Bērni

Zīdainim vēdera aizcietējums

Kādā no forumiem māmiņas satraucās par jautājumu – vai tiešām zīdaiņiem varot neiziet vēders pat divas nedēļas un tas obligāti nenozīmē, ka viņam ir aizcietējums, bet gan to, ka viss, ko ēd, iet labumā. Padomu vaicājām ģimenes ārstei un pediatrei Gerdai Lielausei.

Aizcietējumi zīdainim pārsvarā saistīti ar dabīgu organisma attīstību

Pirmajos četros dzīves mēnešos bērniem, sevišķi ar krūts pienu ēdinātiem, laiku pa laikam gadās aizcietējumi. Tas notiek saistībā ar dabīgu bērna organisma attīstību. To iemesli: 

  • Pārtikas nepietiekamība,

  • Nepareizs pārtikas sastāvs,

  • Bērns lietojis nepiemērotu, spēcīgas iedarbības līdzekli vēdera izejas mīkstināšanai, vai tieši otrādi, kādu līdzekli pret caureju. 

Zīdainim vēders var iziet pēc katras ēdienreizes un var neiziet trīs dienas, tas ir normas variants, ja, protams, nav kādu citu simptomu, kas liecinātu par patoloģiju.

Mātes ēdienkarte ietekmē „krūts bērna” pašsajūtu

Ja māte baro bērnu ar savu pienu, tad mammai savā uzturā būtu jālieto plūmes, skābpiena produkti, jāizvairās no svaigas baltmaizes, kūkām un citiem saldumiem. Vārdu sakot, ar ārstu jāpārrunā mātes ēdienkarte. Bieži vien aizcietējumi rodas, ja mazulis nav pietiekami paēdis vai ir kādas pārtikas sastāvdaļas nepanesība. Arī šajā gadījumā jāvēršas pēc palīdzības sarunā ar bērna ārstu.

Ilgstošu problēmu gadījumā jākonsultējas ar bērna ārstu

Ja trīs dienu aizcietējuma gadījumā bērns kļūst nemierīgs, novērojamas vēdergraizes, tad mazulim starp ēdienreizēm jādod padzert kumelīšu un fenheļa uzlējumu, pa retam var veikt Microlax klizmu vai dot Duphalac sīrupu (medikamentu lietošanu jāsaskaņo ar savu ārstu!).

Foto: istockphoto.com

Gerdai Lielausei ir ļoti laba pieredze ar tādu jaunu līdzekli aizcietējumiem un kolikām kā BioGaia® Protectis probiotikas. Viņas praksē sastaptas bērna koliku un aizcietējumu dēļ līdz izmisumam novestas mātes, bet lietojot šo preparātu piecus pilienus dienā (lieliem bērniem un pieaugušajiem deva ir 12 tabletes dienā) šīs sūdzības izzuda nedēļas līdz 10 dienu laikā. Pilienus var uzpilināt uz karotes, piejaukt pienam, ūdenim  vai arī jebkuram citam piemērotam dzērienam vai ēdienam.

Nekad nedodiet savam bērnam līdzekļus vēdera izejas mīkstināšanai vai līdzekļus pret caureju bez ārsta ziņas. Ja Jūsu uzturs būs pareizs, bērnam viss ar vēdera izeju normalizēsies. Ja bērns nokārtojas bez grūtībām, nekādi profilaktiski līdzekļi nav jāievēro. Bet, ja vēdera izeja sāk kavēties, un bērns nejūtas slikti, gaidiet līdz trešajai dienai.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Barošana ar krūti un darbs

Atradināšana no pudelītes

Par uzturu un veselību varat aprunāties Cāļa forumos

Veselība

Citāda veselība

Bērnu veselība