Bērni

Piena pumpīšu izvēle un nepieciešamība

Daļai māmiņu bērna barošana ar krūti pagājusi bez nepieciešamības izmantot piena pumpīti, savukārt citām tas kļuvis par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, barojot mazo ar krūti. Tāpēc apkopojām informāciju, kādās situācijās šī ierīce var noderēt un kāda ir māmiņu pieredze – kuri piena pumpīši patikuši vislabāk un kuri nav derējuši.

Kad lieto piena pumpīti

 • Ja bērniņš ir priekšlaicīgi dzimis vai ir kāda saslimšana un māmiņai nav iespējas bērniņam visu laiku būt līdzās vai arī bērniņš nespēj zīst krūti. Māmiņa var atslaukt savu pienu, lai bērns jau no pirmajām dzīves stundām saņemtu sev visatbilstošāko, māmiņas pienu.
Foto: istockphoto.com
 • Visbiežāk piena pumpīti sāk izmantot tad, ja nevar būt blakus bērniņam ierastajā barošanas laikā un bērniņš ir uzticēts tētim, auklītei vai kādam citam uzticamam cilvēkam. Atslaucot pieniņu, bērniņš tiek pie ierastās mātes piena devas un nav jāsāk piebarot ar maisījumu.
 • Ja māmiņai noteiktā laikā ir jādzer zāles, bet bērniņu pirms tam nevar pabarot, tad pieniņu atslauc, lai tas būtu lietojams, kamēr zāles uzsūcas organismā. Tādējādi bērniņš neuzņems zāles ar mātes pienu.
 • Ja ir plānots pasākums, kur, iespējams, iedzers kādu vīna glāzi, pirms tam pienu labāk atslaukt. Pēc tam arī vēlams atslaukt, lai sliktais piens netiktu bērniņam.
 • Ir māmiņas, kuras jūt, ka stresa situācijā, dodot bērniņam pienu, arī bērniņš kļūst nemierīgāks. Tāpēc, ja ir stress vai kreņķi, slikto pieniņu atslauc un bērnu baro tad, kad māmiņa nomierinās.
 • Daļa sieviešu izmanto pumpīti, jo tādā veidā iegūt pienu ir nesāpīgāk nekā tad, ja bērniņš ēd tieši no krūts. To mēdz darīt arī tad, ja krūtis ir iekaisušas vai asiņainas.
 • Tās māmiņas, kuras uzskata, ka bērniņam ir ļoti nozīmīgi uzņemt māmiņas pienu, to atslauc, ja bērniņš atsakās no krūts. Tādējādi var paildzināt laiku, cik ilgi bērns uzņem māmiņas pienu.

Lakoniski par piena pumpīša nepieciešamību izteicās viena no Cāļa foruma apmeklētājām: «Pumpīša nepieciešamība atkarīga no dienaskārtības, mazuļa ēdienreižu skaita, vecāku attieksmes.» Tomēr, ja vien māmiņai vai kādam tuviniekam nav grūtību ikdienā aiziet līdz aptiekai vai specializētam veikalam, nav obligāta nosacījuma pumpīti iegādāties pirms bērniņa piedzimšanas, jo lielākā daļa māmiņu mierīgi iztiek bez šīs ierīces. Ja tomēr ir satraukums, ka slimnīcā pēc tā var rasties nepieciešamība, var aizņemties no kādas draudzenes, to kārtīgi sterilizējot.

Kad labāk nelietot piena pumpīti

 • Tas nelīdzēs, ja ir vēlēšanās samazināt piena rašanos, jo rodas pretējs efekts. Jo vairāk pieniņa tiks atslaukts, jo vairāk organisms to ražos. Organisms uzskatīs, ka to vajag vēl vairāk. Ir arī sievietes, kurām no pumpīša lietošanas krūtis var palikt jutīgākas. Ja paliek pārāk grūti piena lielā daudzuma dēļ, tad gan var mazliet (bet tiešām mazliet) atslaukt, lai pašai būtu vieglāk un neveidotos karstumi un iekaisums. Arī bērniņam būs vieglāk paņemt krūti, kas vairs nebūs tik cieta.
 • Ir gadījumi, kad māmiņas saskaras ar pirmajām grūtībām, barojot ar krūti, un pāriet uz atslaukšanu. Bet, tiklīdz bērniņš saņem pienu no pudelītes, viņš visbiežāk saprot, ka tā ēdamo ir ērtāk dabūt un var vairs nepūlēties ēst no krūts. Tad bērns gaida pudelīti, jo piens pats tek mutē. Tāpēc vislabāk ir barot ar krūti. Ja krūtis sāp, var lietot krūšu uzgaļus, smērēt dažādas smēres, atrodot līdzekli, kas efektīvi palīdz pret saplaisāšanu, asiņošanu, jēlumiem u. tml. Uz krūtīm var likt kāpostu lapas.

Mājaslapā salidzini.lv var redzēt, ka piena pumpīši maksā no LVL 4 līdz pat LVL 332. Interneta veikalos šobrīd ir 22 preces ar nosaukumu «piena pumpītis», un vidējā cena ir LVL 41.

Foto: istockphoto.com

Piena atslaucējiem ir divi veidi – manuālie jeb ar roku atslaucamie un elektriskie –, un cenu amplitūda parāda ierīču lielo atšķirību – tie atšķiras gan pēc konstrukcijas, gan pēc materiāla. Visparastākie ir ar piesūcekni piltuves galā, ko saspiežot un atlaižot, iegūst pieniņu no mātes krūts. Dārgākajiem ir sarežģītāka konstrukcija, tie bieži vien ir īpaši pielāgoti sievietes anatomiskajai krūts formai, tādējādi atvieglojot piena atslaukšanu. Elektriskie piena atslaucēji ir dārgāki par manuālajiem.

Māmiņas Cālis.lv forumā dalījās savā pieredzē, kādi piena pumpīši viņām patikuši vai gluži otrādi – nav noderējuši. Vislabākās atsauksmes māmiņas izsaka par «Avent» un «Medela» pumpīšiem. «Medela» pumpītis visbiežāk ir pieejams dzemdību nodaļās, un to efektivitātes dēļ iesaka visbiežāk.

Par

 • «Lietoju «Avent ISIS» rokas pumpīti, kalpo godam. Ātri saliekams, viegli kopjams, tikai no sākuma ļoti sāpēja roka, kad slaucu. Tagad jau pierasts un slaucu regulāri. Nākamreiz ņemšu tās pašas firmas, tikai elektrisko.»

 • ««Medela» elektriskais pumpītis ir ļoti labs, un cena tāda kā citiem rokas pumpīšiem. Patīkami, ka lietojams arī ar baterijām, tas reizēm var ļoti noderēt.»

 • «Iegādājos «Medela» rokas pumpi, darbojas pēc šļirces principa. Rokas piekusa gan, bet tik un tā man likās labs. Slimnīcā pamēģināju elektrisko – to pašu «Medela» piltuvīti pievieno motoriņam ar šļauku. Man patika tik ļoti, ka sarunāju iegādāties elektrisko, lai ir, kad iesim mājās no slimnīcas.»

 • «Man bija «Medela Swing». Tikai tās labākās atsauksmes. Lietoju ikdienā piecus mēnešus (bērnam nebija zīšanas refleksa, ēda tikai no pudelītes), līdz pārgājām uz maisījumu. Pumpītis turpina kalpot manai draudzenei.»

 • ««Medela Harmony» rokas pumpis. Ļoti ērts rokturis, viegli darbināms, labi pieguļ un nemoka krūtis.»

 • ««Nuby Natural Touch Express Breast pump» – labākais, ko var iedomāties. Nevar salauzt, viegli mazgāt un salikt. Nesāp roka, un piens labi nāk.»

«Avent» rokas pumpītim māmiņas kā mīnusu norāda nelielu blīvīti, kas mēdz ātri sākt krist ārā, un bez tās pieniņu nav iespējams atslaukt. Tāpēc labāk jau laikus nopirkt papildu blīvītes. Tomēr jaunākajiem modeļiem, kam blīvīte ir konusveida, tādas problēmas neesot.

«Avent» pumpīšu pluss: «Ar «Avent» sūknīti nejūtu, ka sāp krūšu gali, kā tas ir ar «Medela» elektrisko vai manuālo sūknīti. Manuprāt, «Avent» tas ir tādēļ, ka piltuvei, ko liek pie krūts, ir ieliktnis ar ziedlapu veida izvirzījumiem, kas lieliski masē krūtsgalu.»

Savukārt «Medela» elektriskais pumpītis ir diezgan skaļš, un ar elektrisko pumpīti nav iespējams kontrolēt, cik daudz un cik ātri pieniņu atslaukt vienā piena izšļākšanās reizē. Bet tas ir gaumes jautājums, tāpēc katra var izvēlēties pēc ieskatiem – ar roku darbināmo vai elektrisko.

Pret

 • «Man ir «Chicco 653» piena pumpītis, bet neko nevaru atslaukt.»

 • «Nopirku «Chicco» pumpīti ar tādu kā klizmas baloniņu pumpēšanai. Galīgi garām.»

 • «Bija «NUK» pumpītis. Ciets, grūti kustināms rokturis, spieda krūti un salūza jau pirmajās dienās.»

Māmiņu pieredze apliecina, ka pirms bērniņa piedzimšanas nekad īsti nevar zināt, vai piena pumpītis būs vai nebūs vajadzīgs, un dzīve var ieviest savas korekcijas. Tāpēc labāk iepriekš zināt, ar ko rēķināties, kam pievērst uzmanību un ko izvēlēties.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Zīdanis un veģetārs uzturs

Atradināšana no pudelītes

Par zīdaiņa uzturu varat aprunāties Cāļa forumos

Zīdainis

Bērnu veselība