nozīmē kaut ko ne pārāk jauku. Jādomā, vai vārds netiks kropļots, vai cilvēki to izrunās pareizi un puslīdz vienādi. Protams, pielāgot vārdu visu tautu valodām ir nevajadzīgi un neiespējami.

 • Patika vārda skaidrojums un skatījos, vai viena izcelsme.

 • Vārdu biju dzirdējusi filmā.

 • Man ļoti patīk vārds Edvards, bet tā sasodītā «Krēsla» visu sabojāja.

 • Toms – īss, kodolīgs un māksliniecisks vārds.

 • Olivers – tajā ir mana un drauga vārda pirmie divi burti.

 • Vārdam jābūt latviski lokāmam, nevis tādam kā Raivo vai Ivo.

 • Dodu priekšroku īstiem, stipriem, latviskiem vārdiem, piemēram, Indriķis.

 • Dēlam var likt tādu pašu vārdu, kā tēvam. Citi uzskati par šo tēmu:

 • Es jau no bērnības meitu gribēju saukt vecāsmātes vārdā.

 • Ir ģimenes, kur ir tradīcija pirmo dēlu saukt tēva, vectēva, vecvectēva un citu priekštēvu vārdā, tātad vienā un tajā pašā vārdā.

 • Lai ģimenē un starp tuvākajiem radiem tāda vārda nav.

 • No dzimtas pēdējiem notikumiem bērnam noteikti neliktu vectēva vārdu, kurš miris mazāk nekā pirms gada.

 • Lai tuvāko paziņu lokā jau nebūtu tāds vārds. Lai neasociējas ar kādu personu, kas nepatīk. Savukārt, ja zinu daudz foršu cilvēku ar izvēlēto vārdu, tad vārdam krājas plusiņi.

 • Patīk Riandra (māte Rita, tēvs Andris, tā nu radīja vārdu no vecāku vārdu pirmajiem burtiem).

 • Saka – ja vārdā ir «r» burts, tad bērns ir stiprs raksturā. Man zināmi vairāki puiši ar vārdu, kurā ir «r» burts, un lielākajai daļai no viņiem no vīrišķības un stipruma ne smakas. Citi iebilda – zinu, ka burtu «r» liek suņu vārdos, lai ir nikni. Par cilvēku vārdiem līdzīgu ticējumu nebiju dzirdējusi.

 • Vārda dienai un dzimšanas dienai jābūt vismaz ar trīs mēnešu starpību. Ideāli, ja bērnam vieni svētki ir vasarā.

 • Vecākiem vajag apsvērt, kā bērns ar izvēlēto vārdu dzīvos pēc 20 un 50 gadiem vai kā vārds izklausīsies, ja viņu ievēlēs par Valsts prezidentu.

 • Svarīgi, lai vārdu būtu viegli uzrakstīt un cilvēkam visu mūžu neveidotos pārpratumi. Piemēram, vārds Raiens var tikt pierakstīts kā Raiens, Raens, Raijens vai Rajens. Svarīgi arī, lai vienmēr nepārprasa – to raksta ar vienu vai diviem «t», piemēram, Otto.

 • Lai bērna vārdu var viegli iegaumēt. Man grūtības rada Roberts, Rihards, Ronalds, Rūdolfs, Rinalds un tamlīdzīgi vārdi – vienmēr bail kļūdīties.

 • Saviem bērniem vienmēr lieku divus vārdus, lai ir iespēja izvēlēties, kādā vārdā sevi dēvēt. Un saka, ka divi vārdi bērnu aizsargā no burvestībām un lāstiem.

 • Zinu ģimeni, kur otrās meitas vārds būtībā atvasināts no pirmās vārda. Noņemti pirmie divi burti, un vārds gatavs. Piemērs: Evelīna→Elīna→Līna. Iebildums: man svarīgi, lai māsām nav vienādu burtu, vienādu zilbju vai kas cits līdzīgs. Lai katra ir pati par sevi.

 • Pēdējā laikā gadījies dzirdēt, ka māsām un brāļiem jāizvēlas vārdi ar vienādu sākuma burtu, jo tad labi sadzīvos, būs laimīgs liktenis utt.

 • Citiem svarīgi, lai vārds ir modē, bet man nepatīk populāri vārdi. Man ir svarīgi, lai tas nebūtu katram otrajam bērnam. Līdz šim patika vārds Markuss, bet pēdējos divus gadus man zināmie jaunie vecāki puisīšiem visbiežāk izvēlas šo vārdu. Manuprāt, tāds vārds laupa bērnam identitāti (arī Jānis un Līga).

 • Nepatīk gari vārdi, jo cilvēki tos mēdz saīsināt un bērnam skolā katru reizi uz burtnīcas jāraksta tā nenormāli garā pentere.

  Iveta Odiņa

Lasi vēl

Zīdainis baseinā – savā ierastajā vidē

Noskaidrota Latvijas gardākās putras recepte

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Likumi un pabalsti

Mazulis