Kas vispār ir ieguldījumu fondi?
Visas lielākās Latvijas bankas piedāvā saviem klientiem ieguldījumu fondus. Tie ir normāls veids, kā ieguldīt akcijās un obligācijās. Banku mājaslapās var atrast daudz informācijas par to visu.
Vai banku piedāvātie fondi ir indeksu fondi?
Nē, tie ir aktīvi pārvaldīti fondi. Tas nozīmē, ka katram fondam ir pārvaldnieks, kas izlemj, kuras akcijas kurā brīdī pirkt un pārdot. Indeksu fondi darbojas pēc cita principa - tie nopērk tās akcijas, kas ir attiecīgajā indeksā, un pārdod tikai tad, ja mainās indeksa struktūra. Līdz ar to indeksu fonda ienesīgums parasti ir ļoti tuvs paša indeksa rādījumam.
Kāpēc indeksu fondi ir labāki par aktīvi pārvaldītiem fondiem?
Indekss ir visa akciju tirgus vai kāda tirgus segmenta vidējais rādītājs. Tas nozīmē, ka, ja tu nopirksi indeksu fondu, tu dabūsi tirgus vidējo ienesīgumu (mīnus komisijas). Aktīvi pārvaldīto fondu mērķis ir dabūt augstāku ienesīgumu par vidējo, bet ilgstoši gandrīz neviens fonds to nevar izdarīt. Tas tāpēc, ka akciju cenu svārstības īstermiņā ir gandrīz neiespējami paredzēt. Turklāt aktīvi pārvaldītajiem fondiem parasti ir lielākas komisijas nekā indeksu fondiem.
Šo iemeslu dēļ indeksu fondiem parasti ir labāki rezultāti par parastajiem fondiem. Protams, katru gadu ir daži fondi, kam veicas labāk, bet nav iespējams paredzēt, kuri fondi tie būs.
Kur Latvijā iespējams iegādāties indeksu fondus?
- katram ir iespēja izvēlēties kādu indeksu plānu 2. pensiju līmenī
- 3. pensiju līmenī pagaidām neviens nepiedāvā indeksu plānus, bet Indexo pie tā strādājot
- ārpus pensiju līmeņiem pagaidām vienīgais variants ir iegādāties ETF-us
Kas ir ETF?
ETF ir saīsinājums no exchange-traded funds - biržā tirgotie fondi. Pasaules biržās var nopirkt ne tikai individuālas akcijas, bet arī dažnedažādus fondus. Te ir neliela pamācība, kā izvēlēties sev piemērotu fondu: https://indexo.lv/blogs/praktiski-izveleties-fondus/
Vai obligāti vajag izmantot brokeri, lai nopirktu indeksu fondus?
Nē. Es, piemēram, izmantoju https://etfmatic.com/ . Tas ir Lielbritānijas uzņēmums, bet viņam ir oficiāla licence darbībai Latvijā. To naudu, ko tu pārskaiti, viņi automātiski iegulda indeksu fondos no visas pasaules; tev pašam fondi nav jāizvēlas. Komisiju viņi ņem 0,48% gadā no kopējā uzkrājuma, pirkumiem atsevišķas komisijas nav.
Kā ar investoru aizsardzību?
Katrā valstī ir noteikta iestāde, kas uzskaita, kuram cilvēkam pieder cik un kādi vērtspapīri (kas pirkti biržā). Latvijā, piemēram, to dara Latvijas Centrālais Depozitārijs. Tāpēc vērtspapīri nevar tā vienkārši pazust. ETF vērtība sastāv no tajā iekļauto akciju kopējās vērtības - kā ies akcijām, tā ies arī ETF-am.
Protams, jāuzmanās no viltus brokeriem, kas nav nopietni uzņēmumi un kuru galvenais mērķis ir klientu apkrāpšana.
Kas attiecas uz ETFmatic, tam ir visas nepieciešamās licences veiksmīgai darbībai. Lielbritānijā to regulē FCA (Financial Conduct Authority) un klientu līdzekļi ir pasargāti līdz 85 000 mārciņām.
Vai ieguldīt akcijās vispār ir droši?
Jebkurš ieguldījums ir saistīts ar risku. Nopērkot kāda uzņēmuma akcijas, tev rodas risks, ka šim uzņēmumam varbūt nākotnē ies slikti, varbūt tas pat bankrotēs un tu zaudēsi visu naudu. Tas ir vērā ņemams risks. Bet, ja tu nopirksi 100 vai 500 uzņēmumu akcijas? Tie visi noteikti nebankrotēs, tāpēc tas ir drošāk. Tieši tāpēc tika izgudroti fondi - lai cilvēkiem nebūtu jāiegādājas daudzu uzņēmumu akcijas atsevišķi.
Vēsture rāda, ka akciju tirgus ilgtermiņā vienmēr ir gājis uz augšu. Naudu, ko tev var ievajadzēties pēc gada vai diviem, nebūtu prātīgi ieguldīt akcijās, jo pēc gada vai diviem akciju cena var būt zemāka nekā šodien. Bet ilgtermiņā akciju cena noteikti ies uz augšu, jo uzņēmumi strādās, pelnīs un ekonomika attīstīsies.
Ko darīt, ja ir krīze un fondu vērtība iet uz leju?
Nepārdot. Tas ir pats galvenais un tas ir ļoti svarīgi. Kad cenas ir zemas, vislabāk ir pirkt, jo krīze kaut kad beigsies un cenas atkal kāps.