Bērni

Sirsnīgi nozīmīgais projekts “Latvijas Dzīvība”

Latvijas Televīzijā redzami sirsnīgi klipiņi ar mazulīšiem, kuri saldi aizmiguši – kāds tik mīlīgi kā māmiņas azotē, kāds vecāku rokas noglāstīts vai mīlestības skatiena ieskauts. Šo mazulīšu vecāki piekrituši piedalīties sirsnīgajā projektā “Latvijas Dzīvība”, uz ko aicinājums bija atrodams arī Cālis.lv forumā.

Cilvēcība TV ekrānā

Idejas autors ir Kalvestudija direktors un Latvijas Televīzijas pirmā kanāla noformējuma autors Māris Kalve. Viņš ir tas cilvēks, kurš, balstoties uz Raiņa dzeju, veido pirmā kanāla dizainu. Ideja par projektu “Latvijas dzīvība” veidojās ļoti pakāpeniski, jo viņu, tāpat kā daudzus latviešus, urda iekšēja vēlme palīdzēt savai tautai: “Mums katram jāsāk pašam ar sevi. Darbojos, augu, te atkal reizēm krītu, bet tad atkal ceļos. Daru ikdienas darbu ar prieku un cenšos analizēt, izprast un uztvert ik lietu. Sadarbojoties ar Nākotnes fondu un Latvijas televīziju par dzīvības tēmu, kur man īpašs paldies sakāms Edgaram Kotam un Oskaram Puriņam, varēju novērtēt, ka radītajiem klipiem ir rezonanse (te redzams rezultāts sadarbībai). Kad praktiski faktoloģiskais materiāls bija izsmelts, nāca jautājums – ko tālāk? Pēc informēšanas būtu jānāk risinājumam, pēc jautājumiem atbildēm.

Foto: tikkodzimis.lv

Bet vienkārša veida, kā situāciju uzlabot te acīmredzami nav. Tajā pašā laikā pašreiz ir ļoti viegli radīt, ir milzīgas iespējas un lielas brīvības, kādas iespējams vēl nekad mūsu vēsturē nav bijušas. Mums jāspēj tas novērtēt un izmantot.

Strādājot redzu, ka mediju laukā trūkst cilvēciskuma, katastrofāli trūkst – un tas iedarbojas uz cilvēka zemapziņu. Jo tā ir, ka cilvēks pirmkārt ir emocija, doma, gars. Vai viņš to saprot vai nē, tam nav nozīmes. Un cilvēks uzsūc, uzņem, pāstrādā un realizē visu, ko uztver.

Ja pārsvarā nākas uztvert naidu, bailes vai agresiju, tad tas ietekmē tieši to, kam cilvēks velta uzmanību. Un kur ir uzmanība, tur enerģija. Tapēc, manuprāt, jebkur jāizpauž cilvēcība tās visvienkāršākajā formā. Tas jāatkārto vēl un vēl, jo vienreizēja akcija būtu bezjēdzīga.”

Tā kā Mārim jau bija izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas Televīziju, tad arī šai idejai viņš saņēma atbalstu, vienojoties, ka sākumā tiek parādīti seši mazulīši, kuriem pēc vasaras pievienojas vēl vairāki. “Šobrīd ir doma mazuļu klipus turpināt apmēram gadu. Tikai turpmākajā sērijā tie stilistiski atšķirsies. Izvēloties atturīgo formu videoklipiņiem, tā izvēlēta ļoti apzināti – tēla lakonisms, kas uzrunā un iespaido pats par sevi, bez papildus paskaidrojumiem. Vispār uzskatu, ka vizuālajā mākslā darbam jārunā pašam. Protams, ir interesanti zināt kontekstu, bet tas nedrīkst būt noteicošs darba izpratnei. Pretējā gadījumā pats paskaidrojums jau saplūst ar darbu un pazūd brīnuma faktors.”

10 gadus gaidītais bērniņš

Sirsnīgajā projektā iesaistījās arī www.tikkodzimis.lv autori Sabīne un Armands. Tieši viņi bija tie, kas mazulīšiem veidoja tik omulīgu vidi, lai viņi mierīgi aizmigtu un viņus varētu gan nofotogrāfēt, gan nofilmēt.

Foto: tikkodzimis.lv

Par iesaistīšanos projektā Armands teic: “Māris mūs atrada pavisam nejauši interneta plašumos un sazinoties pastāstīja par savu ideju, par kuru uzzinot, es uzreiz piekritu. Piedaloties projektā, piedzīvoju vislabākās izjūtas – gan par norisi, gan par veiksmīgi padarītu darbu. Domāju, ka man jau tā ir paveicies ar profesijas un specializācijas izvēli, jo vecāki, kas pie mums nāk, ir sirsnīgi un labestīgi noskaņoti. Turklāt esam tik priviliģēti un varam mazos apčubināt un sabildēt bieži vien vēl pirms viņus ir redzējuši un rokās turējuši viņu vecvecāki. Tas, manuprāt, ir liels pagodinājums un uzticēšanās no vecāku puses. Un, ja vēl ar tā palīdzību ir iespēja kaut nedaudz veicināt dzimstību, tad es nevaru iedomāties, ko vēl labāku es varētu darīt. Atliek vien cerēt, ka viss notiks kā plānots un projekts turpināsies arī ar mūsu līdzdalību.”

Viena no māmiņām, kas ar savu mazulīti piedalījās projektā, ir Anete, kura izlēma piedalīties pavisam spontāni: “Vienu no rītiem, kad, barojot mazo, klejoju pa Cāļa forumiem, nejauši ieraudzīju sludinājumu, ka tiek meklēta viena jaundzimusi meitenīte, ne vecāka par divām nedēļām, lai filmētos kādam projektam. Tā kā viena meitene no mūsu maija grupiņas jau nupat bija filmējusi savu dēliņu šim projektam, uzreiz zināju, ka tas ir tikkodzimis.lv darbiņš, kurš man ļoti patika! Aizrakstīju uz sludinājumā norādīto e-pastu un jau tai pat dienā man atzvanīja Armands no tikkodzimis.lv, lai vienotos par laiku un filmēšanās detaļām.

Norunātajā dienā meitiņa pamodās ļoti kreņķīga un galīgi nebija omā, tāpēc vienu brīdi man jau šķita, ka jāzvana Armandam un jāatsaka. Nestādījos priekšā, kā manu niķīgo bērniņu varētu iemidzināt, kas nepieciešams, lai viņu safilmētu. Negribēju izbojāt pasākumu un pievilt cilvēkus. Tomēr saposāmies un devāmies uz norādīto adresi. Mūs sagaidīja ārkārtīgi viesmīlīgie Armands un Sabīne. Pabaroju Karlīnu Annu un iedevu Sabīnes gādīgajās rokās, joprojām neticot, ka meitiņu varētu iemidzināt. Un tad notika brīnums – Karlīna Anna tiešām jau pēc brīža dusēja saldā miedziņā! Tas, ko Armands un Sabīne dara, ir apbrīnas vērts, viņi ir īsti burvju mākslinieki! Drīz ieradās arī Māris Kalve, un filmēšana varēja sākties. Noslēgumā vēl tikām pie fantastiskas ģimenes fotosesijas – nu mums piemiņai no šīs dienas ir arī brīnumskaistas bildes.

Lai gan, pirms redzēju klipiņu TV ekrānā, jau biju noskatījusies to Armanda iedotajā bilžu CD, saviļņojums, redzot savu mazo mīlulīti TV ekrānā, bija milzīgs! Nevarēju valdīt asaras, jo klipiņš tiešām ir ļoti aizkustinošs – mūzika un tas mazais, neaizsargātais kunkulītis... Nu kas var būt dārgāks par mazo dzīvībiņu? Varbūt esmu tik emocionāla arī tādēļ, ka Karlīna Anna ir mūsu pirmais bērniņš, kuru gaidījām gandrīz 10 gadus...

Arī maniem draugiem un radiem, kas ir redzējuši šī projekta video klipiņus TV, ir ļoti labas un pozitīvas atsauksmes. Projekts tiešām liek padomāt par pamatvērtībām un apzināties, ka nav nekā skaistāka, dārgāka, trauslāka un sargājamāka par bērniņa dzīvību. Vai šis projekts veicinās demogrāfiskās situācijas uzlabojumu valstī? Nezinu... Bet ja vismaz dažiem pāriem tas liks apstāties, padomāt un pieņemt lēmumu par bērniņa ienākšanu ģimenē – tas jau būs daudz! It īpaši tagad, kad pēc klipiņa tiek rādīta arī Intara Busuļa dziesmiņa "Bēbīšu maršs".”

Iveta Rozentāle

Lasi vēl

Zīdainis baseinā – savā ierastajā vidē

Īkšķa zīšana

Par līdzīgām tēmām varat aprunāties Cāļa forumā

Zīdainis