Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Adopcija (kā viss notiek) II

esenif

Adopcijas process

Adoptētājam pēc likuma jābūt vismaz 25 gadus vecam un vismaz 18 gadus vecākam par adoptējamo.

Pieņemot lēmumu par vēlmi adoptēt, ir jādodas uz savas dzīves vietas bāriņtiesu un jāuzraksta pieteikums, kurā norādīti adopcijas motīvi, vēlamais adoptējamo skaits, dzimums un vecums, kā arī adoptētāja reliģiskā pārliecība, ja tāda ir. Ar šo brīdi tiek iesākts process, kura noslēgumā bāriņtiesa lemj par adoptētāja statusa piešķiršanu.

Papildus nepieciešamie dokumenti, kuri būs jāiesniedz:

• laulību apstiprinošs dokuments, ja adoptētājs ir laulībā (šķiršanās gadījumā dokuments, kas apliecina laulības šķiršanu);

• izziņa par deklarēto dzīves vietu;

• dzīves apraksts (CV);

• ārsta izziņa par adoptētāja veselības stāvokli;

• ģimenē dzīvojoša bērna dzimšanas apliecības kopija, uzrādot oriģinālu;

• izziņa par ienākumiem.

Tālāk 6 mēnešu laikā (bāriņtiesai ir tiesības saīsināt šo laiku) notiek ģimenes izpēte, kurā tiek izvērtēta adoptētāju motivācija, dzīves apstākļi, spēja uzņemties atbildību par bērnu. Adoptētāji tiek nosūtīti arī pie psihologa, kurš lemj par personas piemērotību adopcijai. Noslēgumā notiek bāriņtiesas sēde, kurā tiek apkopoti ģimenes izpētes rezultāti un tiek lemts par adoptētāja statusa piešķiršanu, kurš ir derīgs 12 mēnešus, kuru laikā adoptētājs var izvēlēties no juridiski brīvajiem bērniem. Ja adoptētājs 12 mēnešu laikā nav izvēlējies adoptējamo bērnu, bāriņtiesa atkārtoti veic adoptētāja ģimenes izpēti un lemj pēc būtības.

Tālāk var doties uz ministriju un izvēlēties tāda vecuma bērnus, kāds ir norādīts bāriņtiesas lēmumā. Kad bērniņš ir atrasts, 10 dienu laikā pēc tikšanās atkārtoti jāvēršas bāriņtiesā ar iesniegumu, kurā tiek lūgta atļauja ņemt šo bērnu savā uzraudzībā. Tiek noteikts aprūpes termiņš līdz 6 mēnešiem, lai spētu novērtēt, vai veidojas ģimeniskas attiecības. Beidzoties aprūpes termiņam, tiek lemts par to, vai adopcija ir atļaujama un ir bērna interesēs. Pozitīva bāriņtiesas lēmuma rezultātā adopcija tiek apstiprināta tiesā. Paraugs, kā rakstīt pieteikumu tiesai. Tiesas spriedums stājas spēkā un to var saņemt mēnesi pēc tiesas. Tad attiecīgi maina dzimšanas apliecību utt.

Bāriņtiesai divus gadus pēc adopcijas ir tiesības apsekot jauno ģimeni, lai pārbaudītu, kā bērns ir spējis adaptēties ģimenē.


Vairāk informāciju par tēmu var atrast:

www.adopcija.lv
http://www.bm.gov.lv/lat/adopcija/

http://www.lm.gov.lv/text/1039

http://www.bernunami.lv/

Iepriekšējā tēma

Piebildīšu, ka kopš adopcijas sadaļas izveidošanas neviena tēma nav zudusi un visticamāk atbildi uz saviem jautājumiem atradīsiet, pārlasot vecās tēmas. Atsevišķu tēmu apkopojumi.


Biežāk uzdotie jautājumi no iepriekšējās tēmas:

Rīt mēs ejam uz bāriņtiesu rakstīt savu pieteikumu. Varbūt kāda tomēr var pateikt, kā noformulēja savu motivāciju?

*** Tā arī rakstījām, ka lielāki bērni jau ir, bet gribam vēl - esam pietiekami jauni, bet pieredzējuši, materiāli nodrošināti, vecākie bērni ieguvuši labu izglītību un mums pietiks mīlestības vēl kādam bērniņam. Dzimumu pamatojām ar to, ka puikas jau ir, tāpēc vēlamies meitenīti. Zīdainīti tāpēc, ka gribam izdzīvot visu no paša sākuma. tas ir ļoti svarīgi. Jo ātrāk potenciālie vecāki iesaistās audzināšanā, jo vairāk viņi bērniņam var dot.

Ko bāriņtiesas pārstāvji skatās apsekojot dzīvesvietu?

*** Paskatīsies kādi ir sadzīves apstākļi. Vai ir vieta bērniņa gultiņai, vai būs vietiņa kur spēlēties, bet tas nenozīmē, ka bērnam obligāti vajag pašam savu istabu, kad mēs paņēmām tad dzīvojām 1-istabas dzīvoklī, tikai jūnijā pārgājām uz lielāku.

*** Mums bija viena izremontēta un otra tukša, neremontēta istaba. Apsekotāja lika pastāstīt, kur šajā vienā istabā atradīsies bērnam domātās mēbeles - gultiņa utml.

*** Tam, vai dzīvoklis tiek īrēts, nav nozīmes. Galvenais, ka neesat bezpajumtnieki un būs, kur nolikt bērna gultu. Nekādu sevišķo prasību jau nav.

Vēlamies adoptēt bērniņu vecumā līdz 5 gadiem - vai mums tādā gadījumā tiktu piedāvāti visi uz to brīdi adoptējamie bērni šajā vecumā 0-5 gadi?

*** Ja norādīsiet šādu amplitūdu, tad tāda vecuma bērnus arī piedāvās. Realitātē reizēm izveidojas rindas uz zīdaiņiem un tāpēc iespējams, ka piedāvās uzreiz lielākus bērniņus, pēc kuriem ir mazāks pieprasījums. Adoptētājiem piedāvā tikai juridiski brīvos bērnus.

*** Mums paskaidroja, ka labāk ņemt lielāku vecuma amplitūdu, lai pastāv iespējas izvēlēties (Piem. ja tiesas lēmumā rakstīs līdz sešiem mēnešiem, bet iepatīkas kāds mazulis un viņam būs 6 mēneši un 1 diena, viņu nevari dabūt, jo jau būs pārsniedzis tiesas lēmumā norādīto vecumu).

Vai adoptējot zīdaini (bērnu vecumā līdz gadam) pienākas bērnu kopšanas atvaļinājums un var saņemt vecāku pabalstu jeb tā saucamo ”māmiņalgu”?

*** Jā, adoptētājiem ir tiesības saņemt vecāku pabalstu arī pirmsadopcijas periodā (pirms stājas spēkā tiesas spriedums par adopcijas apstiprināšanu). Diskusija par šo jautājumu.

Adoptētāju statuss tiek piešķirts uz gadu – ja esmu adoptējusi vienu bērniņu, vai varu šī gada laikā vēl vienu adoptēt (nesākot visu no jauna) vai nē?

*** Nē. Lēmumā noteikti ir rakstīts - atzīt par adoptētājiem viena bērna adopcijai, ja vien negribējāt uzreiz divus!

Vai varu viena adoptēt?

*** Var. Procedūru un izvērtēšanu tas neietekmē.

Esmu ārzemēs dzīvojoša LR pilsone. Labprāt adoptētu vai ņemtu aizbildniecībā kādu mazuli no Latvijas. Kādas ir manas iespējas?

*** Ja dzīvo ārzemēs, tad Latvijas bērniem esi ārzemju adoptētājs ar izrietošu procesu, kas, cik zinu, nav vienkāršs. Lai adoptētu kā vietējais, ir jādzīvo Latvijā - un tur vairs nav svarīga pilsonība un tautība.

Kādiem jābūt ienākumiem, lai varētu adoptēt?

*** Nav noteikts, cik lieliem jābūt ienākumiem. Ja uzskati, ka tie ir pietiekoši, lai atļautos bērnu, tad nav problēmu. Izziņu par ienākumiem būs jāiesniedz gan bāriņtiesai, gan tiesai.

Vai man, kā bērna faktiskajai audzinātājai - aizbildnei ir tiesības nepiekrist atdot bērnu adoptēšanai uz citu ģimeni, ja paši esam gatavi viņu adoptēt?

*** Tev kā bērna aizbildnei ir pirmās tiesības uz adopciju, bērnam kļūstot juridiski brīvam. Ja bērns ir vēl maziņš - tā kā uz maziem bērniem ir izveidojusies adoptētāju rinda, tad labāk to procesu nevilkt, bet ātrāk pašiem pieteikties. Pretējā gadījumā bērns iekļūs adoptējamo bērnu sarakstā un tiesības uz adopciju piedāvās citiem adoptētājiem.

Ja manam adoptēta dēliņa biomāte būtu dzemdējusi vēl bērnus un atstājusi b/n, vai man piedāvātu bērnu adopcijai lai bērni nebūtu šķirti? Vai man pašai par to jāinteresējas šajā jautājumā?

*** Neviens par to neinformē. Man bija iesniegti dokumenti uz otro adopciju, vēlāk b/n nejauši uzzināju, ka tieši šajā laikā bija bijusi brīva mana puikas māsa, bet man priekšā bija cits pāris un "deva rindas kārtībā".

Par bērnu dārzu – vai adoptētiem bērniem ir iespējams dabūt vietu pašvaldības bērnu dārzā ārpus rindas kārtības?

*** Runājot par bērnudārzu, es rakstīju vēstuli uz Rīgas domes izglītības un sporta departamentu, kur izklāstīju iesnieguma veidā savu problēmu, pēc tam atnāca atbilde, ka vieta būs.

*** Cik man zināms, līdz šim Rīgas dome ir pretimnākoša adaptētājiem un nodrošina bērnudārzu bez rindas. Ja ir grūtības to vietiņu dabūt, var iesaistīt bērnu ministriju kā starpniekus un tad jau cenšas operatīvi palīdzēt.

*** Varu padalīties ar savu pieredzi bērnu dārza lietās. Tikko paņēmām pirmsadopcijas aprūpē divus bērniņus un no septembra vecāko gribējām sūtīt bērnudārzā. Sākumā ministrija apgalvoja, ka nebūs problēmu - mums tikai jāsazvanās ar izvēlētiem bērnudārziem un jāizstāsta sava problēmu. Patiesībā tas nebūt nav tik vienkārši - pēc vairākām sarakstēm un sarunām nu esam dabūjuši rakstisku atbildi no Rīgas domes izglītības un sporta departamentā, ka tikai pēc tiesas lēmuma viņi izskatīs iespēju (tikai izskatīs) nodrošināt bērnam vietu bērnu dārzā ārpus kārtas. Rezultātā vedam bērnu uz privāto bērnu dārzu. Bet ceru, ka pēc tiesas viss atrisināsies. Bet cīnīties, protams, vajag.

*** Par vietu PII - ir tā, ka to nosaka pašvaldības katra pati un nav iespējams to mainīt. Ar Rīgas domi ir vienošanās, ka viņi uzņem adoptētus bērnus bez rindas bērnudārzā. Ja rodas problēmas ar citām pašvaldībām, tad var vērsties ministrijā un viņi mēģina sarunāt. Garantijas tas nodod, bet gandrīz vienmēr ir iespējams dabūt vietu bērnu dārzā.

Dzīvojam ar vīru šķirti, ir kopīgs bērniņš, kuru es audzinu viena. Juridiski neesam šķīrušies, lai gan katram pašam jau sen sava dzīve. Vai es varu viena adoptēt bērniņu?

*** Vispirms ir jānokārto šķiršanās un tad vari adoptēt viena.

Sakiet, lūdzu, ka ir ar tiem pabalstiem par adoptēto bērnu - vai tos maksā tikai tad, kad tiek adoptēts bērniņš no b/n, vai arī attiecas uz gadījumiem, kad viens laulātais adoptē otra laulātā bērniņu?

*** Bērna adopcijas pabalstu izmaksās par katru adoptēto bērnu, kurš atradies ārpusģimenes aprūpē, tādā apmērā, kāds bija noteikts dienā, kad stājās spēkā tiesas spriedums par adopcijas apstiprināšanu.

Mainīja esenif, 30.08.2009 22:56:45


Nepopulārs viedoklis
adonika.net


Administrācija

esenif
paldies labs darbs!

esenif
Tu nu gan esi čakla! Super!


;-)

esenif

Paldies! Tu esi super!


esenif
Malacis, esi paveikusi labu darbiņu!

esenif

Super ! Paldies !

Paldies par novērtējumu!

Tēma domāta kā iepriekšējās turpinājums, jo tur jau pārsniegts 40 lpp. limits, tik slēgta vēl nav.


Nepopulārs viedoklis
adonika.net

Kā šomēnes virzās adopcijas rinda? Lūdzu padalieties, ja ir zināms, par cik mazuļiem rinda pavirzījusies!

Tiešām lielisks apkopojums, jo nezinātājam izlasīt sev vajadzīgo caur visām foruma lapām ir pailgi :)


Deltron
Kā šomēnes virzās adopcijas rinda? Lūdzu padalieties, ja ir zināms, par cik mazuļiem rinda pavirzījusies!

Pirms nedēļas zvanīju, ta bija pavirzījusies par 1 cilvēku! Arguments - atkal nav bērnu!

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
13804074