Bērni

Zīdainis baseinā - savā ierastajā vidē

Mūs konsultēja zīdaiņu, bērnu, grūtnieču un pieaugušo peldētapmācības trenere un www.udensaerobika.lv izveidotāja Gunta Meldere.

Gunta Meldere. Foto no personīgā arhīva

Bērniņš māmiņas puncī visus deviņus mēnešus atrodas ūdenī, tāpēc bieži vien arī piedzimstot ūdens ir tā vieta, kur bērniņš atbrīvojas un jūtas labi.

Bērniņš ar ūdeni saskaras jau dzīves pirmajās dienās, kad viņu regulāri sākam vannot. Svarīgi, lai jau pirmā vannošanas reize zīdainītim radītu pozitīvas emocijas, ko nodrošina ne tikai atbilstoša ūdens, bet arī telpas temperatūra. Pozitīvas emocijas nodrošina arī vecāku mierīgā attieksme un, ja iespējams, atbilstoša klusināta mūzika. Vannošanās var kļūt par īpašu un skaistu rituālu, kam ar laiku var pievienot baseina apmeklējumu. 

No kāda vecuma zīdaini var vest uz baseinu un cik bieži

Laiks, kad zīdainīti sākt vest uz baseinu, ir izvērtējams individuāli. Ja tas nepieciešams veselības dēļ, piemēram, tonusa samazināšanai, to var darīt pat no divu mēnešu vecuma.

Ja vecāki bērniņu izlemj vest uz baseinu pirms pusgada vecuma, svarīgākais rādītājs ir bērna emocionālais stāvoklis – svarīgi, lai viņam tas sagādātu prieku un patiku. Ja ar to viss ir kārtībā, baseinu var apmeklēt vienu līdz divas reizes nedēļā.

Ja bērniņš raud un izjūt stresu, tas liecina par to, ka vēl nav pienācis īstais brīdis, un baseina apmeklējumu nedrīkst uzspiest. Gunta Meldere uzskata, ka mazulim līdz gada vecumam katru vakaru nepieciešama regulāra, iejūtīga un mierīga vannošana mājās un baseins ir vieta tiem bērniņiem, kuriem ūdens tik tiešām patīk.

Lai bērniņš apgūtu peldētprasmi, viņam ir jāatšķir labā roka no kreisās un jāsaprot komandas, tāpēc pāris mēnešus vecam mazulim nav iespējams iemācīt peldēt. No sešu mēnešu vecuma, kad bērniņi jau var apzināti paust savu attieksmi, viņiem trenera pavadībā rotaļu veidā var mācīt pierast pie ūdens un apgūt pirmos peldētprasmes vingrinājumus – treneris rāda, kā kustināt rociņas, kājiņas, un vecāki kopā ar bērniņu to atkārto. Vecāku klātbūtne un pieskārieni bērniņam rada papildus drošību.

Foto: istockphoto.com

Bērnu niršanas prasmju attīstīšana gan no speciālistu, gan vecāku puses tiek vērtēta ļoti pretrunīgi. Tā iemesla dēļ ir baseini, kur to piedāvā apgūt, un ir baseini, kur apmācības programmā nav niršanas prasmju apgūšana, vecāki attiecīgi var izvēlēties to baseinu, kas viņiem ir pieņemamāks.

Tie vecāki, kuru bērniņš ir drošs, sākot no divu vai trīs gadu vecuma, bērniņu var sākt vest pie treneriem, kuri apmāca tāda vecuma bērnus. Daudzi treneri bērnus māca no piecu gadu vecuma. Jebkurā gadījumā katrs bērns ir jāvērtē individuāli (cik drošs viņš ir un vai peldēšana viņu interesē), jo neko nevajag uzspiest ar varu, vajag īstenot bērna vēlmes.

Darboties pašiem vai trenera pavadībā

Vecāki ar bērniņiem var darboties paši, iepriekš palasot atbilstošu informāciju. Gunta Meldere iesaka izmantot īpašos zīdaiņu peldriņķus, kas paredzēti peldētprasmes attīstīšanai, jo tajos bērniņš ieņem guļus stāvokli, kas ir nepieciešams pareizas peldētprasmes apguvei. Turklāt vecāki varēs būt droši, ka viņu atvase nepārtraukti būs virs ūdens.

Tomēr, ja gribas bērniņam iemācīt pareizu peldētprasmi, tas ir līdzīgi kā ar klavierspēles apgūšanu – to var apgūt patstāvīgi bez skolotāja, bet skolotājs spēj parādīt, kā to iemācīties darīt pareizi.

Ja fizioterapeits norāda, ka bērniņam nepieciešamas kustības ūdenī, treneris nav nepieciešams, jo bērnam ūdens vajadzīgs, lai norūdītos, kustētos un attīstītu ķermeni. Nepieciešamās darbības parādīs fizioterapeits. Bet, ja vecāki vēlas, lai bērniņš jau no pirmajām baseina apmeklējuma reizēm apgūst arī pareizu peldētprasmi, tam nepieciešams treneris, kura pavadībā bērniņu var pareizi attīstīt.

Nepieciešamais ekipējums

Foto no Guntas Melderes personīgā arhīva

Ja ar bērniņu vienkārši darbojas ūdenī, var izmantot roku uzročus, bet jāzina, ka ar tiem bērnam nevar iemācīt peldēt, jo viņš vienkārši skrien pa ūdeni. Lai bērns iemācītos peldēt, viņam nepieciešams būt guļus stāvoklī un izmantot speciālu peldriņķi, pelddēli vai nūjiņu.

Zīdaiņiem nepieciešami arī speciālie ūdens pamperi (drošības pēc labāk tos ir nopirkt pirms baseina apmeklējuma, jo ne vienmēr tie ir nopērkami uz vietas). Ir arī nepieciešams mazgāšanās līdzeklis pirms un pēc baseina apmeklējuma, dvielis, halāts un pēc ieskatiem arī peldkostīms. Ja bērns jau staigā, viņam nepieciešami neslīdoši maiņas apavi.

Bērns un hlors

Jārēķinās ar to, ka Latvijā ir tādi noteikumi, kas nosaka, ka ūdens ir jādezinficē ar hloru. Hlora daudzums ir tādā apmērā, lai nekaitētu bērnam, tomēr, ja bērnam ir jutīga vai sausa āda, jārēķinās ar to, ka hlors ādu sausina vēl vairāk. Ja bērnam ir problemātiska āda, gan pirms, gan pēc baseina apmeklējuma jālieto eļļiņa, kas mitrina ādu.

Ozonētos baseinus bez hlora iespējams uztaisīt tikai mājas apstākļos, kad baseina apmeklētāji ir tuvākie cilvēki. Ir arī iespējams doties uz tuvākajām kaimiņvalstīm, kur ir speciālie ozonētie baseini.

Iveta Rozentāle

 

Citi noderīgi raksti

Vesels, jo kustīgs

Vakcinācijas kalendārs

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība