Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Valodniecēm - kā rakstīt?

Vellata

AsTheCopperStatue

Naglaarviitni
Oooookei, paldies. No laika, "kad es augu", atceros tikai versiju ar ģenitīvu, pat likums tāds bija.

To likumu rakstīja Skujiņa. Visu cieņu viņai, bet kopš tiem laikiem pagājuši aptuveni 50 gadi un gramatikas normas ir mainījušās šur tur.

Jaunākajā mūsdienu akadēmiskajā izdevumā "Latviešu valodas gramatika" (LU Latviešu valodas institūts, 2015, 426.lpp.) ir rakstīts šis:

Papildināts 03.02.2021 11:59:

Как медное изваянье

aplis

šajā daļā ----> ko (tu vari / mēs varam utt. ) darīt attālinātajā mācību procesā. manis izsvītroto pareizi būtu aizstāt ar tev/man/viņam, jo to paģēr darbības vārds nenoteiksmē darīt. Un tad vairs nevar uzdot teikuma priekšmeta jautājumu kas? Līdz ar to šī daļa automātiski atkrīt kā virsteikums

AsTheCopperStatue

Ja tas nekvalificējas palīgteikumam, tad kas tad tas ir? Un kāpēc pirms ' ko' (darīt) jāliek komats? Vai nav jāliek. Par pārējām teikuma daļām man jautājumu nebija, bet paldies anyway.

AsTheCopperStatue

aplis

Tas nekvalificējas virsteikumam, tātad tas ir kaut kāds palīgteikums, kuru no virsteikuma jāatdala ar komatu.

Pirms "ko" komatu jāliek tāpēc, ka tas ir saikļa "kas" Akuzatīva locījums, kas ievada palīgteikumu.

Papildināts 03.02.2021 21:34:

Ja kaut kādu teikuma daļu nevar kvalificēt kā virsteikumu, tad tas ir kaut kas cits (visbiežāk kaut kāds palīgteikums), ko no virsteikuma jāatdala ar komatiem. Virsteikums ir teikuma kodols, bet viss pārējais - palīglīdzekļi, kas piešķir virsteikumam paskaidrojošas, pamatojošas nianses. Un palīglīdzekļus no virsteikuma atdala ar komatiem.

Te gan der atcerēties, ka dažreiz virsteikumi var būt vairāk par vienu.

Pēdējās izmaiņas: AsTheCopperStatue, 03.02.2021 22:54.

Как медное изваянье

aplis

Tas nekvalificējas virsteikumam, tātad tas ir kaut kāds palīgteikums, kuru no virsteikuma jāatdala ar komatu.

ooops, ko es tur vakar izlasīju Nē, ar virsteikumu viss ok, par to nav runa.

Kur ir šitā palīgteikuma gramatiskais centrs? (atgriešanās pie sākuma )

AsTheCopperStatue

aplis

"Latviešu valodas gramatika", 716.lpp.

Как медное изваянье

aplis

AsTheCopperStatue

Tātad, pirms "ko" ( darīt attālinātajā ...) IR jāliek komats

AsTheCopperStatue

aplis
Es tak jau pašā sākumā teicu, ka jāliek

Papildināts 04.02.2021 23:40:

Kaapurs
Skolas direktors atbrīvo meitenes, kurām ir gaiši mati, no sporta stundām vai lemj par stundu ilguma saīsināšanu"

Domās izsvītro daļu par gaišajiem matiem un izlasi teikumu vēlreiz.

Как медное изваянье

Katram savs

Cik zinu, "atgriezt" nedrīkst lietot ar nozīmi atdot atpakaļ. Vai nav kādas jaunas vēsmas, ka tomēr drīkst?

Man jāraksta dokuments, kurā daudzkārt jāmin šī darbība, t.sk., formā -šana. Stulbi izklausās, ka visur jāraksta atdot atpakaļ, atdošana atpakaļ,

Pēdējās izmaiņas: Katram savs, 17.03.2021 16:01.

maija

Ja tikai saimnieks zinātu, kā man patīk kopā ar viņu no rītiem pasēdēt pie brokastu galda, tad doties garās pastaigās, izložņāt upmalas gravas, iespraukties zem kritušo koku stumbriem un saknēm, bāzt degunu pusaizbrukušās alās, apriet nekaunīgās vārnas, no zie­došu zemeņu dobes kopā ar stādiem izkašāt maijvaboļu kāpurus, uzdzīt kokā vienmēr šņācošo kaimiņu kaķeni, līdz viduklim ierakties kurmju rakumos, paplašināt kociņu stādāmās bedres, kārtīgi iztrenkāt makšķer­niekus upmalā, paraustīt aiz biksēm riteņbraucējus uz ceļa, apošņāt no veikala nākošo kaimiņu maisiņus, uzrūkt skolas bērniem, ja tie pārāk skaļi smejas, sulu laikā padzerties pie mežmalā nejauši uzieta spaiņa, nomedīt kādu aukstu vardi, līst cauri slapjiem avenājiem, bekas meklējot, pacelt spārnos stārķus svaigos arumos, naktīs pie bebru dambja uzgaudot pilnmē­nesim, dārzā saost zaķa pēdas, spēcīgā pērkona lietū, saimniekam piespiežoties, slēpties zem vecām eglēm, kaut desmit reizes dienā pārpeldēt grāvjus un upi, bet, atgriežoties mājās, noskurināties istabas vidū un tūlīt pēc tam ielīst pasildīties svaigi uzklātā gultā…

no Taksis Maksis

Kur te ir virsteikums? Gramatiskais centrs?

Ar gudru ziņu!

Lusesita

maija

Ja tikai saimnieks zinātu.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
11784790