Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Jaunā adopcijas kārtība

esenif

esenif

Šonedēļ Ministru kabinets apstiprināja jauno adopcijas kārtību.

Būtiskākās izmaiņas:

• Medijos plaši izskanējušie ierobežojumi nodot audžuģimenēs dzīvojošos bērnus ārzemju adopcijā. Beidzot!!!
  • Bāriņtiesa potenciālo adoptētāju izvērtēšanu veic ne ilgāk kā sešus mēnešus (līdz šim bija vismaz sešus mēnešus)
  • Adoptētājs pieteikumu nākamā bērna adopcijai bāriņtiesā var iesniegt ne agrāk kā gadu pēc sprieduma par adopcijas apstiprināšanu spēkā stāšanās (izņemot, ja adoptē esošā bērna māsu/brāli vai citu jau ģimenē dzīvojošu bērnu)
  • Bāriņtiesas lēmums par personas atzīšanu par adoptētāju ir spēkā esošs trīs gadus no tā pieņemšanas dienas.
  • Adoptētājiem noteiktas obligātas apmācības vismaz 40 h apmērā un prakse vismaz 16 stundu apmērā.

Šo noteikumu izstrādei pirms pieciem gadiem tika organizēta darba grupa, kurā arī piedalījos. Pēc tam tie tika atlikti un pirms diviem gadiem atkal aktualizēti. Tā kā mēs nopietni iebildām pret vienas apmācību programmas lobiju, tie atkal tika nolikti malā un tikai šogad beidzot tika virzīti tālāk. Šajā laikā daudz kas ir mainījies, līdz ar to tie neatspoguļo visas aktualitātes - būtiskākais ir atbalsta centru ieviešana. No 01.01.2019. atbalsta centriem jāsniedz atbalsts arī adoptētājiem. Turpmāk adoptētājiem psihologa konsultācijas, atbalsta grupas un apmācības nodrošinās atbalsta centri. Šobrīd Latvijā reģistrēti jau 11 atbalsta centri. Esošajiem un topošajiem audžuvecākiem (audžuģimenēm, aizbildņiem, adoptētājiem) ir brīvas iespējas izvēlēties sev tīkamāko atbalsta centru, ar kuru veidot sadarbību. Šobrīd tas nav iekļauts, bet vajadzētu būt, ka atbalsta centri arī veic potenciālo adoptētāju izvērtēšanu (audžuģimeņu gadījumā tas jau noteikts).

О нас думают плохо лишь те, кто хуже нас,  а те, кто лучше нас, им просто не до нас. /Омар Хайям/

esenif
Vai šie noteikumi attiecas uz jau esošajiem adoptētājiem vai tiem, kas kārto savu statusu (piemēram, šie trīs gadi adoptētāja statuss)

Papildināts 01.11.2018 21:34:

Un kur var kko plašāk uzzināt par šīm praksēm un 40h kursiem? Neko par to nezinu

Dzeerveniite

esenif
ēēē, ko tas nozīmē?

Bāriņtiesas lēmums par personas atzīšanu par adoptētāju ir spēkā esošs trīs gadus no tā pieņemšanas dienas.
Tu gribi teikt, ka 3 gadus varēs nekārtot no jauna to statusu?

Kā izpaudīsies prakse? Kursus izgājām pirms gada, tie bija 80h apmērā.

Papildināts 02.11.2018 09:20:

Adoptētājs pieteikumu nākamā bērna adopcijai bāriņtiesā var iesniegt ne agrāk kā gadu pēc sprieduma par adopcijas apstiprināšanu spēkā stāšanās (izņemot, ja adoptē esošā bērna māsu/brāli vai citu jau ģimenē dzīvojošu bērnu)
No vienas puses šis ir pareizi, jo vajag jau aprast ar esošo bērnu, bet no otras puses- rinda uz zīdaiņiem ir tik gara (un paliek aizvien garāka), ka to otro bērnu būtu ļoti ilgi jāgaida.

esenif

Vai šie noteikumi attiecas uz jau esošajiem adoptētājiem vai tiem, kas kārto savu statusu (piemēram, šie trīs gadi adoptētāja statuss)
Visticamāk neattiecas uz jau piešķirtajiem statusiem, jo tiem jau vajadzētu būt norādītam termiņam, uz kuru piešķirts.

Un kur var kko plašāk uzzināt par šīm praksēm un 40h kursiem? Neko par to nezinu
To var uzzināt atbalsta centrā: jāizvēlas sev tuvākais/ērtākais vai pēc citiem kritērijiem tīkamākais atbalsta centrs un tajā jāinteresējas par apmācībām un prakses iespējām. Vairāk nav vienotas programmas - katram centram pašam jāsaskaņo VBTAI apmācību programma, līdz ar to tie piedāvājumi var atšķirīgi.

Pati strādāju SOS BCA (mums ir 4 atablsta centri un 5. ir reģistrēšanas stadijā). Mēs izmantojam starptautiski atzītu un uz pierādījumiem balstītu AIRIvecākiem programmu, bet praksi ģimenes iziet SOS ciematos (tās stundas ciemojas noteiktā SOS ģimenē). Mēs apmācības organizēsim apvienojot mērķgrupas - tas nozīmē, ka būs 50 akadēmiskās stundas visiem (10 nodarbības, katra 3,5 astronomiskās stundas + 3 astronomiskās stundas individuālās tikšanās ar katru ģimeni)

Tu gribi teikt, ka 3 gadus varēs nekārtot no jauna to statusu?
Jā, statuss būs piešķirts uz 3 gadiem. Reizi gadā bāriņtiesai jāpārliecinās, ka nekas nav mainījies, bet tā nebūs atkārtota izvērtēšana.

Kā izpaudīsies prakse? Kursus izgājām pirms gada, tie bija 80h apmērā.
Prakse nozīmē to, ka jums 16 stundas jāpavada aprūpes iestādē, lai gūtu priekštatu un pieredzi ar bērniem. Prakses vadītājs sniedz savu novērtējumu par to. Uz tiem, kam statuss jau piešķirts, nosacījums par apmācībām (tai skaitā praksi) neattiecas. Nosacījums par obligātām apmācībām stājas spēkā tikai pēc 6 mēnešiem.

rinda uz zīdaiņiem ir tik gara (un paliek aizvien garāka), ka to otro bērnu būtu ļoti ilgi jāgaida
Saskaņā ar ministrijas teikto, viņi ir mainījuši pieeju un savu iekšējo procedūru, noraidot jēdzienu rinda - ir reģistrs un bērniem tiek piemeklēti atbilstošākie adoptētāji nevis adoptētāji gaida rindā pēc kaut kā.

О нас думают плохо лишь те, кто хуже нас,  а те, кто лучше нас, им просто не до нас. /Омар Хайям/

esenif
Par zīdaiņu rindu- tur taču nemainās adopcijas noteikumi, un, cik noprotu, kā pienāk rinda un kāds zīdainītis ir juridiski brīvs, tā LM sazinās ar to adoptētāju, kas pirmais ir rindā... Tā vai tad nav?

Papildināts 03.11.2018 12:35:

Un kā būtu iespējams satikt zīdainīšus (lidz gada vecumam), lai, piemēram, man kāds varētu pateikt, ka es esmu piemērota tieši šim vai tam mazulītim? Šo es nesaprotu

esenif

Susiite
LM ir mainījusi iekšējo procesuālo kārtību kā viņi komunicē ar adoptētājiem, strādā ar adopcijas reģistra datiem un kādā veidā meklē bērniem ģimenes. Ieskatu par to varēja gūt LM diskusijā.

Dzeerveniite

Saskaņā ar ministrijas teikto, viņi ir mainījuši pieeju un savu iekšējo procedūru, noraidot jēdzienu rinda - ir reģistrs un bērniem tiek piemeklēti atbilstošākie adoptētāji nevis adoptētāji gaida rindā pēc kaut kā.
Kā viņi varēs zināt, ka es esmu piemērota? Jo ar zīdaiņiem jau tā nevar satikties, kā piemēram ar lielākiem bērniem. Ja nu vienīgi katra pašvaldība strādā atsevišķi un meklē mājas saviem bērniem no sava adoptētāju saraksta.

Dzeerveniite
Tieši šo es arī gribu saprast... Kāpēc nevar potenciālie vecāki satikties ar zidainīšiem, bet ar vecākiem bērniem var? Kāpēc visiem nav vienādi noteikumi?

Dzeerveniite

Susiite
Mana bāriņtiesas pārstāve bija šokā, ka gribam adoptēt, jo viņas praksē tādi gadījumi ir gandrīz neviens Viņa teica, ka mums jāiet uz bērnu namu un jāpavada kāds laiks ar bērniem, lai saprastu- kas ir kas. Tā kā gribam ņemt zīdanīti, tas biju domājusi, ka varētu aiziet pie zīdainīšiem, bet kā izrādās tas nemaz nebija iespējams Tā kā es nezinu, kā varētu izvērtēt, ka tāda, vai šāda ģimene ir piemērotāka bērnam. Varbūt skatīsies tādus kritērijus kā dzīvojamā platība, algas lielums, izglītība (piemēram medmāsa taču būtu piemērotāka māmiņa, nekā kasiere?) Es zinu, gan es te runāju muļķības tagad, bet man patiešām interesē- kā var mazajiem zīdainīšiem izvērtēt- kura ģimene viņam labāka, ja viņš tikko izņemt no glābējsilītes un nevienu ģimeni savā mūžā vēl nav saticis....

Papildināts 04.11.2018 21:01:

UK jau ar ir princips, kad bērnam meklē ģimeni, iebraucējiem ne visai gribot dot.

Dzeerveniite
Un vispār... Ar tiem zidainīšiem jau jāsāk būtu, jo, kad tad bērnam vissvarīgāk ir būt ģimenē un pēc iespējas ātrāk? Zīdaiņa vecumā, kad bērniņš visstraujāk aug, attīstās, kad nav vēl paspēts "sabojāt" ar b/n sistēmu... Bet... Nekā... Sāk ar lielākajiem bērniem, kuriem, protams, vajag ģimenes, vecākus, īsto vidi, bet ar viņiem krietni vairāk jāstrādā, jo viņi jau paspējuši b/n sistēmu izjust uz savas ādas daudz un dikti....

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
18381665