Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Sarunas par indeksu fondiem

evicevi

Kas vispār ir ieguldījumu fondi?

Visas lielākās Latvijas bankas piedāvā saviem klientiem ieguldījumu fondus. Tie ir normāls veids, kā ieguldīt akcijās un obligācijās. Banku mājaslapās var atrast daudz informācijas par to visu.

Vai banku piedāvātie fondi ir indeksu fondi?

Nē, tie ir aktīvi pārvaldīti fondi. Tas nozīmē, ka katram fondam ir pārvaldnieks, kas izlemj, kuras akcijas kurā brīdī pirkt un pārdot. Indeksu fondi darbojas pēc cita principa - tie nopērk tās akcijas, kas ir attiecīgajā indeksā, un pārdod tikai tad, ja mainās indeksa struktūra. Līdz ar to indeksu fonda ienesīgums parasti ir ļoti tuvs paša indeksa rādījumam.

Kāpēc indeksu fondi ir labāki par aktīvi pārvaldītiem fondiem?

Indekss ir visa akciju tirgus vai kāda tirgus segmenta vidējais rādītājs. Tas nozīmē, ka, ja tu nopirksi indeksu fondu, tu dabūsi tirgus vidējo ienesīgumu (mīnus komisijas). Aktīvi pārvaldīto fondu mērķis ir dabūt augstāku ienesīgumu par vidējo, bet ilgstoši gandrīz neviens fonds to nevar izdarīt. Tas tāpēc, ka akciju cenu svārstības īstermiņā ir gandrīz neiespējami paredzēt. Turklāt aktīvi pārvaldītajiem fondiem parasti ir lielākas komisijas nekā indeksu fondiem.

Šo iemeslu dēļ indeksu fondiem parasti ir labāki rezultāti par parastajiem fondiem. Protams, katru gadu ir daži fondi, kam veicas labāk, bet nav iespējams paredzēt, kuri fondi tie būs.

Kur Latvijā iespējams iegādāties indeksu fondus?

- katram ir iespēja izvēlēties kādu indeksu plānu 2. pensiju līmenī

- 3. pensiju līmenī pagaidām neviens nepiedāvā indeksu plānus, bet Indexo pie tā strādājot

- ārpus pensiju līmeņiem pagaidām vienīgais variants ir iegādāties ETF-us

Kas ir ETF?

ETF ir saīsinājums no exchange-traded funds - biržā tirgotie fondi. Pasaules biržās var nopirkt ne tikai individuālas akcijas, bet arī dažnedažādus fondus. Te ir neliela pamācība, kā izvēlēties sev piemērotu fondu: https://indexo.lv/blogs/praktiski-izveleties-fondus/

Vai obligāti vajag izmantot brokeri, lai nopirktu indeksu fondus?

Nē. Es, piemēram, izmantoju https://etfmatic.com/ . Tas ir Lielbritānijas uzņēmums, bet viņam ir oficiāla licence darbībai Latvijā. To naudu, ko tu pārskaiti, viņi automātiski iegulda indeksu fondos no visas pasaules; tev pašam fondi nav jāizvēlas. Komisiju viņi ņem 0,48% gadā no kopējā uzkrājuma, pirkumiem atsevišķas komisijas nav.

Kā ar investoru aizsardzību?

Katrā valstī ir noteikta iestāde, kas uzskaita, kuram cilvēkam pieder cik un kādi vērtspapīri (kas pirkti biržā). Latvijā, piemēram, to dara Latvijas Centrālais Depozitārijs. Tāpēc vērtspapīri nevar tā vienkārši pazust. ETF vērtība sastāv no tajā iekļauto akciju kopējās vērtības - kā ies akcijām, tā ies arī ETF-am.

Protams, jāuzmanās no viltus brokeriem, kas nav nopietni uzņēmumi un kuru galvenais mērķis ir klientu apkrāpšana.

Kas attiecas uz ETFmatic, tam ir visas nepieciešamās licences veiksmīgai darbībai. Lielbritānijā to regulē FCA (Financial Conduct Authority) un klientu līdzekļi ir pasargāti līdz 85 000 mārciņām.

Vai ieguldīt akcijās vispār ir droši?

Jebkurš ieguldījums ir saistīts ar risku. Nopērkot kāda uzņēmuma akcijas, tev rodas risks, ka šim uzņēmumam varbūt nākotnē ies slikti, varbūt tas pat bankrotēs un tu zaudēsi visu naudu. Tas ir vērā ņemams risks. Bet, ja tu nopirksi 100 vai 500 uzņēmumu akcijas? Tie visi noteikti nebankrotēs, tāpēc tas ir drošāk. Tieši tāpēc tika izgudroti fondi - lai cilvēkiem nebūtu jāiegādājas daudzu uzņēmumu akcijas atsevišķi.

Vēsture rāda, ka akciju tirgus ilgtermiņā vienmēr ir gājis uz augšu. Naudu, ko tev var ievajadzēties pēc gada vai diviem, nebūtu prātīgi ieguldīt akcijās, jo pēc gada vai diviem akciju cena var būt zemāka nekā šodien. Bet ilgtermiņā akciju cena noteikti ies uz augšu, jo uzņēmumi strādās, pelnīs un ekonomika attīstīsies.

Ko darīt, ja ir krīze un fondu vērtība iet uz leju?

Nepārdot. Tas ir pats galvenais un tas ir ļoti svarīgi. Kad cenas ir zemas, vislabāk ir pirkt, jo krīze kaut kad beigsies un cenas atkal kāps.


Hiacintte

Paldies par tēmu

Kurā brīdī kaut kas jāziņo vid un kad un par ko iin jāmaksā?

Hiacintte

Saprotu, ka jāiegulda ir ilgtermiņā, cik skaitās ilgtermiņā indeksu fondos?


Hiacintte
Tas ir kā minimums 5 gadi, labāk vismaz 8 gadi.

Citiem vārdiem sakot, ir tā. Naudu, ko tu krāj kādam konkrētam mērķim (ceļojumam, pirmajai iemaksai utt.) labāk nelikt akcijās. Šādā veidā parasti veic uzkrājumus vecumdienām.

Oxiss
Jā, par nodokļiem aizmirsu pastāstīt. Tur ir divas lietas.

1) Katru gadu, iesniedzot deklarāciju, jāsamaksā IIN par saņemtajām dividendēm (20%). Šī summa parasti sanāk ļoti maza, jo dividendes parasti ir tikai 1-2% apmērā no kopējā ieguldījuma. Piemēram, ja tavs ieguldījums ir 5000 €, tu gadā varētu saņemt ap 70 € dividendēs un samaksāt par to 14 € nodokli.

2) Kad tu akcijas pārdod, tad ir jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis, ja tu pārdevi par lielāku cenu nekā nopirki. Tas arī ir 20%. Šim nodoklim ir atsevišķa veidlapa, un tā jāiesniedz līdz nākamā gada 15. janvārim par iepriekšējā gada pārdošanām. Ja kaut kas nav skaidrs, vislabāk piezvanīt uz VID, es neesmu nodokļu eksperte.

evicevi
Nav taisnība, nodoklis no kapitàla pieauguma var būt jàsamaksà jau nàkamajà ceturksnī, tas atkarīgs no ienàkuma apmèra. Bet tad jau vel arī par ieguldījumu kontu vajadzèja pastàstît, kura gadījumā pełńa no atseviškiem darījumiem nav jarekina, kamer tie notiek ieguldījumu kontà.

Papildināts 31.03.2020 19:52:

Ko ta vairs nereklamè? Tak kolosals ieguldījums, martà mīnus 25%, bet gan jau kritīs vèl, nu bet investèjam jau ilgtermińà, pèc tiem 5-8 gadiem bus plus!

Evergreen
Ja tev akcijās ir ieguldīta tāda summa, ka pārdodot tu gūsi peļņu virs 1000 eiro, es pieņemu, ka tu nemeklēsi informāciju Cālī. Mani padomi domāti iesācējiem. Ja es kaut ko rakstu nepareizi, tev ir visas iespējas palabot (bez sarkasma).

Kas attiecas uz vērtības kritumu - nu protams, ir taču krīze. Akciju tirgū tas nav nekas ārkārtējs. Tagad tieši ir īstais brīdis pirkt, jo akcijas ir lētākas. Es domāju, ka jā, zemākais punkts vēl nav sasniegts, bet droši to neviens nevar zināt. Vislabāk ir pirkt katru mēnesi neatkarīgi no tirgus situācijas. Tas garantē, ka tu pirksi par tirgus vidējo cenu ilgākā laika periodā, nevis visu naudu ieguldīsi visneizdevīgākajā brīdī (piemēram, februāra vidū).

Viss, ko es rakstīju šajā tēmā, joprojām ir patiesība. Ilgtermiņā tirgus ies uz augšu.

Bet, ja tu nopirksi 100 vai 500 uzņēmumu akcijas? Tie visi noteikti nebankrotēs, tāpēc tas ir drošāk.

Kāpēc 500 nebankrotēs?

Domā pārvaldnieks neatradīs 500 uzņēmumus, kas gribēs nogrūst savu bankrotu uz fondu pircēju planktonu? Atradīs un vēl pārvaldniekam iemaksās.

Vispār jau pārvaldnieks tik netīri nestrādās. Gan jau bankrotēs ne visi 500, bet bankrotētājus injicēs dažu procentu robežās.

Tikai Covid var visu šo smalko pasākumu izvest no balansa.

Tāpat arī pavisam nebankrotēs, bet gan lēnām vilks dzīvību un investori varēs cerēt ka tūlīt tā kā vajadzētu cenai celties.

ggff1_
Man izskatās, ka tu nesaproti, ar ko indeksu fondi atšķiras no aktīvi pārvaldītiem fondiem. Piemēram, ir tāds indekss MSCI World. Ja tu nopērc fondu, kas seko šim indeksam, tad tavs ienesīgums būs tieši tāds pats kā indeksam (mīnus komisijas). Ja tu domā, ka šis indekss satur sliktus uzņēmumus, izvēlies citu indeksu. To ir simtiem, ja ne tūkstošiem. Ja tu nevari atrast nevienu indeksu, kas tev liktos pieņemams, tad laikam tev prātīgāk būtu atturēties no ieguldījumiem akcijās.

https://en.wikipedia.org/wiki/MSCI_World


Neko nesaprotu no fondiem.

Saprotu ka kur medus, tur musas buus ar vien vairaak.

Taapat kraapnieki un afeeristi, tur kur nauda.

Fondi ir laba vieta kur tiem slaukt tos, kam ir naudas paarpalikumi.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
18403629