Bērni

Zīdainis raud. Kāpēc?

Zīdaiņa raudāšana satrauc mammas, it īpaši, ja bērna raudāšanai neizdodas atrast iemeslu un raudāšana turpinās ilgstoši, tādēļ šajā rakstā tiks aplūkoti biežākie bērna raudāšanas iemesli.

Trīs dienas veca zīdaiņa mamma var atšķirt sava mazuļa raudas citu bērnu vidū, 3 nedēļu veca mazuļa mamma spēj atšķirt līdz pat 6 raudāšanas veidiem:

1. raudāšana sāpju dēļ (spalga, skaļa raudāšana),

2. raudāšana izsalkuma dēļ (uzstājīga, skaļa raudāšana),

3. raudāšana koliku dēļ (sk. zemāk),

4. raudāšana aiz garlaicības,

5. diskomforta radīta raudāšana (pārāk daudz apģērba, tas nav ērts, slapjš autiņš, norīts par daudz gaisa, auksts vai karsts, slimība),

6. ar sagurumu saistīta raudāšana (ritmiska, bet ne uzstājīga raudāšana, var novērot arī roku un kāju mētāšanu, parasti parādās dienas beigās).  

Daudzas mammas uzskata, ka mazulis raud galvenokārt izsalkuma dēļ, tomēr ne vienmēr ir tā. Mazulis ar raudāšanu var censties pievērst mammas uzmanību. Ja, paņemts rokās, bērniņš pārstāj raudāt, viņš ir vēlējies izjust tuva cilvēka klātbūtni. Sniedziet bērniem fizisku kontaktu bieži, mazam cilvēciņam ir dabiski visu laiku atrasties mammas tuvumā. Bieži samīļoti bērni izaug drošāki un pašpārliecinātāki. Jūs nesabojāsiet mazuļa raksturu, ņemot viņu rokās, tam nav nekāda sakara ar izlutināšanu.

Mazulis var raudāt arī izsalkuma dēļ, bet parasti zīdainis izrāda vēlmi zīst, pirms sāk raudāt. Sajūtot izsalkumu, mazulis kļūst nemierīgāks, bieži pieskaras sejai un mutei, sūkā dūrīti vai īkšķi, ja mamma kavējas ar ēdienu, mazulis kļūst satraukts un sāk raudāt. Pasaules Veselības organizācija iesaka mazuli barot, tikko viņš izrāda pirmās izsalkuma pazīmes. Barojiet mazuli, pirms viņš ir sācis neremdināmi raudāt. Satrauktam zīdainim ir grūtāk paēst, un mazulis sarijas daudz gaisa, kas var novest pie nepietiekamas piena uzņemšanas un kolikām. Arī ēdienreižu novēlošanai ir negatīvas sekas. Jo biežāk mazulis zīž krūti, jo labāk tiek stimulēta piena ražošana mammas organismā, ja ēdienreize kavējas un mazulis apmierina vēlmi zīst ar pirkstiņu vai knupīti, nevis ar mammas krūti, mammas organisms nesaņem pietiekamu stimulu piena ražošanai, tas var novest pie tā, ka mazulis nesaņem pietiekami daudz piena. Lai krūts barošana būtu sekmīga, mazulis jābaro bieži un pēc pirmā pieprasījuma.

Daļa bērnu raud arī pēc tam, kad ir samīļoti un pabaroti, mamma ir nomainījusi autiņbiksītes, pārliecinājusies, vai mazulim nav par karstu vai par vēsu. Tādā gadījumā varētu būt vainojama kāda no zemāk aprakstītajām situācijām.

Zīdaiņu kolikas

Zīdaiņu kolikas izpaužas kā neremdināma raudāšana, kas parādās bez īpaša iemesla visbiežāk vakaros, neatkarīgi no mazuļa barošanas. Bērna kliedziens ir spalgs, pirksti ir savilkti dūrītēs, mazulis pievelk kājas pie vēdera, sejiņa piesarkusi. Kopējais raudāšanas ilgums ir lielāks par 3 stundām dienā, raudāšana parādās vairāk nekā trīs reizes nedēļā, raudāšanas epizodes ir ilgāk nekā 3 nedēļas, un bērnam vēl nav 3 mēneši. Kolikas var parādīties jau no 2 nedēļu vecuma.

Normāli 6 nedēļu vecumā zīdainis raud visvairāk savā mūžā, vēlāk raudāšana samazinās, raudāšana ilgst mazāk par 3 stundām dienā. Šajā gadījumā zīdainim nav kolikas.

Zīdaiņu kolikas ir ļoti biežas, tās skar 25% bērnu un ir biežākas bērniem, kas ēdienu saņem no pudelītes (norij vairāk gaisa). Mātes smēķēšana ir koliku riska faktors, pētījumā smēķējošu mammu mazuļiem kolikas tika novērotas divreiz biežāk nekā nesmēķējošu mammu mazuļiem.

Koliku iemesls līdz šim nav īsti skaidrs, tomēr pastāv vairākas teorijas. Uzskata, ka mazulis pēc dzimšanas nav pielāgojies dzīvei šajā pasaulē, tādēļ viņu satrauc pārāk liela stimulācija vai stimulācijas trūkums. Mammas vēderā mazulis regulāri ir dzirdējis vairākus trokšņus: mammas sirdspukstus, asiņu plūsmu pa asinsvadiem, vēdera burbuļošanu. Turklāt vēderā mazulis ir pieradis atrasties saspiestībā, kur pārāk liela kustību daudzveidība nav bijusi iespējama. Pēc dzimšanas pazīstamos trokšņus nomaina citi, turklāt kustību brīvība ir nesalīdzināmi lielāka. Tā ir liela slodze mazuļa nervu sistēmai, iespējams, ka daļa mazuļu reaģē uz šo slodzi ar raudāšanu. Šajā gadījumā jūs neko daudz nevarat darīt. Jums ir jāapbruņojas ar pacietību un jāgaida, kamēr mazulis sasniegs 3-4 mēnešu vecumu, kad kolikas pazūd vai ievērojami mazinās.

Citas teorijas atbalstītāji uzskata, ka kolikas ir saistītas ar gaisa norīšanu. Gaiss sāpīgi iestiepj kuņģa un zarnu sieniņu un rada mazulim nepatīkamas sajūtas. Šī iemesla dēļ iesaka vienmēr sagaidīt atraudziņu pēc ēdienreizes.

Pastāv uzskats, ka kolikas varētu būt saistītas ar to, ka mazuļa zarniņās vēl nav pietiekami daudz fermenta laktāzes, kas šķeļ pienā esošo cukuru laktozi. Šajā gadījumā nešķeltā laktoze nonāk resnajā zarnā, kur mitinās baktērijas, kas, pārtiekot no laktozes, izdala gāzi un skābi. Vēderiņš sāk satraukt mazuli vakarā, jo pa dienu apēstais piens satur daudz laktozes. Šajā gadījumā bērnam būs novērojama šķidra, ūdeņaina vēdera izeja ar gaisa burbulīšiem. Ar laiku fermenta daudzums palielinās un situācija uzlabojas. Nevajag bērnam papildus dot fermentu preparātus vai arī izslēgt laktozi no uztura, jo tad organisms netiks stimulēts ražot fermentu vairāk. Mazulim var dot “SabSimplex” vai “Espumisan” pilienus, kas palīdzēs vieglāk izvadīt gāzes.

Retos gadījumos ģenētiskas problēmas dēļ laktāze nerodas nemaz, to sauc par primāru laktozes intoleranci.

Kolikas nav saistītas ar veselības problēmām, tādēļ nav pamata uztraukties, atliek tikai pagaidīt dažus mēnešus, līdz kolikas izzudīs vai ievērojami mazināsies. Kolikas neizraisa ar krūti barojošas mammas apēstie saldumi, šokolāde vai kāposti, tas ir mīts. Koliku dēļ nav jāpāriet uz maisījumu, ar maisījumu baroti bērni biežāk cieš no kolikām.

Bērnam nepalīdzēs medikamenti vai zāļu tējas (zāļu tējas var traucēt bērnam uzņemt pienu pietiekamā daudzumā).

Bērna raudāšana satrauc vecākus, bet ir jāatceras, ka jūs neesat slikti vecāki, ja jūsu mazulis raud. Mammai bieži vien ir grūti tikt galā ar mājas darbiem un aprūpēt mazuli, tādēļ nav jākautrējas lūgt palīdzību radiem vai draugiem. Mammai vajadzētu izbrīvēt brīdi pastaigai. Ja mazulis mierīgi guļ ratiņos, tad var staigāt kopā ar mazuli, tā būs atpūta gan mātei, gan bērnam. Gadījumā, ja mazulis ratos neguļ mierīgi, jālūdz, lai kāds paliek mājās kopā ar mazuli, kamēr mamma iziet ārā atpūsties no ikdienas rūpēm.

Pārtikas alerģija

Mazulim var būt alerģija no govs pienā esošajām olbaltumvielām, kuras viņš saņem ar mammas pienu vai maisījumu. Šajā gadījumā bērnam varēs novērot arī kādu no simptomiem: izsitumi uz ķermeņa, sausi, sārti vaigi, sausa āda uz locītavām, iespējams, šķidra, gļotaina vēdera izeja ar nelielu asins piejaukumu. Mazulis šajā gadījumā izjutīs diskomfortu, tā dēļ būs raudulīgāks. Situācija parasti neuzlabojas pēc 3 mēnešu vecuma, simptomi bieži vien kļūst izteiktāki. Situāciju uzlabo govs piena produktu izslēgšana no mammas uztura vai parastā maisījuma nomaiņa uz maisījumu, kas satur daļēji hidrolizētas (HA) vai stipri hidrolizētas (Pepti) govs piena olbaltumvielas. Sojas piens ir tikpat alerģisks kā govs piens, arī kazas piens bieži izsauc alerģiju bērniem ar govs piena olbaltumvielu nepanesamību. Jāatceras, ka alerģiskam bērnam mammas piens ir ļoti nepieciešams, mazuļi, kas saņem mammas pienu vienlaicīgi ar piebarojumu, ir mazāk alerģiski pēc gada vecuma. Mazulim var būt alerģija arī no citiem produktiem mammas uzturā, alerģiskākie produkti ir: kvieši, olas, zivis, rieksti, soja.

Mazulis var raudāt arī slimības dēļ, tad parādās slimības pazīmes, kā klepus, skaļa elpošana, paaugstināta temperatūra, miegainība, izsitumi u.c., šajā gadījumā nekavējoties ir jākonsultējas ar ārstu.

Mazuļa raudāšana nenozīmē, ka jūs esat slikti vecāki, kaut arī daudzām mammām šāda doma ienāk prātā. Ir dabiski, ka pirmajos dzīves mēnešos mazulis raud daudz, un ne vienmēr par katru cenu šī raudāšana ir jāpārtrauc. Visbiežāk raudāšana šajā laikā nesaistās ar medicīniskām problēmām vai piena trūkumu. Bruņojieties ar pacietību un domājiet par to, kā jūs pamazām arvien labāk iepazīstat savu mazuli. Ar laiku raudāšana mazināsies, mazulis iemācīsies izteikt savas vēlmes citādi.

Ārste  Diāna Fridrihsone

BOVAS Bērnu Klīniskā Universitātes slimnīca

Citi noderīgi raksti

Zīdaiņa pareiza saģērbšana un atvešana mājās

Jaundzimušā ādas kopšana

Par saviem mazuļiem varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība