Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Salīdzinām hipotekāro kredītu likmes?

Conejito

Alija

Palīdziet izdomāt, kā būtu pareizāk - ir nupat paņemts kredīts uz 20 gadiem par mēneša maksu, kas man kabatu nenospiež. Bet varu sasptingt un nomaksāt pusotrā gadā, bet varu mierīgi maksāt tos 20gadus un dzīvot brīvi. Pie esošās inflācijas un pasaules ekonomiskās situācijas kā racionālāk - nomaksāt strauji un būt brīvai, vai 20 gados pārmaksāt 30%, pieņemot, ka naudas vērtība tāpat ar gadiem zūd.

Man ir lielisks raksturs!
Vienkārši citiem ir vāji nervi.

Alija
No ekonomikas pareizāk būtu dzīvot uz kredīta - % par kredītu noteikti tagad ir zem inflācijas nu kādi 3 % droši vien. Ja šodien tev jāmaksā 100 eur ik mēnesi, tad šodien par to var nopirkt 4 Rimi maisus ar pārtiki, bet pēc 5 gadiem - tikai vairs 3. Nākotnē tātad tie 100 eur, ko atdosi, būs nevērtīgāki. Bet man psiholoģiski doma par 20 gadiem kredītā, ja vien pats neesi zem 30, baigi nepatīk. Dari pa vidam - mazliet iemaksā ātrāk. Vispār tad jau nav liela summa, ja tik ātri var nomaksāt.

Alija
Viss ir atkarīgs no alternatīvām. Labi, tev katru mēnesi pēc ikdienas izdevumiem paliek pāri krietna summa, ko varētu novirzīt kredīta priekšlaicīgai atmaksai. Bet ko vēl varētu darīt ar to naudu? Manā skatījumā varianti ir trīs:

1. Iztērēt (izklaidēm, ceļojumiem, rotaslietām, restorāniem, bērniem utt.)
  2. Krāt kontā vai matracī (kur nauda pelna 0%)
  3. Krāt un investēt (kur nauda pelna vismaz 4%)

Trešais variants ir vienīgais, kas ir labāks par priekšlaicīgo atmaksu, jo te tev būs reāla peļņa - tava nauda pelnīs 4%, bet par kredītu tu maksāsi tikai 2%. Vislabākais veids, kur investēt, ja tu izvēlies šo variantu, ir pensiju 3. līmenī kādā indeksu plānā, kur ir 100% akcijas. (Es pati tā daru un kredītu priekšlaicīgi neatmaksāju.)

Protams, kontā kaut kādai summai (drošības spilvenam) ir jābūt, bet citādi, ja tu nevēlies ieguldīt to naudu, tad labāk atmaksāt kredītu, nekā iztērēt.

Alija

evicevi
Laasminja
paldies par idejām.

Likme man ir 3,5% dažus apstākļu dēļ.

Kur būtu jēgpilni investēt? 3. līmenis man krājas bankā.

Alija
Cik ir procentos samaksājamā summa maksājumu grafika kopsavilkumā? Paskaties un izvērtē, vai to gribēsi bankai dāvināt, vai vismaz tik pat varēsi nopelnīt kaut kur ieguldot. Trešais līmenis gan liekas diezgan bezjēdzīga naudas iesaldēšana.

Alija

eseni
rešais līmenis gan liekas diezgan bezjēdzīga naudas iesaldēšana.
it kā jā. Nupat draudzene sāka pētīt savu 10gadu ieguldījumu un ir slikti. TIk vien ka 20% atmaksā. Varbūt tiešām neracionāli tur sūtīt naudu.

Cik ir procentos samaksājamā summa maksājumu grafika kopsavilkumā?
tu domā, cik pārmaksāju 20 gados? Kādus 30%.

Trešais līmenis gan liekas diezgan bezjēdzīga naudas iesaldēšana.

Viss ir atkarīgs no tā, kādu plānu tu izvēlies. Trīs kritēriji - cik daudz tur ir akciju, vai tas ir indeksu plāns un cik lielas ir komisijas. Ja tu paņemsi 100% akciju indeksu plānu, kam komisija ir zem 0,8%, tev gandrīz noteikti 20 gadu laikā peļņa būs lielāka par 4% gadā. Ja ierēķina nodokļa atmaksu, tad peļņa būs vēl lielāka. Protams, jā, nauda tiek iesaldēta, bet 55 gadi katram katru gadu nāk aizvien tuvāk. Ja tev pirms 3 gadiem, piemēram, likās, ka neesi gatava iesaldēt naudu līdz 55 gadiem, varbūt tagad domas būs mainījušās.

it kā jā. Nupat draudzene sāka pētīt savu 10gadu ieguldījumu un ir slikti. TIk vien ka 20% atmaksā. Varbūt tiešām neracionāli tur sūtīt naudu.

Jāizvēlas pareizais plāns. Pirms 10 gadiem indeksu plānu Latvijā nebija, tāpēc cilvēkiem nav zināšanu par to, nav ticības. Nu nekas, gan jau ar laiku tas viss radīsies.

Ja tev likme ir 3,5%, tad starpība nebūs tik liela, bet 3. līmenis vienalga būs izdevīgāks, ja tu izvēlēsies labu plānu. Un nauda tiks iesaldēta jebkurā gadījumā, jo pārmaksāto kredīta summu jau banka tev neatdos, ja tev pēkšņi savajadzēsies naudu.

Varbūt dali uz pusēm - pusi atmaksā, pusi ieguldi.

Papildināts 16.02.2022 14:30:

Ā un Alija, tu saki, ka tev jau ir 3. līmenis. Vai tas ir 100% akciju indeksu plāns? Ja nav, tad nomaini. To nav grūti izdarīt.

evicevi
Man līdz 55ciem gadiem būdu naudu jāiesaldē uz 20 gadiem! Cik prātīgi mūsdienās ir kraut naudu čupiņā kaut kur nezin kur, cerit uz kaut kādu peļņu? Šodien atliktie 100€ tik pat labi pēc 20 gadiem būs vien 10€ vērti pat ja papīrā tie joprojām būs 100.

Papildināts 16.02.2022 16:13:

Alija
Ja atver līgumu, apskatās atmaksas grafiku, to failu jāpatin līdz pašai lejai un būs konstatns cipars, summa, ko samaksāsi bankai visa kredīttermiņa laikā. Tad arī domā, vai esi gatava bankai tādu summu uzdāvināt.

eseni
Nevajag kraut naudu čupiņā. Vai tad es saku, ka vajag? Es saku, ka vajag ieguldīt, lai nauda pelna. Ielikt to akciju tirgos uz 20 gadiem ir ļoti prātīga doma. Kur tad citur liksi? Iztērēsi? Tad tev būs garantija, ka no 100€ pāri būs palikusi nulle. Un jā, es zinu, ka tev patīk darboties ar nekustamajiem īpašumiem, bet lielum lielajai daļai cilvēku nav ne vēlmes, ne pietiekamu zināšanu, lai to darītu. Pensiju 3. līmenis ir labākā alternatīva. Indeksu plāniem būs peļņa arī tad, ja būs augsta inflācija.

Tad arī domā, vai esi gatava bankai tādu summu uzdāvināt.

Šajā gadījumā ir nedaudz cita analoģija. Tas ir apmēram tāpat kā, ja es tev teiktu - es tev katru mēnesi došu 60 eiro, bet tev būs bankai jāatod 30. Vai tu būsi gatava dāvināt? Protams, ka būsi, jo rezultātā tu tāpat būsi ieguvēja. Un te ir tieši tāpat - ja tavi ieguldījumi pelna vairāk, nekā tu maksā bankai, tad tu esi ieguvēja. Pameklē internetā, cik vidēji akcijas pelna 20 gadu griezumā, tad tu redzēsi, ka risks te ir ļoti minimāls.

evicevi
Manuprāt, tieši spēlēt biržā cilvēki ir gatavi mazāk kā ieguldīt īpašumos.
Man bija portfelis uz 5 gadi. Iemetu tur 1,5k jo nebija tanī brīdī nekā jēdzīgāka, ko ar to naudu iesākt. Nu ārā, par laimi, tik pat dabūju, bet ne vairāk. Nodokļu atmaksa nosedza inflāciju. Lielos peļņas procentus dod tikai tur, kur ir arī lieli riski. Cik prātīgi ir uzņemties lielu risku uz 20 gadiem?

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
18386609