Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Valodniecēm - kā rakstīt?

Vellata

Vinnny
Biju bijusi lietojums ir neveikls un nekorekts. Kādēļ neder vienkāršā pagātne vai saliktā tagadne?
Tas bija pagātnes stāstījums. Kaut kas apmēram no sērijas : "Viņš mani aizveda uz ļoti romantisku vietu, bet es jau iepriekš tur biju bijusi."

Var jau pārveidot citādi. "Es jau esmu bijusi tajā vietā." Bet tas man liekas citādi. Piemēram, viņš mani piedāvā aizvest un tad es atbildu, ka esmu jau bijusi. Taču tā ir cita situācija. Tas ir, kad suruna notiek tagad. Bet es atstāstīju pagātni un tāpēc man likās, ka runāju pareizi un gramatiku zinu labāk nekā mans sarunu biedrs (vīrs) un nu es viņam parādīšu šo diskusiju

Njā, aizraujas gan ar tādām konstrukcijām... pat Brice (viņai tūliņ būs ).

Jā, lai palasa.

Optimists optimistiem optimists.

Katram savs

Man tagad visur rēgosies "bija bijis". Šorīt par radio teica aptuveni "viņi jau iepriekš bija bijuši Ziedoņa muzejā, bet tagad atkal atbrauca". Un tikko pa LTV Ukrainas bēgļi teica, ka kaut kur "bija bijuši".

Katram savs
Nu es tam savam vīram arī skaidroju par 2 pagātnes darbībām - senākajai saliktā tagadne, nesenākajai - vienkāršā pagātne. Bet nedalec. Visu laiku jautājums, kāpēc nevar pārveidot uz "esmu/neesmu bijis. Nekādi nevaru ieskaidrot, ka saliktā tagadne iet kopā ar vienkāršo tagadni un to izmantojam, ja runājam te un tagad. Atstāstot ko senāku, nākas izmantot biju/nebiju bijis. Bet viņš ļoti labi pārzin krievu valodu, kur nav nav saliktās pagātnes, nevis angļu/ vācu, varbūt tāpēc nevar pieņemt šo formu.

Lusesita

polarlapsa123

Tavam vīram vispār neeksistē saliktā pagātne vai tikai bijbijumi traucē?

Lusesitas tante sagatavojusi 3 variantus.

1. Sarkangalvīte mežā satika vilku. Bet viņa nekad mūžā vēl vilku nebija redzējusi, tādēļ nezināja, ka viņš ir bīstams.

2. Sarkangalvīte mežā satika vilku. Bet viņa nekad mūžā vēl vilku nav redzējusi, tādēļ nezināja, ka viņš ir bīstams.

3. Sarkangalvīte mežā satika vilku. Bet viņa vēl nekad mūžā vilku neredzēja, tādēļ nezināja, ka viņš ir bīstams.

Sveiciens vīram! Kuru variantu viņš izvēlētos kā pareizo?

Papildināts 19.03.2022 10:46:

Nākamais uzdevums. Pārejam uz "būt" saliktajā pagātnē ar salīdzinošajiem variantiem.

1. Patiesībā līdz dienai, kad saslima vecmāmiņa, Sarkangalvīte ne reizi nebija mežā bijusi viena pati. Šī bija pirmā reize!

2. Patiesībā līdz dienai, kad saslima vecmāmiņa, Sarkangalvīte ne reizi nav mežā bijusi viena pati. Šī bija pirmā reize!

3. Patiesībā līdz dienai, kad saslima vecmāmiņa, Sarkangalvīte ne reizi mežā nebija viena pati. Šī bija pirmā reize!

Paredzu, ka tavējam pieņemams liksies 3. variants. Bet viņam nevajadzētu noliegt arī pirmo, kurš ir pareizais, tikai bieži vien tiek vienkāršots līdz 3. Šeit tas vēl izklausās ok konteksta dēļ, bet ir gadījumi, kur tas nenostrādātu.

Vispār es pieņemu, ka personām, kuru ikdienas darbs nav saistīts ar nozīmīgiem gramatiski pareizu formu virknējumiem rakstos, 3. variants šķitīs normāls, vairums tiešām neiespringst un neredz nekādu problēmu. Jo šobrīd valoda atkal zināmā mērā regresē, ir tendence uz vienkāršošanu. Cilvēki tiešām nejūt. Bet tas nenozīmē, ka viņi var apstrīdēt īsteni pareizās formas!

Lūdzu komentāru par pieturzīmju lietošanu teikumā: "Gala lietotāja uzticība pakalpojuma sniedzējam, kas cita starpā nozīmē, ka pakalpojuma sniedzējiem ir jāgarantē, ka tai skaità izmantojot sīkdatned vai citus rīkus ar kuru palīdzību var tikt novērots galalietotājs tiek ievērotas lietotāja tiesibas uz personas datu aizsardzību.".

Lusesita

Amilda

Vai tomēr nevarētu kaut kā vienkāršot šo teikumu līdz saprotamam līmenim? Te tomēr ir pamatīgs kancelejiskās valodas pārspīlējums. Es pagaidām pat domu nesapratu.

Sapiņķerēts teksts, divi palīgteikumi ar "ka", "tai skaità" šķiet lieks. Prasās pārfrāzēt.

Gala lietotāja uzticība pakalpojuma sniedzējam paredz pakalpojuma sniedzēju garantiju, ka lietotāja tiesības uz personas datu aizsardzību tiek ievērotas arī izmantojot sīkdatnes vai citus rīkus, ar kuru palīdzību galalietotājs var tikt novērots.

Lusesita

Trastevere

Tu esi gudra, saprati, par ko runa. No tava teikuma ari es beidzot uztvēru ideju. Bet tad to pakalpojuma sniedzēju abos gadījumos varbūt atstāt vienskaitlī?

Lusesita
Paldies! Man labi treneri - kolēģi nelatvieši

Droši vien, ka var izmantot vienskaitli, uz to es neiespringu. Mēs gan nezinām, kas ir tekstā pirms tam.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
11784790