Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Valodniecēm - kā rakstīt?

Vellata

Lusesita

Protams, ka var būt forma "bija/nebija bijis", jo latviešu valodā to citādi nevar pateikt. Krieviem nav saliktās tagadnes un pagātnes, viņi bieži latviski lieto tādus teikumus kā "Es nekad nebiju Maskavā". (= Es nekad neesmu bijis Maskavā) Vai: Es vēl nekad neredzēju šādu dārzu (= Es vēl nekad neesmu redzējusi šādu dārzu).

Vienkāršā pagātne būtu: Es nekad nebiju Āfrikā. Neder.

Stāstot par kādu notikumu pagātnē un minot kādu faktu, kas bijis vēl pirms tā, lieto salikto pagātni, nekas cits nesanāk. Piemēram: Matīsam toreiz bija jau 5 gadi, bet viņš vēl nekad nebija redzējis jūru. (nevar būt: neredzēja, nav redzējis). Viņš vēl nekad nebija bijis pie jūras. (nevar būt: nebija, nav bijis)

Un šis "bija/nebija bijis" man nešķiet īpaši nelabskanīgs. Vienkārši loģisks.

Var jau sacīt "Viņš vēl nekad nebija bijis muzejā" vietā: Viņš vēl nekad nebija apmeklējis muzeju. Bet citreiz nemaz nav varianta, ar ko nomainīt. Un tas netraucē.

Labi, pārējam var piekrist, tostarp par salikto pagātni (nekad nebiju bijusi ...) un vienkāršo pagātni (es nebiju...).

Bet pašai - Tev pašai patīk un Tu saki Es biju bijusi?
Mandomāt, es esmu bijusi ir labskanīgi, taču es biju bijusi nē.

Optimists optimistiem optimists.

Lusesita

Vinnny

Sarunvalodā mierīgi. Ja cilvēki tik ļoti rūpētos par sarunvalodas labskanību, tad viņi vispirms nelietotu āāā... ēē... un un un un un, teiksim, šitais te... un citus daudz sliktākus variantus. Turklāt biju un bijusi var šķirt kādi citi vārdi. (Mūsu ģimenes ceļojums uz Zviedriju pirms 3 gadiem...) "Es jau biju 3 reizes bijusi ārzemēs, bet omītei tā bija pirmā reize."

Šī forma ir pilnīgi legāla. Rakstos, ja labskanībai ir nozīme, vispār neiesaka blīvi lietot vienas saknes vārdus un atkārtoties. Dažreiz daiļliteratūrā, tai skaitā tulkojumos, šis princips ir ņemts vērā tik burtiski, ka liekas - labāk nu būtu lietoti tie paši nepareizie.

Sarunvalodā daudzi nepiedomā pie izteiksmes formas.

Ja atrodi piemērus, gribētu tiešām redzēt, kur rakstiski uzticamos resursos šāda forma lietota (abi vārdi kopā - bez citiem vārdiem starpā un bez nolieguma formas, t.I., bija bijis/biju bijusi). Tīri intereses nolūkā.

no malas

Tas vismaz ir bikuci labskanīgāk par salikto pagātni vajadzības izteiksmē ciešamajā kārtā, kas teorētiski ir šāda:

Viņa bija apmācīta --> Viņai bija jābūt bijušai apmācītai.

Utt. =)

Papildināts 16.03.2022 23:33:

P.S. Protams, ka "biju bijis" kā gramatiski nepieciešama forma literārā valodā tiek lietota bez ierobežojumiem, kad vajadzīgs. Piemēru netrūkst, kaut vai šeit:

Rakstnieks ar lielajiem burtiem | punctum (punctummagazine.lv)

(.. Pirms tam biju bijis tikai Lietuvā, Igaunijā, Ļeņingradā, un sapnis par tālāku pasauli nebija iespējams. ..)

Pēdējās izmaiņas: no malas, 16.03.2022 23:41.

a²+b²=c²

Konkrētais piemērs ir personas stāstījuma atreferējums un uzskatāms par sarunvalodas piemēru. Bet paldies par mēģinājumu!

Var ielikt vēl kādu uzticamu avotu.

no malas

Man jau liekas, ka pilna Gūgle ar avotiem. Nu, pirmais, piemēram:

Valodas konsultācijas (valodaskonsultacijas.lv)

(.. tas burta g vietā bija bijis līdz 3. gadsimtam p.m.ē. ..)

a²+b²=c²

Lusesita

Vinnny

Jau, pirms no malas bija ielicis savu piemēru, es iedomājos, ka literatūrā bijubijumus varēs vairāk atrast tādos žanros kā biogrāfijas un ceļojumu apraksti utml., kaut kas tāds. Kur fakti ir svarīgāki par augstas raudzes labskanību. Ja tu ar uzticamiem avotiem domā kvalitatīvu daiļliteratūru vai tulkojumus, piemēram, Brices, tad tur varētu gan būt mazāk. Taču es šos uztveru kaut kā neitrāli, vnk kā precīzu gramatisku konstrukciju, ārpus laba un ļauna.

no malas

Protams, ir arī Brices tulkojumos, kāpēc lai nebūtu:

(.. Aizritējušos gados misters Džonss, kaut arī ciet­sirdīgs saimnieks, bija bijis spējīgs fermeris, bet pēdējā laikā viņam bija uzbrukušas nedienas. ..)

Dzīvnieku ferma

Džordžs Orvels, 1945

No angļu valodas tulkojusi Silvija Brice, 1990

(Dzīvnieku ferma (fishing.lv)) Autortiesības?

a²+b²=c²

Lusesita

Nu tad jau varam nomierināties.

Atklāti sakot, mani vairāk kaitina teicieni "bērnībā mēs spēlējām skolās/ģimenēs/veikalos".

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
11784790