Barošana līdz gada vecumam. 2. daļa
Kā piebarot bērnu, kas ēd maisījumu jau no pāris mēnešu vecuma?
Mākslīgi barotiem bērniem vispirms ir jāēd piebarojums, pēc tam maisījums. Piebarošanu uzsāk no 4 mēnešu vecuma. Gaļu sāk dot no 6 mēnešu vecuma, arī piena produktus (biezpienu, kefīru, jogurtu var dot ātrāk kā ar krūti barotiem mazuļiem, no 8-10 mēnešu vecuma.
Cik kaitīgi ir tas, ka mamma pagaršo ēdienu no bērna karotes?
Mute ir vieta cilvēka organismā, kur ir visvairāk dažādu baktēriju. Aplaižot bērna karotes, knupīti u.c. mamma nodod savas baktērijas mazulim, un ne visas no tām ir viņam vajadzīgas. Piemēram, arī pie kariesa izcelsmes ārsti vaino īpašu baktēriju, tātad, aplaizot bērna karoti vai knupīti, mamma var aplipināt bērnu ar kariesa baktērijām.
Ko jūs domājat par ēdiena sildīšanu mikroviļņu krāsnī?
Sildot ēdienu mikroviļņu krāsnī stipri sasilst ēdiena ārējais slānis, tādēļ tur tiek iznīcināti visi vitamīni. Šī iemesla dēļ ir ieteikums nesildīt bērna ēdienu mikroviļņu krāsnī. Es domāju, ka bieži apmaisot, var sildīt.
Kā praktiski pieradināt mazuli pie rupjākas konsistences ēdiena? Un kad to sākt darīt?
Tas ir individuāli. Sākumā dārzeņus dod sablenderētus (vai izberztus caur sietu), kad mazulis iemācās tikt ar to galā veikli, tad pakāpeniski pāriet uz saspaidītiem un visbeidzot sagrieztiem smalkos gabaliņos. Mammas piena ēdāji to var sākt darīt pakāpeniski jau no 7-8 mēnešu vecuma. Pieredze rāda, ka daudzi bērni negrib ēst rupju barību diezgan ilgi.
Bērnam 6 mēneši, stumj visu ēdienu ārā no mutes, viņam negaršo.
6 mēnešu vecumā bērns vēl nav pagaršojis mūsuprāt garšīgos ēdienus, tādēļ viņam vēl nav īsti skaidrs, kas garšo un kas nē. Iespējams, tavam bērniņam nepatika ēdiena konsistence, tādēļ mēģini piedāvāt, piem., kartupeli pēc kāda laika (nedēļas). Šajā vecumā bērns vēl nemāk tikt galā ar biezu ēdienu, nemāk veikli izveidot kumosu un norīt, tāpēc spļauj ārā, tam nav sakara ar garšo/negaršo.
Vai piebarojums (dārzeņi, augļi) ir jādod obligāti, ir dzīves 7 mēneši un vai tomēr labāk nav to dot PIRMS krūts?
Piebarojums šajā vecumā ir jāsāk dot. Bērniņam ir jāmācās tikt galā ar biezākas konsistences ēdienu, kā arī jāmācās pieņemt atšķirīgas garšas. Parasti pēc krūts var iedot vēl 1 - 2 tējkarotes cita ēdiena, ar to arī pietiek. Piebarojumu var dot pēc pirmās krūts, var nedot pa virsu padzerties (bet dzert arī mazajam jāmācās...). Dodot piebarojumu pirms krūts, samazināsies mammas piena daudzums, tomēr, kamēr bērnam ēšana no karotes ir sveša, tās pašas 1-2 tējkarotes (ne vairāk) piebarojuma var iedot pirms krūts. Kad piebarojuma daudzumu vēlas palielināt, tas jādod pēc krūts. Bērns paēd krūti un citu neko vairs negrib. Parasti jau pēc krūts 5 - 15 ml cita ēdiena vēl var iedot, un tas ir pilnīgi pietiekami 6-7 mēnešu vecumā. Ēdiena daudzums palielinās līdz 40-50 ml ēdienreizē gada vecumā, bet pēc krūts vari dot līdz puncis pilns! Mātes piens uzturvērtības ziņā ir daudz pārāks par dārzeņu biezeni vai putru. Ja dosi piebarojumu pirms mammas piena, tad ar laiku mammas piena daudzums samazināsies, līdz gada vecumam tas tomēr ir pamatēdiens.
Manam puisim ir pusgads un pagaidām viņš ēd tikai manu pienu. Vai es drīkstu viņu pagaidām nepiebarot?
Šajā vecumā piebarošanu tomēr vajadzētu uzsākt. Mazulim ir jāmācās ēst no karotītes un tikt galā ar biezāku ēdienu. Šajā vecumā mazuļi vēl labprāt akceptē jaunas garšas. Mammas pienā nav sevišķi daudz dzelzs, arī mazuļa dzelzs rezerves ir izsīkušas, tādēļ pamazām jāsāk mācīt mazulim ēst. Dārzeņi pašlaik nav nekādi labie, bet var sākt ar rīsu vai griķu putru. Mazuļiem domātā būtu labāka, jo tai ir pievienoti vitamīni un dzelzs. Aptiekā var nopirkt arī parastus rīsu vai kukurūzas miltus, no kuriem pati vari izvārīt putru (arī pašos rīsu putraimos ir dzelzs, tikai mazāk).
Vai pirms piebarojuma jādot tikai viena krūts? Jo citreiz liekas, ka apēd piebarojumu daudz, citreiz pavisam maz. Vai ar vienu krūti var nepietikt?
Vari dot pirms piebarojuma vienu krūti un pēc piebarojuma - otru.Ja gribi, lai bērniņam pieniņš tiek vairāk - dod abas krūtis pirms piebarojuma.
Citās dienās vispār atsakās no piebarojuma.
Neuztraucies par to, un nekādā gadījumā nemēģini piespiest bērnu ēst, tā tikai iegūsi pretreakciju, kā rezultātā būs tikai grūtāk. Ieteiktu tev šādu taktiku: pēc katras ēdienreizes piedāvā papildēdienu (un necenties to uztaisīt ļoti garšīgu), ja mazulis atsakās, ņem viņu nost no galda un neko vairs nedod līdz nākamajai ēdienreizei. Mammas piens ir pietiekami vērtīgs, un pēc kāda laika situācija noteikti uzlabosies (ja nemēģināsi bērnu pabarot ar varu).
Ēd manu pienu.
Tātad ar to pietiek! Bērnam nav iespējams iedot vairāk, kā viņš grib un arī mazāk nē. Tavs uzdevums ir piedāvāt, bērna - izvēlēties cik ēst.
Tas ir normāli, ja 9 mēn. vecs mazulis ēd dienā tikai labi ja 100 gr augļu biezeni un pārējais ir tikai mammas piens?
Tavs uzdevums piedāvāt ēdienu, bērna - izvēlēties cik ēst. Labāk būtu, ja mazulis bez mammas piena apēstu vēl 30 ml dārzeņu ar gaļu, 30 ml putras, 30 ml sulas, 30 ml augļu, 5-10 g maizes. Tomēr daudzveidīgāk...
Nu kā labāk, izveidot noteiktu ēšanas rituālu, vai vadīties pēc izjūtām un starplaikos dot krūti kad man liekas, ka viņš varētu gribēt ēst vai dzert?
Ēšana noteikti ir viena no tām lietām, kur noteiktiem rituāliem ir ļoti liela nozīme. Ēdot noteiktos laikos, organisms jau ir gatavs barības uzņemšanai, uzlabojas apetīte. Bērniņš zina, kas sekos, tas rada viņam drošības sajūtu, kas ir ļoti svarīga. Rituālu nevajadzētu ievērot fanātiski, un tas var būt katrā ģimenē individuāls, bieži arī šķietami haotiskā ēšana notiek noteiktos laikos. Starp ēdienreizēm labāk dot padzerties ūdeni (ne katram tas uzreiz garšos, bet ar laiku bērns pieņems ūdeni slāpju remdēšanai).
Vai dārzeņu biezenīšiem drīkst likt klāt mammas pieniņu (te Cālī nesen bija tēma, ka nedrīkst)?
Pieniņu drīkst likt klāt visam, nekādas sliktas reakcijas no tā nerodas, bet jāatceras, ka bērniņam jāiemācās ēst arī salīdzinoši negaršīgs/bezgaršīgs ēdiens kā dārzeņi, tādēļ labāk ēst atsevišķi pieniņu un piebarojumu.
Vai drīkst jaukt augļu biezeni ar mammas pienu? Vai tas neizraisīs rūgšanu bērna zarniņās?
Es domāju, ka ēdienu kombinācijas daudz neietekmē gremošanas procesu, kaut arī man daudzas iebildīs. Ir labi zināms, ka saldi produkti pūš vēderu, tas notiek, ja pieaudzis cilvēks visu dienu pārtiek tikai no saldumiem. Tas ir tādēļ, ka gremošanas sistēmā pietrūkst fermentu, lai šos saldumus sašķeltu, un tad daļa cukura nonāk zarnās, kur tas garšo baktērijām, kas izdala gāzi. Tas pats notiek ar mazuli pirmajos dzīves mēnešos, kamēr laktāzes (ferments, kas šķel mammas pienā esošo cukuru - laktozi) daudzums pakāpeniski palielinās līdz sasniedz vajadzīgo daudzumu, tad simptomi pazūd. Ja mazulim pēkšņi sāk lielos daudzumos dot saldinātus produktus, kuru šķelšanai ir vajadzīgi citi fermenti (laktoze ir tikai piena cukurs), var parādīties vēdera pūšanās (to var saukt arī par rūgšanu). Tas nav saistīta ar to, kādi produkti ir sajaukti kopā. Mazos daudzumos var dot saldus produktus un tie neizsauks vēdera darbības traucējumus.
Ja dzer manu pienu 8 mēnešu vecumā, tad papildus neko padzerties klāt nedod?
8 mēnešu vecumā var dot padzerties starp ēdienreizēm ūdeni, vai ēdienreizes beigās sulu, īpaši ja karsts laiks. Citiem bērniem pietiek ar mammas pienu.
Ko jūs domājat par uzskatu dot mazulim saldumus, ūdeni un sulas pirms ēšanas?
Es domāju, ka ūdeni un sulas nedrīkst dzert tieši pirms ēšanas, jo tad bērns nesaņems pietiekamā daudzumā ēdienu, jo ūdens vai sula aizņems vietu kuņģī. Starp ēdienreizēm labāk dot tikai ūdeni, jo sula var nomākt apetīti.Es domāju, ka šo punktu praktizē Austrumu kultūras piekritēji, pieaugušam cilvēkam tas varbūt arī nekaitē, bet bērnam tomēr ir svarīgi uzņemt visas nepieciešamās barības vielas, nevis pieēst kuņģi ar saldumiem vai sulu. Es domāju, ka Austrumos, kur ir liels karstums, varētu būt citādi ēšanas paradumi, nekā pie mums.
Kad būs pilni 7 mēneši es uz nedēļu braucu prom, tas nozīmē, ka viņa nedabūs manu pupu. Pašreiz ēd krūti un divu veida biezeņus, un putru, maisījums netiek dots. Tātad kā labāk - dot maisījumu, vai nedot maisījumu, bet vienkārši vairāk putras un biezeņus un plus padzerties, lai nedēļu ir uz cietā paicinieka, lai it kā neraustītu maisījumu šurp turp un neriskētu ar alerģiju.
Šis ir sarežģīts jautājums. Šajā vecumā mazulim katrā ēdienreizē ir nepieciešams piens (ja mamma ir prom 1 dienu, tad var barot ar cieto ēdienu vien, bet nedēļa tomēr ir ļoti ilgs laiks). Vislabāk būtu, ja tas būtu atslaukts mammas piens (to var uzglabāt saldētavā pat līdz 3 mēnešiem), kas tiek dots no krūzītes vai ar karotīti. Tad nebūtu jābaidās par alerģijām. Ja tas galīgi nav iespējams, jādod maisījums. Maisījuma izvēle ir atkarīga no tā, vai bērnam ir novērotas alerģiskas reakcijas uz govs piena olbaltumvielām (vai ir dota gatavā putra ar pienu, kas parasti ir piena maisījums, kāda bijusi bērna reakcija uz to), vai arī pastāv tikai alerģiju risks bērnam (ģimenē izplatītas alerģijas, astma). Ja ir novērotas reakcijas, jāpērk maisījums ar PEPTI nosaukumā (piem., Aptamil Pepti), otrajā gadījumā maisījums ar HA nosaukumā (piem, NAN HA). Jāatzīmē, ka tie ir dārgi un diezgan negaršīgi. Arī maisījums jādod no krūzītes vai ar karotīti.Un vēl, prombūtnes laikā regulāri atslauc pieniņu, lai tas nepazustu. Piena daudzums pēc tik ilgas prombūtnes samazināsies, bet atceries, ka to ir iespējams atkal palielināt regulāri zīdot bērnu, arī tad, ja piens šķiet izbeidzies pavisam. Lai tev izdodas!
1) Vai tiešām 200 ml dot ar karotīti?
2) cik ir minimālais ml daudzums maisījuma ko dienā vajag iemānīt kaut ar karotīti, lai nedēļu nebojātu veselību bērnam;
3) vai var dot putru ar to maisījumu.
Ir tāda pudelīte, kurai galā skrūvējas karotīte, t.i. no pudeles karotītē satek pieniņš, varbūt var ar to mēģināt - mazāk jācilā karote, līdz ar to mazāk izlaistīsies. Maisījumu var likt klāt putrai, dārzeņu biezenim, augļu biezenim, u.t.t., bet mazulim ir jāsaņem arī šķidrums (ūdens, sula). Kopā ar to, ko pieliek putrām un biezeņiem, vajadzētu aptuveni 400-500 ml maisījuma dienā, pieņemu, ka gaļu vēl nedod. Papildus jāpiedāvā padzerties sula vai ūdens pēc ēdienreizes un ūdens ēdienreižu starplaikos.
Kas ir labāks ēdiens – pašas taisīts (dārzeņu biezeņi un gaļa) vai no burciņas?
Bērnu pārtikas firmas apgalvo, ka burciņ ēdiens ir ļoti labs Es domāju, ka burciņ ēdiens nav nekas ļoti slikts, un šad tad jau var iedot arī to. Neatvērta burciņa var stāvēt ilgi tāpat kā gaļas konservs, jo tur nav gaisa un arī visas baktērijas sterilizējot ir iznīdētas. Bažīgu dara uzraksts: Bez konservantiem *pieļaujamajā daudzumā (tātad kaut kādi konservanti tur ir?).
Ārste Diāna Fridrisone
BOVAS Bērnu Klīniskā Universitātes slimnīca
Citi noderīgi raksti
Barošana līdz gada vecumam