Bērni

Piena maisījumi un ēdiens no burciņām

Katrs mazulis ir unikāls un pats mīļākais saviem vecākiem, tādēļ līdz ar viņa nākšanu pasaulē vecāki apņemas dot viņam pašu labāko. No ēdamlietām mazajam no pirmajiem dzīves mirkļiem pats labākais ir mātes piens. Tomēr gadās visādi un mamma nevar mazo nodrošināt ar savu pienu, bet kreņķiem nav vietas, jo ir laba alternatīva – piena maisījumi. Galvenais – atrast piemērotāko un labāko savam mazulim. Līdzīgi ir ar papildus ēdienu, kad bērns jau paaudzies – katra māmiņa gatavos visu labāko savam bērnam. Kas ir piena maisījums un kā tajos orientēties, kā atrast piemērotu biezputru, gaļu un dārzeņu biezeni un augļu maisījumus, palīdzēs izzināt Māmiņu aptiekas farmaceite Kristīne Šuļmane. 

Mātes piens un piena maisījumi

Bērnam nav nekā labāka par mātes pienu, sausie piena maisījumi tikai aizstāj mātes pienu tajos gadījumos, kad māmiņa mazuli dažādu iemeslu dēļ nevar barot ar krūti. Ražotāji, gatavojot piena maisījumu, to cenšas pielāgot pēc iespējas vairāk mātes pienam, tomēr nav iespējams nodrošināt tās mātes pienā esošās antivielas, kas ir katras māmiņas organismā un kuras mazulis pēc dzimšanas saņem caur mātes pienu. Piena maisījumi vairuma gadījumu ir veidoti uz govs piena olbaltumvielu bāzes, tie ir papildināti ar dažādiem zīdaiņa attīstībai nepieciešamajiem vitamīniem, arī ar omega taukskābēm un citām vielām, kas nodrošina imunitātes stiprināšanu. Ja nav iespējams nodrošināt mazuli ar mātes pienu, pēc konsultācijām ar ģimenes ārstu, jāizvēlas tas piena maisījums, kas nodrošinās pilnvērtīgu uzturu mazulim pirmajos sešos dzīves mēnešos. Ražotāji ir domājuši arī par tiem mazuļiem, kuri ir alerģiski un tiek ražoti īpaši alerģiskiem bērniem paredzēti piena maisījumi – tie ir uz citas pamatbāzes (ja mazulim ir alerģija no govs piena olbaltumvielām). Tā kā piena maisījumu izvēle ir gana plaša, māmiņas vairāk uztraucas par to, kā atrast piemērotāko mazulim. Atbilde ir vienkārša – ja zīdainis jūtas labi, ir normāla vēdera izeja un viņš labi pieņemas svarā, piena maisījums ir atbilstošs un to mainīt nav ieteicams.

Kas ir jāatceras, mazuli barojot ar piena maisījumu. Pirmkārt, jāizvēlas bērna vecumam piemērots maisījums. Parasti uz iepakojuma ir norādīts, kāda vecuma bērniem tas ir paredzēts. Ražotāji biežāk ir sadalījuši maisījumus pēc mēnešiem – bērniem no dzimšanas līdz sešu mēnešu vecumam, tad bērniem no sešu mēnešu vecuma, tad ir piena maisījumi no deviņu/desmit mēnešu vecuma un piens, kas paredzēts mazulim pēc gada vecuma. Barojot bērnu ar piena maisījumu, precīzi ir jāievēro dozēšanas daudzumus, kas norādīti uz piena maisījuma kārbas. Pulvera mērīšanai izmanto tikai mērkaroti, kas ir kārbā, un pulveri nolīdzina (nepresējot) ar naža palīdzību, lai karote nebūtu ar kaudzi. Sakrata pudelīti, līdz pulveris pilnībā izšķīdis. Precīza dozēšana un maisījuma koncentrācija ir ļoti svarīga, lai neradītu bērnam veselības problēmas. Maisījuma pagatavošanā ūdeni, ko izmantosi piena maisījuma pagatavošanai, iepriekš ieteicams vārīt 5-10 minūtes, tad jāatdzesē līdz 37°C. Temperatūru var noteikt ar termometru vai vadīties pēc tā, ka pudeli var noturēt rokā un tā nededzina plaukstu. Sagatavoto piena maisījumu atdzesē līdz ķermeņa temperatūrai (35-37°C). Pirms mazuļa ēdināšanas vienmēr jāpārbauda maisījuma temperatūru, uzpilinot dažus pilienus uz savas delnas iekšpuses. Ja bērns neizēd visu piena maisījumu, tas ir jāmazgā ārā un nedrīkst to saglabāt nākamajām ēdienreizēm.
Noteikti nedrīkst aizmirst arī par pudelītes un knupīša tīribu. Tām ir jābūt tīrām, sterilām. Vislabāk pudeli un knupīti var sterilizēt, to turot karstā ūdenī. Nevajadzētu aizmirst arī par savu higiēnu un pirms ķerties pie piena maisījuma pagatavošanas ar ziepēm jānomazgā rokas.

Putras, otrie un saldie ēdieni burciņās

Kad bērns sasniedzis 6-8 mēnešu vecumu, ar māmiņas pienu vien vairs nepietiek. Tādēļ jāsāk mazuli pamazām pieradināt pie cietākas pārtikas. Atšķirībā no pieauguša cilvēka ēdienkartes, mazuļa ēdienam jābūt ar relatīvi augstu tauku un zemu šķiedrvielu saturu. Lai gan šķiedrvielas ir laba lieta, tās ir ļoti sātīgas un pārak liels to daudzums ēdienā sniegs mazulim ilsgtošu sāta sajūtu un viņš neēdīs citus ēdienus, kuros ir tās enerģētiskās un barības vielas, kuras ir nepieciešamas viņa attīstībai un pilnvērtīgai augšanai. Vecākiem būtu jāatceras, ka mazuļa vēderiņš ir mazs un tas vienā ēdienreizē nespēj uzņemt lielu daudzumu barības, tādēļ arī mazais cilvēks ēd bieži mazas porcijas.
Kad bērns ir aptuveni sešu mēnešu vecs, viņš papildus mātes pienam vai piena maisījumam, ir jāpiebaro ar dārzeņiem vai putrām. Katra māmiņa kopā ar bērna pediatru izvēlas, kurš būs tas papildus ēdiens, ko bērns saņems kā pirmo. Atcerieties vienkāršu lietu – ja jau no pirmajām reizēm, kad mazulis uzņems papildus baribu, viņam piedāvāsiet dārzeņus, ir lielāka iespēja, ka tie viņam garšos arī tad, kad bērns būs paaudzies. Bērna ēšanas paradumi veidojas pirmajos dzīves gados uz visu turpmāko mūžu.

Mazuļa pieradināšana pie papildus ēdiena ir jāveic pakāpeniski, uzmanīgi, rūpīgi vērojot bērna reakciju uz katru jauno produktu. Vecākiem ir jāseko līdzi, lai ēdiens ir svaigs, labi un pareizi pagatavots, jādod bērnam mazas porcijas, pat viena vai pusotra karotīte vienā reizē. Pirmajā laikā, kad mazulis uzsāk papildus ēdināšanu, jaunais ēdiens ir jādod vienu reizi dienā. Tā kā aiz loga ir ziema un svaigus dārzeņus nopirkt nemaz nav tik viegli un par veikalā pirkto dārzeņu izcelsmi nereti informācija ir skopa, jaunie vecāki arvien vairāk izvēlas ražotāju jau sagatavoto pārtiku mazuļiem. Katrs ražotājs garantē, ka dārzeņi ir ekoloģiski audzēti tieši bērnu pārtikai un tajos nav nekādu ķīmisko konservantu, kas bērnam var būt kaitīgi un izraisīt alerģiskas reakcijas.
Uz katras no burciņām ir norādīts, kas ir ēdiena sastāvā un kādam vecumam tas ir piemērots. Burciņās nopērkamā pārtika ir ērta arī tajās reizēs, kad ēšana ir ārpus mājas – tās ir viegli uzsildīt. Tomēr jāatceras, ka mazuļa ēdiens nedrīkst būt karsts – tam ir jābūt tādā pašā temperatūrā kā jau pierasts ēst mazajam mātes pienu vai piena maisījumu. Labi ēdiena siltumu palīdz regulēt karotītes, kas maina krāsu – ja ēdiens par karstu, karotīte iekrāsojas citā krāsā.
Plus izvēlei burciņu pārtiku ir arī tas, ka tās masa ir piemērota konkrēta bērna vecumam – mazākam mazulim masa būs viendabīgāka, arvien lielāki bērni tiks iepazīstināti ar mazākiem vai lielākiem pārtikas gabaliņiem. Viss ir radīts, lai mazais cilvēks pakāpeniski iemācītos un saprastu ēšanu.

Foto: Viktorija Puķe, www.bonappetit.lv

Bez dārzeņiem, gaļas, zivīm un augļiem, bērna uztura neatņemama sastāvdaļa ir arī biezputras.

Ražotāju gatavotās putras ir papildinātas ar dažādiem vitamīniem, tajās ir gan A, D, B, E, K vitamīni, tajās bieži vien nav kristāliskā cukura un gluteīna. Putrās ir arī citas bērna uzturam nepieciešamās minerālvielas. Svarīgs aspekts ir arī tas, ka dodot mazuli šādu gatavotu putru, viņš saņem viņa vecumam atbilstošu devu ēdiena. Līdzīgi kā ar dārzeņiem un augļiem, mazuļu biezputrām paredzētie graudi tiek ievākti atsevišķi un rūpīgi pārstrādāti, papildinot ar nepieciešamajiem vitamīniem un uzturvielām. Kādas putras ir piemērotas mazulim, tas ir vecāku ziņā. Tomēr būtu jāatceras, ka tagad uzturu ir ieteicams dažādot un bērnam jādod nogaršot dažādu graudu biezputras. Nereti māmiņas ir iecienījušas arī „nakts” biezputras – šajās putrās klāt ir nomierinoša citronmētra, tās ir maigas garšas un konsistences un nodrošina mazulim iespēju doties saldākā miedziņā. Ir ražotāji, kuri ir parūpējušies arī par īpašām rīta putrām – tās dos enerģiju un možu garu dienas pavadīšanai un pasaules izzināšanai.

Gatavojot biezputru mazulim, ir jāņem vērā ražotāja norādījumi, kas ir uz katra iepakojuma – gan par daudzumu, gan ūdens temperatūru un citi. Tas ļaus mazulim saņemt tieši tik daudz ēdiena, cik viņa organismam attiecīgajā vecumā ir nepieciešams.

Ja mazulis ir alerģisks, viņam ir jāveido īpaša ēdienkarte. To ieteicams darīt kopā ar ārstu! 

Citi noderīgi raksti

Zīdainis un veģetārs uzturs

Banānsoma - kā to izmantot?

Par uzturu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība