Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Bērni ar autisma iezīmēm

Jolanda

jazzmine
Piedod, bet Tu vēl dzīvo mākoņos. Mēs, AST bērnu vecāki, dodamies pie laba speciālista tur, kur viņš/viņa pieņem. Jo to labo speciālistu ir maz un grūti sasniedzami. Diagnozes noteikšanai, manuprāt, pietiek ar dažām reizēm. Psihiatram pie reizes pajautā par depresiju arī, ne tikai par Aspergeru.

Aquitania
Es tiešām esmu galīga iesācēja šajā tēmā, bet paldies par atsaucību. Ja tiešām nekur Rīgā netiksim un Aizkrauklē tiksim, brauksim tur. Tiešām ir tik traki ar to tikšanu Rīgā?

Gaiļezerā, cik zinu, Masaļska pieņem. Par maksu tās rindas bija īsākas. Pirms 4 gadiem bija 25 EUR un ne ilgak par 10 dienām bija jāgaida. Un arī šajā tēmā ieteiktā Zane Kronberga Autistu centrā Rīgā pieņem (Brīvības ielā). Pie viņas gan arī rindas, grūti sazvanīt, tad drīzāk ir jāiet uz pašu biedrību, jāzvana pie durvīm, tur ielaidīs un tad jāpierakstās. Grūtāk ir sazvanīt nekā sarunāt vizīti. Arī tur, šķiet, deva slēdzienu.

Ja ir labs speciālists, var jau ari saņemties uz Aizkraukli aizbraukt.

Lai veicas!

Man arvien biežāk liekas, ka viens no autisma izraisītājiem ir emocionāla trauma agrīnā vecumā (līdz 5 gadiem) vai pat mātes grūtniecības laikā, kad bērnam veidojas nervu sistēma, piemēram, vecāku šķiršanās vai nesaskaņu ietekmē. Zinu vairākus bērnus,kuriem ir mistiskie "autiskā spektra traucējumi" un uz viņiem tieši šo sakarību var attiecināt. Man radies iespaids, ka tos traucējumus izraisa kaut kādi neiroloģiski traucējumi smadzenēs, kas tā arī izpaužas - ieraušanās sevī, palēninātas kustības, neveikla motorika, arī depresija un tml.

Kad es grūtniecības laikā biju stresā attiecību dēļ, man teica, lai padomāju, kā mans stress uz bērnu iedarbosies, nekad nevarēju iedomāties, ka tik burtiski tas tā arī izpaudīsies. Protams, pie piedzimšanas nekādas novirzes nenovēroju, ja neskaita skaļo brēkulību, paaugstināto jūtīgumu, slikto miegu. Pieļauju, ka tas nav vienīgais iemesls, bet arvien vairāk liekas, ka pats populārākais iemesls.

runcuks

jazzmine

Negribu tev sajaukt galvu, bet jāskatās, kas tieši vajadzīgs, jo sākotnēji ir vajadzīgs ADOS tests, ko veic teiksim šeit minētā psiholoğe Kronberga, bet ja es saprotu, ka tests jau ir veikts jautājums vai pietiek ar to vai vajadzīgs vēl kas. Man jau liekas, ka izpētes parasti veic psihologi, psihiatri ir vairāk jau nākamais solis.

Beatrise11

gandharve

Jā, par stresu grūtniecības laikā ir pierãdīts arī pētījumos. Ja nemaldos bija Jeilas universitãtes pētījums par stresu 3.trimestrī. Bet runa bija par ilgstošu, tã saucamo toksisko stresu, kura dēļ regulāri slikta pašsajūta, vai arī ļoti traumatiskiem notikumiem.

gandharve
Interesanta teorija. Nebiju dzirdējusi. Šādi spriedelēt varam tikai tad, javieglais gals - mūsu gadījumā arī. Timēr te atkal izvirzās jautājums - kas bija pirmais - vista vai ola. Un tad - vai traumatizācija bija tāpēc, AST,vai AST dēļ traumas. Manai "trauma" bijadārziņš, tomēr domāju, ka viņa neiedzīvojās tāpēc, ka bija hiperjūtība un vēl nepaveicās ar personālu. Skolā paveicās ar skolotāju un rezultātā ar visu AST iet parastā skolā un ir adaptējusies gan bērnu vidē, gan skolas sistēmā.

Pie psihiatriem sen neejam. Jēgu neredzu. Cīnamies abas kopā.

Papildināts 06.07.2020 00:42:

jazzmine
Lai izdodas! AST mēdz būt depresija, viņi jau paši redz, ka nav tādi kā citi un tas sāp

Jā, es jau arī biju domājusi AST traucējumus.

To visi materiāli apstiprina, ka bērnam vecāku kašķi, mātes-grūtnieces stress, vecāku šķiršanās ir liela trauma. Kad vecāki šķiras, tad visbiežāk vienam sāp sirds, varbūt arī otram, bet neviens nepadomā, kā jūtas bērns, jo bērns zaudē vienu vecāku un viņam paliek sarūgtināts vecāks. Bērnam vecāki ir pirmie - vismīļākie - mīļotie cilvēki. Un kā bērns jūtas, ja viņu arī pamet viens no vecākiem? Visi zin, ko nozīmē, kad lūst sirds, ja mīļotais pamet vai aiziet, bet neviens nepadomā, ka tādas pašas sāpes ir arī bērnam, kurš nav emocionāli nobriedis, lai ar to tiktu galā.

To es secinu pēc tā, ka arī bērnunama bērniem ir bieži vien novērojami daudzi no tās pašas simptomātikas kas tipiskajiem AST bērniem (gandrīz visiem bērniem). Arī apkārt bērni, kuriem uznāk dusmu lēkmes, kam grūtības koncentrēties, savākties, kuriem vecāki spiesti līdzīgi sekot līdzī katrai kustībai un mācās tikai kopā, tiem parasti arī smaga šķiršanās ar spēcīgām emocionālām sekām ir bijusi ģimenē agrīnā vecumā. Varbūt tas tiešām iet kombinācijā jau ar kādu iedzimtu jūtīgumu? Pat kaut kādos aprakstos par AST tiek minēts, ka to var izraisīt arī stress. Tas vienkārsi ir bijis spēcīgs stresa faktors bērnam. Domāju, ka lielākā vecumā, pie jau izveidojušās nervu sistēmas tas tik smagas ietekmes nenodara.

Man grūti noticēt, ka to var izraisīt bērnudārza apmeklējums, ja bērnam ģimenē viss ir normāli. Bet kaut ko pastiprināt var.

Tāpat tiek minēts, ka uz bērnu psihi smagi iedarbojas vecāku konflikti. Tas ir līdzīgi kā pieaugušajam, kurš cieš, piemēram, ka jaunais vīrs nepieņem bērnu un otrādi. Bet mazais cilvēks pat zīdaiņa vecumā cieš ne mazāk un ar spēcīgākām sekām. Mums ir pierasts uzskatīt zīdaini un mazu bērnu kā bezapziņas lelli, kuram vecāki bez maz neko nenozīmē. Bet neuzstāju, ka tas ir vienīgais iemesls.

Manam bērnam iezīmes bija jau ātrāk (bet stresi bija jau sākot no grūtniecības brīža), taču atteicās ēst "normālu" pārtiku tieši 2,5 gadu vecumā, kad izšķīrāmies. Pirms tam ēda zupu, salātus. Man arī bērnībā bija AST, lai gan nepiedzimu ar ne kādām speciālām pazīmēm, taču smagi traucējumi tika konstatēti tieši pēc vecāku šķiŗšanās 2,5 gadu vecumā. Bet man ap 10 gadiem tas it kā atgāja. Bet vienalga ir nianses, kas atgādina, ka kaut kādi neiroveidīgi traucējumi ir bijuši. Ir lietas, ko daru lēnāk kā citi.

Un patiešām Latvijā nav skolas un programmas, kā vecāki var ar AST bērniem tikt galā. Tur ir vajadzīgas speciālas sporta nodarbības, baseins, logopēds, pastiprināta pieskatīšana, palielināta vecāku uzmanība, tas maksā laiku un naudu, ko reti kura ģimene, īpaši šķirta, var atļauties.

Papildināts 06.07.2020 13:46:

Kaut gan arī mana bērna gadījumā dārziņš situāciju pasliktināja, jo tas jūtīgam, traumētam bērnam bija papildus stress. Bet nu nav neviena zinoša cilvēka šajos jautājumos,kas var jaunās māmiņas apskaidrot. Tā AST problēma mūsu sabiedrībā ir pilnīgi palaista pašplūsmā.

Katram savs

gandharve
To visi materiāli apstiprina, ka bērnam vecāku kašķi, mātes-grūtnieces stress, vecāku šķiršanās ir liela trauma.
Un ko darīt, ja stresa nebija? Man bija mierīgākā grūtniecība pasaulē, bet AST iezīmes bērnam ir.

Papildināts 06.07.2020 19:01:

gandharve
Man grūti noticēt, ka to var izraisīt bērnudārza apmeklējums, ja bērnam ģimenē viss ir normāli. Bet kaut ko pastiprināt var.
Slikta b/d pieredze traumē jebkuru bērnu, bet grūti iedomāties, ka tā izraisa autismu. Jā, var parādīties izpausmes, kas citādi nebūtu tik izteiktas.

Katram savs
Tad Tev ir cits iemesls...

Starp citu, arī par AST iezimju pāriešanu neatceros, vai Masaļska vai cita daktere teica, ka neviens ari nezin, no kā AST pāriet. Minēja, ka reizēm apstākļu maiņa var kaut ko būtiski izlabot, bet tas nekad nav iepriekš prognozējams.Zinu vienu pusaudzi, par kuru māte stāstīja, ka AST iezīmes pārgājušas, kad māte apvienojusies ar tēvu un vēl pēc laika puisis aizgājis dzīvot patstāvīgu dzīvi. Tagad AST viņam ir kā pagātne, lai gan ārsti savulaik devuši ļoti pesimistiskas prognozes.

Bet, ja tā ir trauma, tad ir loģiski, ka laika gaitā trauma kļūst mazāk izteikta un tad tās AST iezīmes līdzsvarojas. Bet droši vien neiroloģiskus traucējumus arī kaut kas cits var izraisīt - analoģiskus kā emocionāla trauma.

Vislielabākais ārstnieciskais līdzeklis ir miers un emocionāls komforts, sportiskas aktivitātes, draugu esamība...Kaut kādas terapijas arī ietekmē - mākslas terapija, psiholoģija, dzīvnieku terapija,dabas terapija, muskuļu attīstība. Ar tādu bērnu ir ko ņemties no rīta līdz vakaram, nerunājot par to, ka jāservē īpaši ēdieni un jāseko līdzi, vai zābakšņores aizšņorē un penāli sakārto. Tomēr ir gadījumi, kad vecāki īpaši neko nedara un tiešām pāriet. Varbūt tas arī atkarīgs no dažādiem faktoriem, piem., cik agrīnā posmā tie neiroloģiskie traucējumi izraisīti un tieši kāds faktors. Varbūt kāda slimība grūtniecības laikā vai dzemdībtrauma, varbūt tiešām pote?

Leila.

Nevajag maisīt galvu vecākiem, kuru pieredze ar autismu sākas tagad. Pesteļošanai ir paredzēta cita sadaļa par neredzamo pasauli.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
13103941