Bērni

Atradināšanās no pudelītes

Agri vai vēlu, bet bērns noteikti atteiksies no pudelītes. Nekas traks nenotiks, jo pudelīti aizstās krūzīte. Vajag padomāt tikai par to, kad un kā palīdzēt bērnam atradināties no pudelītes.

Atteikšanās no pudelītes noteikti stimulēs citu iemaņu parādīšanos. Bet arī dzerot no krūzītes bērnam jābūt patīkamām izjūtām, kā arī jāsaglabā draudzīgas attiecības ar vecākiem.

Problēma, kas saistīta ar atteikšanos no pudelītes mūsu laikos tiek uzskatīta par ļoti svarīgu, jo tagad ir zināms, ka barošana sniedz bērnam ne tikai fizisku, bet arī psiholoģisku gandarījumu. Tāpēc kļūdīties šajā periodā nav ieteicams, jo var radīt smagas psiholoģiskas sekas.

Amerikāņu pediatrs Allans Fromms piedāvā vairākus padomus vecākiem, kuriem liekas, ka ir pienācis laiks atradināt bērnu no pudelītes.

 

 1. Ja jūs piespiedīsiet mazuli samierināties ar pārmaiņām par spīti viņa vēlmēm, viņš reaģēs ļoti negatīvi, jūsu attiecības ar bērnu kļūs saspīlētas un bērns sāks protestēt pret jūsu pūliņiem arī visos citos virzienos.
 2. Ja jūs sāksiet atņemt bērnam pudelīti pārāk vēlu, viņš būs stipri pie tā pieradis un apvainosies uz jums pat tad, ja jūs rīkosieties labestīgi un centīsieties bērnu pārliecināt.
 3. Sakarā ar to, ka pudelīte dod bērnam psiholoģisko gandarījumu, kļūst viņam arī par simbolu, kurš piedod bērnam lielāku pārliecību par sevi.
 4. Pakāpeniska atradināšanās no pudelītes bērnam nozīmē pāreju no zīšanas uz dzeršanu, tātad pie jaunu iemaņu apgūšanas. Bet ja mēs pielaidīsim kļūdas, tad šis periods novedīs bērnu pie nomākta stāvokļa.

Labākais laiks, kad sākt atradināt bērnu no pudelītes ir apmēram 9-12 mēneši. Kāpec tieši šis laiks? Allans Fromms sniedz mums nelielu paskaidrojumu:

 

 1. Bērnam jau ir daži zobi un viņš vairs nezīž, bet kož.
 2. Mazulis jau ir spējīgs turēt rokās nelielu krūzīti. Viņš jau prot sēdēt un tāpēc var mierīgi dzert.
 3. Turpmākajos mēnešos parādīsies citas pārmaiņas – bērns pakāpeniski no zīdaiņa pārtaps par mazuli.
 4. Turpināt barot bērnu no pudelītes šajā periodā nozīmē pagarināt viņa laimi, bet tai pat laikā arī viņa zīdaiņa periodu. Vēlāk jūs brīnīsieties, kāpēc jūsu bērns uzvedās pavisam bērnišķīgi un nevarēsiet saprast īsto iemeslu – nevēlēšanos augt.

Lai palīdzētu bērnam augt, vajag sistemātiski stimulēt viņā vēlēšanos apgūt jaunas arvien sarežģītākas iemaņas. Dažreiz tā var būt jauna barība, citā gadījumā – uzvedības noteikumi sabiedriskā vietā. Kaut gan vienmēr ir prātīgi nogaidīt kamēr bērns būs gatavs tam, ko mēs no viņa gaidām. 9 - 12 mēneši – tas ir vecums, kad ir ieteicams sākt atradināt bērnu no pudelītes.

Šajā mazuļa dzīves periodā notiek daudz pārmaiņu.

 

 • 5 vai 6 mēnešos zīdainim izšķiļas pirmie zobiņi. Tas ir sāpīgs process un zīdainis arvien biežāk gribēs rast mierinājumi zīžot – jo zīšana nomierina sakairinātās smaganas. Ļoti svarīgi ir, lai zīdainis zīstu no pudelītes ne mazāk kā 20 minūtes, tad sāpes rimsies un savā laikā bērns vieglāk varēs šķirties no pudelītes. Mīkstos knupīšus ieteicams nomainīt ar cietākiem. Ja bērns šajā periodā zīž pietiekami ilgi, tad vēlāk viņam būs vieglāk atteikties no pudelītes.
 • Atradināt mazuli no pudelītes rekomendē ar kāda ērta trauka palīdzību. Lai no sākuma mazulis zīž no pudelītes, bet pēc tam pārlejiet to, kas tur ir palicis krūzītē un tad lai mazulis pabeidz dzert, sēžot jums klēpī.
 • Pēc tam iemāciet mazuli pašam turēt nelielu krūzīti (no sākuma piepalīdziet viņam). Sākumā vajadzētu izvairīties no piespiedu dzeršanas. Pārvērtiet visu par spēli un neskopojieties ar uzslavām.
 • Ielejiet krūzītē pēc kārtas dažādus šķidrumus, kurus ir pieradis dzert mazulis.
 • Vairāku nedēļu garumā veiciniet bērna dzeršanu no mazas krūzītes un kad viņš būs ar to apradis, tad nomainiet ar mazliet lielāku.
 • Rīkojieties uzmanīgi, mierīgi, nesteidzoties. Problēmas šeit nevarētu būt. Atcerieties, ka būs nepieciešami 2 līdz 5 mēneši, lai bērns pilnībā atteiktos no pudelītes.
 • Viss, ko jūs izdarīsiet, lai mazulis ēstu ar prieku, atvieglos barošanas veida maiņu gan jums, gan bērnam.

Speciāli Cālim sagatavoja pedagoģe Marija Valtere

Citi noderīgi raksti

Zīdanis un veģetārs uzturs

Kā sodīt un nenodarīt pāri

Par zīdaiņa uzturu varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība