Bērni

Zīdainis vannā

Seši iemesli, lai plunčātos divatā:

1) Kopīga vannošanās satuvina mazuli ar mammu, veicina mātes instinkta attīstību. Tas ir lielisks veids, kā patīkami un reizē derīgi pavadīt laiku.

2) Krūts barošanas atvieglošana. Gadā, ka bērniņš vai mamma nespēj atslābināties, un tas var negatīvi ietekmēt krūts barošanu. Šādā gadījumā kopīga iegremdēšanās siltā ūdenī abus nomierina un atvieglo barošanas procesu.

3) Mazulis baidās no ūdens. Bērniņš, kuram nepatīk iet vannā, kopā ar mammu to darīs labprāt. Jo mazgāšanās divatā nav sods, bet jautra rotaļa. Nākamreiz mazais pats gribēs vannoties.

4) „Tehniski iemesli”. Mamma grib nedaudz atpūsties, bet nav laika pat lai ieietu dušā. Tad var atpūsties kopā ar bēbi, turklāt viņam tā būs patīkama izklaide.

5) Bailes peldināt mazo. Baidoties no neveiklības manipulējot ar mazo ķermeni, mamma var sajust bailes: ja nu bērniņš izslīd no rokām? To var atrisināt ejot vannā kopā ar viņu.

6) Bērns ir pieradis pie mazās vanniņas. Mazais var baidīties mazgāties lielajā vannā, jo lielais plašums var likt viņam justies neaizsargātam.  

Labākais palīgs – tētis

Kad mamma nolemj vannoties kopā ar bērnu, tad noteikti ir vajadzīga kāda ģimenes locekļa palīdzība. Labi, ja tas ir mazuļa tētis. Tā no pirmajām dienām mazais sajutīs abu vecāku rūpes, bet vīrietis, kurš saņems no mammas rokām dēlu vai meitiņu, izjutīs savu spēku un atbildību. Tas ieliek pamatu tālākām attiecībām ar bērniņu. Tēta līdzdalība šajā pasākumā ir nepieciešama arī no tīri pragmatiska viedokļa, jo slapjais mazulis var izslīd no rokām, kamēr mamma kāps no vannas. Tāpēc labāk pirms tam viņu nodot drošās rokās un tikai tad pašai kāpt ārā no vannas. Labs palīgs var būt arī vecmāmiņa, tomēr jāņem vērā, ka vecākas paaudzes cilvēkiem var būt iebildumi pret šādu procedūru.

Drošības tehnika

  • Šo ūdens procedūru nevajadzētu veikt, kamēr nav pilnīgi sadzijusi nabas brūcīte, t.i., pirmās 3-4 nedēļas.
  • Vannošanās ilgums bērniem 3-4 mēnešu vecumā ir tikai 2-5 minūtes, pēc tam laiku pakāpeniski pagarina līdz 12-15 minūtēm.
  • Bērniem, kas netur galviņu, tā ir jāpietur visu peldes laiku.
  • Noteikti jāseko tam, lai ūdens temperatūra visu laiku būtu apmēram vienāda. Ja jūs redzat, ka mazulis ir nosalis (caur ādu var redzēt vēnas, bet stilbi un delmi kļūst marmorīgi), tad peldēšana uzreiz jāpārtrauc.
  • Pievienojot ūdenim augu novārījumus, atcerieties, ka mēdz būt individuāla dažādu augu nepanesamība.
  • Pievienojot vannai sāli, atcerieties, ka sāļa ūdens norīšana var izraisīt bērnam zarnu trakta darbības traucējumus, tāpēc, ja nav pārliecības, ka bērns ūdeni nenorīs, labāk no sāls atteikties.
  • Arī aromātiskās eļļas jāizmanto ļoti uzmanīgi. Jāorientējas pēc bērna uzvedības: ja uz viņa ādas pēc vannas parādās kāda veida kairinājums, no eļļas ir jāatsakās.    

Kopīgās peldēšanas procedūra

1) Pirms kopīgās vannošanās nepieciešams rūpīgi iztīrīt vannu ar parasto sodu vai speciālu mazgāšanas līdzekli un pēc tam izskalot ar verdošu ūdeni.

2) Vannas dibenā ieklājiet lielu frotē dvieli vai gumijas paklājiņu, lai mazulis nepaslīdētu.

3) Sagatavojiet visu nepieciešamo sev un mazulim: bērnu ziepes un šampūnu, švammīte, rotaļlietas, dvieļus (arī vienu mazu dvielīti ar ko mazgāšanās laikā noslaucīt ūdeni no mazuļa sejas),

4) Ja ir vēlēšanās pēc papildus drošības, var uzvilkt kokvilnas cimdus.

5) Ielejiet vannā siltu ūdeni. Sākumā temperatūrai jābūt 37-38 grādi, kad mazulis paaugās, temperatūru var samazināt līdz 35-36 grādiem.

6) No sāku vannā jāiekāpj mammai, un tad viņas palīgs iedod bērnu. Iegremdējot mazo ūdenī, sākumā samitriniet kājiņas. Ar mazo vajag runātie un smaidīt viņam, lai viņš atslābinātos un nebaidītos no ūdens.

7) Kopīgi doties vannā var jebkurā laikā, bet labāk to darīt vakarā pirms barošanas, lai pēc tam tīrs un paēdies mazais varētu mierīgi iemigt. Bērnu ar krūti var barot arī vannā. Tomēr, ja šķiet, ka vanna vakarā uzbudina mazuli, tad labāk to darīt pēcpusdienā.

8) Mazgāšanās beigās vispirms bērns jāatdod palīgam un tad mamma var vai nu arī kāpt ārā no vannas vai vēl kādu laiku atpūsties un baudīt mieru.

9) Šie ieteikumi nav domāti kā stingra instrukcija, jo saskarsmē ar bērnu nevar būt šādi noteikumi, tāpēc mamma var izdomāt kaut ko savu. Turklāt vannā mazais var iet arī kopā ar tēti.  

Ko darīt vannā

  • Peldēt. Mammai vanna, protams, ir par mazu peldēšanai, bet mazulim vanna ir kā milzīgs baseins, kurā var peldēt – pieturot mazuli zem muguriņas, viņu var pašūpot pa viļņiem uz priekšu un atpakaļ.
  • Spēlēties. Var pūst ziepju burbuļus un mazais ar prieku tos mēģinās noķert. Vannā var ņemt līdzi dažādas rotaļlietas: pīlītes, laiviņas, zivtiņas utt.
  • Masāža ūdenī. Mazajiem ļoti patīk masāža un ūdenī tā var būt vēl noderīgāka, jo bērna muskuļi pilnībā atslābinās.  

Kādus līdzekļus var pievienot ūdenim

Pirms pievienot kaut ko ūdenim, atcerieties, ka gandrīz visi līdzekļi (gan augu novārījumi, gan bērnu kosmētika) var izsaukt mazulim alerģisku reakciju. Tāpēc pirms līdzekļa pievienošanas vannai vēlams veikt testu: uz bērniņa elkoņa vai ceļa locītavas uzlikt šī līdzekļa pilienu un pavērot, vai nav reakcijas.  

*Augu uzlējumus vai novārījumus. Bieži mazuļus peldina kumelīšu, asinszāles uzlējumos, jo tiem ir pretiekaisuma un aizsargājoša iedarbība, tomēr šiem augu uzlējumiem ir arī sausinošs efekts. Ja bērnu peldina šajos uzlējumos pārāk bieži, tad ādiņa var kļūt ļoti sausa.

Ja mazais ir ļoti nemierīgs, slikti guļ, var izmantot māteres, baldriāna, piparmētras, kliņģerīšu, salvijas, apiņu vai skuju novārījumos. Kamēr ūdens tek vannā, palieciet zem ūdens strūklas masiņu ar zālītēm, vai arī pievienojiet jau gatavu novārījumu. Mazulim līdz gada vecumam izmanto tikai viena veida augu, bet vecākiem bērniem var jaukt 3-4 komponentus (pa 10-15 g no katra). Nomierinošām vannām parasti ir desmit dienu kurss.

Lai sagatavotu novārījumu vannai, ielieciet emaljētā traukā 50-80 g augu, uzlejiet divas glāzes verdoša ūdens un vāriet ūdens peldē 10-15 minūtes. Pēc tam nostādiniet tumšā vietā pusstundu un izkāsiet caur marlīti.

*Sāls. Bērniem no 6-8 mēnešu vecuma vannā var pievienot vai nu parasto jūras sāli vai arī sāli ar ārstniecības augu (kumelīte, liepa, sunīšu) piedevu. Sālim ir atslābinoša, nomierinoša, kā arī imunitāti stiprinoša iedarbība. Pēc vannas bērns jānoskalo ar tīru ūdeni, īpaši rūpīgi nomazgājot galviņu un dzimumorgānus.

*Vannas putas. Aromātiskās putas var ļoti iepriecināt mazuli, tomēr visiem kosmētiskajiem līdzekļiem ir jābūt hipoalerģiskiem, izgatavotiem uz dabīgu komponentu bāzes un tie nedrīkst saturēt konservantus.

*Eļļa. Bērniem nekaitīgas ir kumelīšu, diļļu, lavandas, neroli, rozes eļļas. Pēc diviem mēnešiem pieļaujamas ir ilang-ilang, fenheļa, bergamotes, ingvera eļļas. Protmas, dozām ir jābūt bērnam atbilstošām: vannai pietiek ar vienu eļļas pilienu. Nomierinošas vannas recepte: pilienu lavandas eļļas samaisa ar nedaudz mandeļu eļļas un pievieno ūdenim.    

Sagatavoja Ieva

Citi noderīgi raksti

Zīdainis baseinā - savā ierastajā vidē

Vakcinācijas kalendārs

Par veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība