Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Specialitātes izvēle.

Lota

FirstAustria

Tieši šo pašu tēmu maļu galvā jau kādu laiku.

Pēc vidusskola nezināju ko gribu un aizgāju mācīties kaut ko nesvarīgu tikai ķeksīša pēc arodenē lai būtu pie vietas. Vēlāk pabeidzu augstskolu, lai dabūtu bakalauru (uzņēmējdarbība). Strādāju un viss.

Tagad, īsi pirms 40 tikai saprotu, ko gribu, kaut kā izkristalizējās, redzu, kam sekoju, ko lasu un kas manī rada interesi. Labprāt tur visā būtu iekšā, bet nu jau ļoti par vēlu.

ledai

Pamatskolu beidzot, tālāko ceļu izvēlējos vecāku iespaidā. Pabeidzu vid.prof., iestājos augstskolā, nepabeidzu, strādāju darbavietās, kur varēju izmantot iegūtās zināšanas - bet ilgtermiņā nebija tā lielā prieka un piepildījuma sajūtas. Bez 5 minūtēm 30 gados sapratu, ka tā gluži nevar, un ieguvu vēl vienu prof. izglītību. Šobrīd nenožēloju ne vienu, ne otru (un arī ne 10 gadus ilgu nosacītu "muļļāšanos" uz vietas), jo abas ļoti noder, lai arī ir kardināli pretējās jomās.

Domāju, ka cilvēks gan 5, gan 50 gadu vecumā var saprast, ko īsti grib - galvenais ir redzēt ieguvumus no jebkuras izvēles, jebkuras pieredzes un to visu izmantot darbā, blakusdarbos vai privātajā dzīvē. Nevajadzētu jaunietim uzlikt tādu slogu, sakot "tev ir jāizvēlas kas tāds, kas šķiet interesants, noderīgs", utt. Ja jaunietim jau nav īpašas vilkmes kādā specifiskā virzienā, tad sapratne nāks tikai darot lietas, iegūstot pieredzi, un pienākums izjust īpašu interesi par kādu konkrētu jomu galvā radīs pamatīgu bardaku.

zobubirste

Par joma, kura stradaju sibrid, skolas gados nemaz nezinaju. Stajos koledza zinot, ka busu budzeta un vel stipendiju novinneju. Vecaki skolas maksu nebutu vilkusi. Paraleli stradaju. Bez piecam minutem pirms diploma studijas pametu un sapratu, ka mani interese cita joma. To jau izstudeju paraleli stradasanai pa savu naudu. Neko nenozeloju- ari nepabeigtas studijas bija to vertas un pieredze neatsverama.

Izskats mainās atkarībā no rakursa.

Paprika

Zināju 9to klasi beidzot, ko vēlos studēt, vidusskolā pārdomāju dažādus variantus, paliku pie tā paša varianta. Tagad ir maģistrs, strādāju profesijā, ne mirkli neesmu nožēlojusi savu izvēli.

Visi jau nevar buut balti, puukaini un nevainiigi...

Juniors

Mikaa

Es izvēli izdarīju 3 x - pirmo reizi, kad pusgadu nomācījos profenē (tolaik moderni saucās "koledža", izstājos un aizgāju uz vidusskolu, jo sapratu, ka izvēlēto profesijas izglītību negribu. Pabeidzu videni, tālais 1999. gads - liku dokumentus uz 4 vietām. Prioritārajā budžetā netiku, tagad saprotu - cik labi! Jo to es sapratu jau diezgan ātri, ka mani neinteresē "lauka darbs", tomēr liekot iestājeksāmenus to nesapratu un par to nedomāju. Pārējās 3 izvēlētajās vietās tiku, izdarīju izvēli 2 x - iestājos tur, kādā profesijā es tagad strādāju. 3 izvēles reize bija tāda, ka pēc augstskolas bija samērā grūti dabūt darbu, un sāku strādāt tur, kur labi maksāja. Nostrādāju 2 gadus un aizgāju strādāt par to, par ko mācījos. Strādāju aizvien. Daļa manu kursabiedru ir savā profesijā, daļa nav. Daļa jau ātri saprata, ka neinteresē un nestrādās.

Papildināts 02.08.2019 23:33:

Vienīgi man ir 2 hobiji diezgan nopietnā līmenī un es brīnos, kāpēc neaizgāju studēt kādu no tiem. Jo jau tolaik aizrāvos. Nezinu, neviens neievirzīja, ļāva pašai izvēlēties un nebija arī moderni. Vienīgi stāvot rindā LU, divi puiši runāja, ka liks uz vēsturniekiem un tad es pie sevis nodomāju, ui, kāpēc es nelieku? Bet nebija naudas, lai iemaksātu iestāšanās naudu. Jau 4 iemaksāt bija liels atbalsts no vecāku puses. LU bija 5 Ls, RSU 15, tātad 30 lati kopā, kas tolaik bija liela summa.

Papildināts 02.08.2019 23:35:

Mans vīrs toties aizgāja uz profeni tuvāk mājām. Strādā visu mūžu profesijā, ir pabeidzis maģistrus, mācās klāt, patiesi ir aicinājums. Toties izvēli izdarīja mamma - jo tepat pie vietas un vienmēr būs darbs. Reizēm ir arī tā.

Atradu pirmās klases sacerējumu. Rakstu, ka gribu bùt tieši tā, kas tagad esmu. Nekad neesmu par profesijas izvēli galvu lauzījusi un domājusi kļūt par kaut ko citu.

Kļavaslapa

Gāju tur, kur tiku budžetā, atmetot jomas, kas galīgi neinteresē. Nemaz tik daudz izvēles nepalika. Ne toreiz zināju, ko īsti gribu, ne tagad, ja būtu jāsāk no sākuma.

Cucamonga

Interesanti. Lielā meita arī nezināja, kur iet. 19 gados piedzima bērns. Tad izlaida 2 gadus... vispār neko daudz nedomāja. Nācās dot ievirzi un pārliecināt. Nu jau tuvu finišam, izskatās, ka būs īstā vieta , paradoksāli, bet pat pasniedzēji to apgalvo. Tā kā arī vecāki var trāpīt mērķi.

Mazā meita jau tagad, līdzīgi kāds, 4.klasi pabeidzot, postulēja savu izvēli. Redzēs, kas sanāks.

Отпускайте идиотов и клоунов из своей жизни. Цирк должен гастролировать! © Ф. Раневская

Bakalaurs jau parasti vēl nav specialitāte, bet gan novirziens, es tik ļoti neiespringtu par to kā dzīves galveno lēmumu.

Cik atceros savas studijas, 1.kurss bija kā 13.klase un tad vēl divi gadi ar priekšmetiem, kur teorija tālu no reálās dzīves. Rezultātā visiem izsniedza papīru, bet nojēga par specialitāti, bija tikai tiem, kuri strādāja kādā no šī novirziena specialitātê.

Man liekas, ka svarīgi ir padomāt uz priekšu, bet neplānot par daudz, jo daudzas specialitātes ŝobrīd mainās, izmirst, vietā jaunas, jāspēj būt elastīgam un mainīties.

Danica

Mani jau bērnībā visi sauca tajā profesijā - redzēja, ka man sanāk, es visu laiku to daru ....nakarkaļi. Bet spiediena vai ietekmes nebija nekādas. Skolu izvēlējos kaut kur 12-13 gados. Uzzināju par to, jo mans tā laika "elks" to minēja intervijā ar aizraujošu aprakstu. Vēl bija jāiet sagatavošanas kursos. Tālāk augstskola jau pa to pašu līniju. Es nekad neesmu strādājusi tīrajā specialitātē, bet vienmēr esmu izmantojusi iegūtās profesionālās zināšanas visdažādākos veidos, jo vienkārši esmu bijusi viena tāda pieejamā tuvumā - pārējie bija ieguvuši citas profesijas. Pēc tam, pēc 30 gadu vecuma sāku strādāt tehniskā nozarē. Sāku arī studēt augstskolā. Tagad, savienojot pirmo ar otro profesiju, iespējas ir ļoti plašas un interesantas.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
18394603