Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Iemācīt bērnam krievu valodu?

Katram savs

Katram savs

Vai kādam ir izdevies iemācīt bērnam krievu valodu - kaut vai pašus pamatus? Skolā nemācīsies krievu valodu, ikdienā nav saskarsmes ar krieviski runājošiem. Bet bērnam kaut cik interese ir.

Kā mācīt?

Ir dzirdēts ieteikums - vienkārši runāt ar bērnu. Bet man liekas, kas tas īsti nestrādā. Tās triviālās sarunas - kā iet, ko ēdīsi utt - to jau var iemācīt, bet ja sākšu stāstīt ko vairāk, viņš nesapratīs.

Kāda jums pieredze?

Es mācīju un bija grūti. Man gan viņi vispār slikti "ķer" valodas. Mēģināju runāt, bet tas viņiem šķita kaitinoši, jo nesaprata. Palīdzēja tas, ka ar vienu bērnu runāju krieviski (jo saprata), pārējiem tas palīdzēja apgūt. Jau trīs gadus ir jauktā ģimene (tēvs runā krieviski) - gausi apguva. Pēc gada nekāds lielais progress nebija. Tagad diezgan labi, tik tas ka mēdz jaukt valodas kopā. Ja ir pamatzināšanas, tad lasīšana priekšā, manuprāt, var palīdzēt. Varbūt multfilmas, filmas krieviski.

Pati bērnībā iemācījos pēc sanatorijā Ukrainā pavadīta mēneša . Man ātri līp, esot vidē.

О нас думают плохо лишь те, кто хуже нас,  а те, кто лучше нас, им просто не до нас. /Омар Хайям/
Katram savs

esenif
Ja ir pamatzināšanas,
Tur jau tā lieta, ka zināšanas aprobežojas ar dažiem vārdiem.

Varētu jau neko nedarīt, taču bērnam kāreiz valodas labi padodas, un neviena valoda nebūs lieka. Skolā mācīsies vācu valodu.

Pēc gada nekāds lielais progress nebija.
Njā, neizklausās iepriecinoši. Paldies, ka padalījies.

Es mēģināju kaut nedaudz pamācīt ap 5-6gadiem. Ne vella. Izruna kā igaunim. Multenes krieviski nepatīk. Nekas nepielipa.

Katram savs

Lecamaukla
Izruna kā igaunim.
Tā jau būtu mazākā bēda. Man pašai izruna ir sabojājusies, kopš ļoti maz sanāk runāt.

12345

Sākt var ar bilžu loto, kuru, ja nevar nopirkt, uztaisa paši. Iestrādā jautājumu "У кого...?" un atbildi "У меня...", un lietvārdus, daudz un dikti. Kad zin jau tīri daudz vārdus un esošais sāk likties par maz, tad sāk likt klāt darbības vārdus. Var no tiešiem vērojumiem ("Мама сидит" ), var no attēliem. Var uztaisīt jaunu loto- ar bildītēm, kur kāds kaut ko dara.

Nu, un tad jau pērk bērnu grāmatiņas ar nelielu teksta daudzumu un izstrādā katru teikumu- izrunājot un speciālā burtnīcā izrakstot visu, kas nebija skaidrs no tā, kas nāk priekšā (lietvārdu locījumi un pamazināmās formas, darbības vārdu laiki, "bērnu leksika", īpašības un apstākļa vārdi).

Kaut kad pa tam vidam pamācās skaitīt un saistīt skaitļa vārdu ar lietvārdu.

Mācās no galvas mazus dzejolīšus, jo tas automatizē vārdu savstarpējo saisījumu un vispār runu kā tādu. Vieglāk jau ir skaitīt kaut ko gatavu, nekā izdomāt un pašam izveidot frāzi, kamēr to vēl nemāki.

(Atceros, kā 5 gadu vecumā demonstrējos mūsu mājās strādājošam apmetējam, cik es jau labi māku krieviski skaitīt. Tā kā tālāk par 20 man neviens nebija mācījis, tad pēc analoģijas ar latviešu valodu es skaitīju: "Четырдесят, четырдесят один......" )

Bet pozitīvi ir jau tas, ka bērnam ir interese un gribēšana. Tā ir jau lielā puse no panākumiem.

Papildināts 15.04.2018 12:16:

P.S. Tas ir dabīgais veids, kā bērns vispār apgūst valodu- vispirms uzkrāj lietvārdus, pēc tam nāk pārējais.

.- Šomāt, ēj, šomāt, ko tu darītu, kad tevi burlaki nosistu?

- Ko tad nu, mīļā, darītu, jādzīvo vien būtu!

Mohawk

Mācot mājās, no grāmatas, neiemācīsiet valodu nekad. Bērnam ir jābūt saskarē ar krieviski runājošiem bērniem + interesanta nodarbe. Es valodu iemācījos tikai no pagalma, pēc tam skolā piemācījos lasīšanu un gramatiku.

Kolēğe dēlu aiveda uz karate speciāli krievu grupu, lai tur mācās, iemācījās, olus tagad draugi krievi, protams, lamuvārdus arī iemācījās, bet kā tad bez tiem

Papildināts 15.04.2018 14:09:

Olus=plus

Katram savs
Multenes krievu valodā+krievvalodīga draudzenīte.

p.s. paši neko speciāli netikām mācījuši. Viss notika dabiski, respektīvi, nebija nojausma, ka meita pati šo valodu ir samācījusies, jo multenes krievu valodā skatījās, bet pati neko nerunāja, līdz pienāca brīdis, kad ar vīru sarunājāmies krieviski, meita pagriezās pret mums (5 gadi) un skaidrā krievu valodā pateica - es visu saprotu . Pēc tam jau skolā parādījās krievu tautības draudzenīte .

Pirmajā klasē, klases audzinātāja pirmās nedēļas pat bija domājusi, ka mums bilingvāla ģimene.

ingulle

Mācu paralēli dažādos veidos, pa bišķim jau no pirmajiem dzīves gadiem. Rakstīšaanu protams vēlāk, no pirmās klases, kad sāka vispār spēt darboties ar rakstāmo.

1) rādīju veselo vārdu kartiņas (Domana metodes), paralēli citām valodām (katra valoda citas krāsas šriftā); vēlāk paštaisītas grāmatiņas no šiem vārdiem, lielā šriftā

2)skaitīju ikdienā paralēli mājas darbiem ritmiskus īsus dzejolīšus ar nedaudz vārdiem, kas atkārtojas. Var dziesmiņas arī.

3)bērns skatās krieviski Fiksiku multenes un vēl visādas Mašas, lāčus u.c.

4)Pa vakariem starp priekšā lasāmajām grāmatiņām ņemu arī kādu krievisko. Man bija 60.-gadu kr.v. mācību grāmata, to pa lapai lasīju, rādot tekstiņu.

5)no 1.klases pildījām krievu v. darba lapas, kur jaraksta burtiņi pēc parauga, vārdiņi, jāsavieno bildītes ar vārdiņu utml.

6) pašam izrunāt krieviskos vārdus liku, kad ņēmām Domana metodes paštaisītās grāmatiņas. Tur katrā lapā pa vienam teikumam lielā šriftā, katrā lapā teikuma sākums vienāds : "Bērns (viņa vārds) palīdz mammai .." un tālāk jau katrā lapā citādi, ko nu viņš palīdz. Paralēli gan latviski gan krieviski tādas grāmatiņas. Runa bija par mazu bērnu, kas vēlu attīstījās. Lielākam bērnam jau citas intereses, tikai jānotrāpa atbilstoši vecumam.

7) sarunāšanās vide nāca vēlāk, ir kaimiņi, kas ar bērnu runā kaut ko krieviski un pēc pus gada - gada bērns jau atsevišķus vārdus krieviski arī atbild.

Saprast tekstus vēl nesaprot, iemācījies tikai atsevišķus vārdus. Bet ar laiku gan jau.

Papildināts 15.04.2018 19:21:

Bērnam ir jābūt saskarē ar krieviski runājošiem bērniem + interesanta nodarbe
Mohawk
Krievu bērni pagalmā ar manējo centās runāt latviski, tā ka tur nekas nesanāktu. Ātrāk mums aiziet ar padomju pensionāriem un citiem krievu, kaimiņiem, kam valoda "iecementēta".

Bija privātskolotājs , kas mācīja individuāli visu no pamatiem, kirilicu tomēr es neņemos mācīt. Centos runāt pati parastas ikdienas lietas, meklēju jebkuru iespēju komunikācijai ar krievu bērniem, aizsūtīju pat uz krievu vasaras nometni, tā gan ne ļoti patika, jo mentalitāte atšķiras, bet nebija arī nekāda katastrofa. Atradu interesējošos seriālus un filmas krievu valodā. Rezultāts – sarunvaloda un vienkārša teksta lasīšana “aizgāja” pēc gada, klasē starp bērniem, kuri centās valodu apgūt tikai pēc skolas programmas, absolūtā “zvaigzne”, ar Krievijas vienaudžiem saprasties var tīri labi. Jā, ir stiprs akcents, skatoties pieaugušo filmas var pajautāt 3-4 vārdu nozīmi.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
18372367