Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Dānija, dzīve, darbs un studijas

Trinidada

freely
Tevi kāds skandināvs personīgi kādreiz aizskāris?

Sveiki, varbut kads man var iziret istabu vai kk tamlidzigu uz vasaru -juliju un augustu? Velams Kopenhagenas tuvuma- Gentofte :)

Sveikas dāmas! Jūsu saraksti nelasīju, jo vienkārši nav laika. Man ir piedāvājums. Varu palīdzēt ar darbu un dzīvošanu diviem cilvēkiem. Ir vajadzīgi picas cepējs un vīriešu/sieviešu frizieris. Abās vietās iesākumā var iztikt tikai ar angļu valodu. Picas cepējam gan ir tikai sezonas darbs, bet, ja būs vēlēšanās turpināt strādāt, darba devējs palīdzēs atrast citu darbu. Ja ir interese, rakstiet uz milkmouse@inbox.lv vai uz zizix@tvnet.lv Darbinieki ir vajadzīgi diezgan steidzami.

Nedaudz pakomentēšu. Izlēmu doties uz Dāniju studēt datorzinātni (1. līmeņa augstākā), jo cerēju uz starptautisku līmeni un prestižu, bet esmu neizsakāmi vīlies. Pasniedzēji ir pirmās paaudzes imigranti, ar ļoti švakām angļu valodas zināšanām. Tas skaidrojams ar to, ka viņi ņemti pa taisno no industrijas, bet industrijā visi pārsvarā runā dāniski. Un jā, dāņi savas angļu valodas prasmes ir krietni pārvērtējuši. Kopumā līmenis varētu būt līdzīgs latviešu angļu valodas prasmēm, tomēr šeit, acīmredzot, pieņemt darbā skolā var cilvēku, kurš neprot izskaidrot pat elementāras lietas.

Interesanti, ka pirmajās lekcijās pašiem pasniedzējiem izspruka atzīšanās, ka ļoti grūti bijis atrast darbu šeit, Dānijā. Un vienam no viņiem (marokānis) bija PhD fizikā un MSc vēl citā nozarē. Manai draudzenei tūlīt arī būs PhD, bet Dānijā uz tevi skatās šķībi, jo neesi savējais. Reti kurš to atklāti atzīs, bet viņi tiešām ir ksenofobi un diezgan iedomīgi pie tam, kā izrādās.

Vēl man ļoti nepatīk tas, ka viņi ir likumpaklausīgi līdz stulbumam. Nakts vidū stāvēs pie sarkanās luksafora gaismas, pat ja neviens auto uz ielas nav. Jaunieši ir ar ļoti seklām interesēm. Dzīvoju Roskildē. Tas, kas te notiek piektdienās ir vienkārši pretīgs dzerstiņš. Man ir nedaudz zem 30, un savā laikā esmu pietiekami ballējies, bet viņi te spieto visās malās, jo citu interešu nav. Sporto pārsvarā viņu vecāku un pat vecvecāku paaudze, lai cik jocīgi tas nebūtu.

Dzīvošana ir ļoti dārga (praktiski bizness), jo izīrētāji apzinās, ka dāņu studenti saņem SU (studentu atbalsts ~700 eur apjomā), tāpēc īres maksa par istabu kojās (kollegium) grozās aptuveni ap šo ciparu. Latviešu studenti var tikt pie SU tikai tad, ja strādā legālu darbu vismaz 10-12 stundas. Tā vismaz saka... Šeit neviens īsti neko vai nu nesaprot, vai nu viņiem vienkārši vienalga, proti, lai tie ārzemju studenti kuļās.

Kā piemērs: aizeju uz banku, gribot atvērt kontu, bet man pasaka: "Kam jums tas konts vajadzīgs? Ak, gribat izmantot standarta bankas pakalpojumus? Ja jums nav darba līguma vai cita jēdzīga iemesla konta atvēršanai, kontu nevaram jums atvērt!"

Cits piemērs: Divus mēnešus dzīvoju skolas piedāvātā pagaidu miteklī (gandrīz 600 EUR mēnesī tas prieks izmaksā), kur ir salauztas žalūzijas un durvis ne vienmēr grib slēgties ciet. Par telpām atbildīgs ir kaut kāds servisa menedžeris no skolas, kurš nav atbildējis ne uz vienu vēstuli vai zvanu, bet skolas administrācijā man tik atrunājas un pingpong'o pa e-pastiem. Beigās izrādās, ka čalis atvaļinājumā, bet nu joprojām nav ziņas no viņa. Kāpēc tā stresoju par to? Dānijā jāiemaksā brangs depozīts katrā dzīvesvietā (bieži ar diezgan apšaubāma satura līgumiem/naudas sūtīšanu pirms dzīvesvietas apskates, jo visi studenti izmisīgi meklē mājvietas), kuru praksē tev pilnībā neatgriež, jo patur daļu renovācijai. Ja tev nav pierādījumu, ka stāvoklis ir tāds pats, kā ievācoties - tev var neatgriezt visu summu (600-1500 EUR, atkarībā ar kādiem noteikumiem ievācies).

Par darbu runājot. Kā jaunam studentam ir iespēja tikt pie darba, bet ja esi pieredzējis kādā nozarē - aizmirsti! Varēsi darīt tikai vienkāršos darbus (tīrīt bulciņu cepēju iestādījumus, ja paveiksies vai naktī iznēsāt avīzes kā mans kursabiedrs, ja nepaveiksies - darbs no 02:00 līdz 08:00 katru darbadienu un sestdienās). Ir arī pietiekami daudz dzirdēts par negodprātīgiem darba devējiem, kas negrib izsniegt darba līgumu vai maksāt aploksnē. Imigrantus darba devēji mēģina apčakarēt, nesniedz sociālās garantijas un nesniedz atbilstošu darba inventāru. Iepriekš pieminētais kolēģis bija spiests par saviem līdzekļiem iegādāties cimdus, lietu necaurlaidošus apavus un apģērbu.

Es ar savu 6+ gadu pieredzi IT industrijā neesmu ticis uz nevienu pašu interviju. Pat ne uz studentu darbu pozīcijām, kur it kā nekādu pieredzi nevajagot.

Kopumā Dānija atstāja vēsas un vienaldzīgas tautas iespaidu, kas it kā rūpējas tikai par savējiem (sociālisms), tomēr viens mans bijušais kolēģis ir vietējais ar iespaidīgu pieredzi, un viņš apgalvo, ka pat daudzi dāņi nevar atļauties dzīvesvietu galvaspilsētā, tiekot izstumti arī no darba tur, jo pilsētā plānots auto iebraukšanas nodoklis, algu starpība starp vienāda amata darbiniekiem bieži esot ļoti liela, utt. utjp.

Man dzīvo radinieki Norvēģijā, pats esmu tur bijis un kopumā patika tur labāk, kā arī atsauksmes ir labākas. Jā, bez valodas neiztikt, bet nu arī šeit bez tās nekur tālu netiksiet. Katrā ziņā es no šejienes braukšu prom, jo nejūtos vēlams.

Veiksmi!

pieaudzisstudents
Kādēļ cilvēkam ar 6 gadu pieredzi nozarē jāstudē koledžas līmenī no 0?

vissirslikti dk stāsts izskatās pēc neprasmes pat lietot google, nevis cilvēka ar 6 gadu pieredzi IT nozarē. Pasakas stāstīt ir jāmāk, neviens IT cilvēks neraksta ārpusnozares cilvēku lietoto plašo apzīmējumu "IT" bez detalizācijas. Iekriti.

Kā jaunam studentam ir iespēja tikt pie darba, bet ja esi pieredzējis - aizmirsti.

Atkal smaga kļūda. Otrādi. Pasakas stāstīt vajag iemācīties.

Nepareizi. Vietējo klientu sektorā, protams, dāniski grib labu C1 līmeni. Tur neko nepadarīt.

Starpt firmās nereti pietiek ar angļu valodu. Speciālistam ar labu 6 gadu pieredzi.

Kas tas par IT speciālistu, kurš nevar atrast noteikumus bankas konta atvēršanai? Pateikšu priekšā, tie pieejami arī angļu valodā. Pilnīgi nesaprotu, kas par neizpratni var rasties. Tomēr, ja "IT speciālists" ar 6 gadu pieredzi runā par "tikai vienkāršie darbi", tad ne par ko nav jābrīnas.

Bagāts ar to, protams, nepaliek nekur, bet bez darba arī nesēž.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
14408696