Valeska
Sveika
Tavā gadījumā galvotājs vēl var dzīvot mierīgi. Kad piedziņu vērsīs pret viņu, tad arī varēs sākt FPMP. Nav jau obligāti abiem kopā tas jāsāk.
s.a.m
Man grūti ko pateikt par jau pavisam konkrētiem līgumiem, tos pašai neredzot, tā kā droši var man rakstīt arī privāti uz CP.
Un vai tiešām cilvēks nevar pārdot, bez vēlākas apstrīdēšanas, jo pastāv iespēja, ka spiest to darīt grūto finansiālo apstākļu dēļ?
MNL šajā sakarā saka tā:
Saistību dzēšanas procedūru nepiemēro vai to pārtrauc šādos gadījumos:
1) parādnieks pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai maksātnespējas procesa laikā ir slēdzis darījumus, kuru rezultātā kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem, turklāt viņš apzinājās vai viņam vajadzēja apzināties, ka šādu darījumu slēgšana var novest līdz maksātnespējai vai zaudējumu radīšanai kreditoriem;
2) parādnieks ir sniedzis apzināti nepatiesu informāciju par savu mantisko stāvokli un slēpis savus patiesos ienākumus.
Reāli tas nozīmē to, ka bankrota procedūra tiek izieta, bet sasitību dzēšanas procedūra tiek izbeigta vai pārtraukta, jo zem 1) punkta paiet arī visas īpašumu atsavināšanas. Cerēt, ka kreditori neapstrīdēs, ir naivi. Tā kā es nevaru teikt, jā, pārdod, viss būs ok.
Attiecībā par komentējamo info, es īsti nesaprotu, kas tieši tajā mulsinošs
Lielos vilcienos tā jau arī ir, tikai mazliet par daudz optimistiski man kā juristam izklausās
Piekrītu tam, ka pēc jaunā likuma process ir kļuvis pieejamāks, jo nav vairs ikmēneša maksas administratoram, kas daudziem bija nepaceļama summa. Pēc vecā likuma bija ļoti grūti uzsākt procesu, pēc jaunā uzsākt ir vieglāk, bet pabeigt manu jau augstāk minēto apstākļu dēļ - grūtāk, jo faktiski likums paredz ļoti plašas robežas tiem apstākļiem, kādēļ procesu var izbeigt. Tādēļ ir rūpīgi jāstudē un jāpēta katra konkrētā situācija atsevišķi, lai nesanāk tā, ka cilvēks naudu ir izmetis, bet reāli procesu pabeigt nevar. Un godprātīgan juristam tas klientam arī ir jāizskaidro.
Reāli pagaidām vēl nav personas, kas būtu pabeiguši saistību dzēšanas procedūru pēc jaunā likuma. Vienkārši laika dēļ. Tā kā reālas prakses var teikt nevienam nav par to, kā tas patiesībā beigsies. Iesniegt pieteikumu un uzsākt bankrota procedūru- katram ir jāsaprot, ka tas ir tikai pirmais solis ceļā uz solīto "brīvību" 2-4 gadu laikā. Tam seko periods, kurā saistības atbilstoši sagatvaotajam plānam IR arī jādzēš, jo FPMP laikā
Parādniekam ir arī pienākumi:
1) pildīt fiziskās personas saistību dzēšanas plānu;
2) gūt ienākumus atbilstoši savām iespējām, lai pilnīgāk apmierinātu kreditoru prasījumus;
3) pēc administratora pieprasījuma sniegt informāciju par fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildi.
Par saistību dzēšanas termiņiem:
Fiziskās personas saistību dzēšanas plāna īstenošanas termiņu nosaka, ņemot vērā paredzamos ienākumus saistību dzēšanas procedūrā.
Ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 50 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, fiziskās personas saistību dzēšanas plāna termiņš ir viens gads no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas.
Ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nav spējīgs segt 50 procentus no kopējām saistībām, saistību dzēšanas plāna termiņš nosakāms šādi:
1) divi gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 35 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas;
2) trīs gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 20 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas;
3) trīs gadi un seši mēneši no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja parādnieka ienākumi saistību dzēšanas procedūras laikā nav pietiekami, lai segtu vismaz 20 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, fiziskās personas saistību dzēšanas plānā paredzot, ka kreditoru prasījumu segšanai tiks novirzīti līdzekļi vienas trešdaļas apmērā no parādnieka ienākumiem, bet ne mazāk kā vienas trešdaļas apmērā no vienas minimālās mēnešalgas mēnesī.
Ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nav spējīgs segt iepriekš noteikto saistību apmēru un parādnieka kopējās saistības maksātnespējas procesa pasludināšanas brīdī nepārsniedz 100 000 latu, fiziskās personas saistību dzēšanas plānā paredz, ka kreditoru prasījumu segšanai tiks novirzīti līdzekļi vienas trešdaļas apmērā no parādnieka ienākumiem, bet ne mazāk kā vienas trešdaļas apmērā no vienas minimālās mēnešalgas mēnesī līdz brīdim, kamēr paies divi gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas.
Ja parādnieks sekmīgi ir veicis saistību dzēšanas plānā noteiktās darbības, pēc šā plāna darbības beigām atlikušās minētajā plānā norādītās parādnieka saistības tiek dzēstas un apturētās izpildu lietvedības par dzēsto saistību piedziņu tiek izbeigtas.
Parādnieks netiek atbrīvots no fiziskās personas saistību dzēšanas plānā norādītajām atlikušajām saistībām, ja viņš nav veicis šajā plānā noteiktās darbības.
Lēmumu par parādnieka atbrīvošanu no atlikušajām saistībām pieņem tiesa, pabeidzot saistību dzēšanas procedūru. Ja saistību dzēšanas procedūra tiek izbeigta, neatbrīvojot parādnieku no saistībām, kreditoru prasījumi tiek atjaunoti un aprēķināti pilnā apmērā, bet apturētā tiesvedība un spriedumu izpildu lietvedība tiek atjaunota.
Pēc saistību dzēšanas procedūras pabeigšanas netiek dzēsti:
1) prasījumi par uzturlīdzekļu samaksu;
2) prasījumi no neatļautas darbības;
3) nodrošinātais prasījums, ja parādnieks ir saglabājis par šā prasījuma nodrošinājumu kalpojošo mājokli (noslēdzis vienošanos ar nodrošināto kreditoru).
Papildināts 16.06.2011 08:38:
Ko es noteikti gribu pateikt- viss, ko es šeit rakstu vai komentēju ir tikai vispārīga info un mani apsvērumi. Nevajag katru teikumu attiecināt konkrēti uz sevi un mēģināt pielāgot savai situācijai, vai domāt, ka tā ir panaceja. Process ir pietiekoši komplicēts un sarežģīts, lai nebūtu iespējama viena recepte visiem gadījumiem. Katrs atsevišķs maksātnespējas gadījums ir individuāls un diskutējams, kas vienam der, tas neder otram.