Bērni

Barošana ar krūti pēc gada vecuma

Par barošanu ar krūti pēc gada vecuma ir divi pilnīgi pretēji speciālistu un arī pašu māmiņu viedokļi. Ir speciālisti, kas uzskata, ka pēc gada barošana ar krūti vairs nav nepieciešama, jo bērns jau var ēst pieaugušo ēdienus, kā arī pārāk ilga zēnu barošana ar krūti var izraisīt psiholoģiskas problēmas. Savukārt ir speciālisti, kas iesaka turpināt barošanu ar krūti – lai gan tas vairs nav bērna pamatēdiens, tas tomēr sniedz atbalstu bērniņam un palīdz saglabāt psiholoģisko saikni ar mammu, kā arī māmiņai tā ir iespēja mazināt risku saslimt ar vēzi un palielināt iespēju notievēt pēc grūtniecības laikā uzņemtā svara.

Vai pēc gada piens kļūst nevērtīgs?

Nav tā, ka piens tieši divpadsmit mēnešus pēc bērna barošanas kļūst nevērtīgs un zaudē visas tajā esošās uzturvielas. Krūts pienā joprojām ir bērniņam svarīgās olbaltumvielas, tauki, vitamīni un imūnsistēmai nepieciešamās vielas. Piena sastāvs nemitīgi mainās, pielāgojoties katra bērniņa vajadzībām.

Foto: istockphoto.com

Pēc gada vecuma palielinās tauku daudzums pienā, un pieniņš nodrošina līdz 50 % no bērniņam nepieciešamās dienas enerģijas. Palielinās arī imunitātei nepieciešamo vielu daudzums, un bērniņš ir pasargātāks, tāpēc retāk slimo, un, ja arī sanāk saslimt, tad atlabšana notiek ātrāk. Turklāt pēc gada māmiņas pienā palielinās laktoferīns – daudzfunkcionāls proteīns, kas regulē dzelzs saturu asinīs, aizsargā organismu no vīrusiem, baktēriju un sēnīšu slimībām, kā arī piedalās imunitātes veidošanā.

Kāpēc turpināt bērniņu barot ar krūti arī pēc gada?

Nav nepieciešams bērniņu atraut no vērtīgajām uzturvielām, ko viņš var saņemt ar māmiņas pienu arī pēc gada vecuma, turklāt bērniņam joprojām saglabājas zīšanas reflekss. Ēšana no krūts veicina pareizu žokļa un sejas apakšdaļas sistēmas izveidošanos un runas aparāta veidošanos. Protams, krūts barošana saglabā ciešo saikni ar mammu, kā arī palīdz bērniņam nomierināties, ja viņš par kaut ko ir nobijies vai satraukts.

Pasaules Veselības organizācijas pētījumi liecina, ka barošana ar krūti pēc gada samazina māmiņas risku saslimt ar krūts, dzemdes un olnīcu vēzi, kā arī mazina risku saslimt ar osteoporozi.

Kā notiek bērna barošana ar krūti pēc gada vecuma?

Pēc gada bērnu ar krūti baro vidēji trīs līdz piecas reizes dienā vai pat mazāk, jo īpaši, ja mamma atsāk strādāt. Ar krūti barotie bērni joprojām turpina ēst arī pa nakti (vienu līdz trīs reizes). Parasti bērniņš no krūts ēd arī no rīta un pirms pusdienlaika miedziņa.

Ar krūts pienu bērni noskalo ikdienas pārtiku, ko ir ēduši. Tajā pašā laikā krūts barošanai ir savi ierobežojumi – krūts ne vienmēr tiek dota pēc pieprasījuma, kā arī bērniņš var pagaidīt, ja mamma ir projām, ar kaut ko aizņemta vai atrodas sabiedriskā vietā. Ar vecāku bērnu ir vieglāk vienoties par barošanas nosacījumiem un jauniem noteikumiem.

Vai krūts barošana traucē piebarošanai?

Krūts barošana un papildu ēdiena piedāvāšana ir divi dažādi procesi, kas var pastāvēt vienlaicīgi gana ilgu laiku. Ar uzturu bērns saņem papildu pārtiku, iemācās baudīt ēdienu, saprast, kas garšo un kas nē, izbaudīt dažādas garšu nianses un dažādus produktus pēc to sastāva un konsistences. Ar mātes pienu viņš labprāt noskalo pieaugušo ēdienu, bet tas diezin vai kaitē viņa apetītei.

 

Vai ilgtermiņa barošana izraisa psiholoģiskas problēmas?

Pastāv uzskats, ka zēna barošana līdz diviem vai trim gadiem var negatīvi ietekmēt viņa seksuālās identitātes veidošanos. Tomēr seksuālā uzvedība zēniem veidojas pēc divu gadu vecuma, esot saskarsmē ar tēti vai, piemēram, ar vectētiņu. Pakāpeniski bērns apzinās savu ķermeņi, savu seksuālo piederību un ap trīs gadu vecumu jau jūtas kā mazs vīrietis. Viņš nekādā gadījumā mammas krūti neuztver kā seksuālu objektu. Lai gan pastāv iespēja, ka, barojot ilgāk par divarpus gadiem, atradināšana no krūts būs lēnāka, bet tas nav saistāms ar seksuālo piesaisti, bet gan mātes nostāju un noskaņojumu.

Foto: istockphoto.com

Līdz divu gadu vecumam gan zēniem, gan meitenēm ir ļoti svarīgs tuvs kontakts ar mammu – jo ciešāks tas būs, jo psiholoģiski veselāka un ar laiku patstāvīgāka personība izveidosies. Nav tiesa, ka puisēniem nepieciešams skarbāks audzināšanas stils, izskaužot maigumu un emocionālo siltumu. Psiholoģiski veselīgs klimats ģimenē, emocionālais atbalsts no vecāku puses, viņu mīlestība, maigums, pieķeršanās, rūpes, fiziskais kontakts, kas turklāt tiek sniegts arī ar krūts barošanu, – tas viss nepieciešams bērniņa harmoniskai attīstībai.

Vai krūts barošana var palēnināt bērna intelektuālo attīstību?

Barošana ar krūti bērniņam sniedz galveno – drošības sajūtu, emocionālo pieņemšanu un pamatuzticību pasaulei. Bet tas viss bērna attīstību, interesi un izzināšanu ietekmē tikai pozitīvi. Tādējādi tiek pozitīvi ietekmēts intelekts (ar nosacījumu, ka vecāki bērnu neierobežo, piemēram, neļauj bērnam spēlēties smiltīs, jo tā viņš novārtīsies, vai neļauj darboties ar ūdeni, jo tā bērns saslapināsies.

Kāpēc pēc gada bērniņu ir grūtāk atradināt no krūts?

Ja māmiņa neplāno gaidīt, kad bērniņš pats atteiksies no krūts, ņemot to arvien retāk, desmit līdz divpadsmit mēnešos bērniņu no krūts var atradināt gana ātri, ļaujot viņam pāris dienas paraudāt un pierast pie cita mierinājuma veida. Bet pastāv risks, ka aizvainojums uz mammu un neuzticība saglabāsies ilgāk nekā tikai pāris dienas. Tāpat nevar zināt, kādas sekas tas atstās – iespējams, mazulis sāks zīst pirkstu vai kādu mantiņu.

Jo vecāks bērniņš, jo vieglāk ar viņu ko sarunāt un jo mierīgāk viņš uztvers jaunos noteikumus, lai arī to iniciators būs mamma. Lielāks bērns jau pats labprātīgi aizrausies ar jaunām nodarbēm, jo mammas krūts vairs nav pirmajā vietā bērna interešu sarakstā. Turklāt, jo vecāks bērniņš, jo mazāka ir viņa fizioloģiskā vajadzība pēc zīšanas.

Vai ilgstoša barošana ar krūti ietekmē krūts formu?

Krūšu stāvoklis vairāk ir atkarīgs nevis no barošanas ilguma, bet gan no sākotnējās krūšu formas, krūšu ādas elastības un muskuļu tonusa. Grūtniecības laikā krūtis ievērojami palielinās, un tas notiek neatkarīgi no tā, cik ilgi sieviete baros bērnu ar krūti. Tomēr nav iespējams precīzi pateikt, kā krūts barošana ietekmēs krūšu formu – tas ir ļoti individuāli.

Kāpēc krūts barošanas laikā neizdodas notievēt?

Gluži otrādi – barošana ar krūti pēc bērna gada vecuma veicina notievēšanu. Pētījumi liecina, ka svars visbiežāk sāk kristies deviņus mēnešus pēc bērniņa piedzimšanas, ja tas nav noticis jau agrāk. Barošana ar krūti ir kalorijas sadedzinošs process, tāpēc tauku rezerves sadeg aktīvāk, nekā bērniņu ar krūti vairs nebarojot. Turklāt jāņem vērā, ka svara nomešana ir atkarīga arī no tā, cik ļoti grūtniecības laikā māmiņa ir pieņēmusies svarā, tas ir arī atkarīgs no katras sievietes vielmaiņas un hormonu līdzsvara. Jebkādi endokrīnās sistēmas traucējumi var radīt problēmas ar svara nomešanu vai uzņemšanu, bet tas nav saistīts ar krūts barošanu.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Barošana ar krūti un darbs

Atradināšana no pudelītes

Par zīdaiņa uzturu varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība