Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties

Pensiju 3. līmenis jeb kur jūs liekat lieko naudu?

Laasminja

Kāda ir atšķirība starp akcijām un obligācijām iekš Indexo?

Atšķirība ir tāda, ka akcijas ilgtermiņā pelna vairāk. Ar obligācijām tu varbūt nopelnīsi 1-2% gadā, ar akcijām - 5-10% gadā. Tāpēc visiem tiem, kam līdz pensijai vēl tālu, izdevīgāk ir ieguldīt akcijās. Akcijām ir tikai tas mīnuss, ka viņu vērtība var krietni svārstīties. Piemēram, vienu gadu nokrist par 20%, citu gadu pakāpties par 30%. Tāpēc tad, kad nāk tuvāk pensijas vecums (kad plāno naudu ņemt ārā), ir labāk, ja tev ir vairāk obligāciju, jo tas padara tavu portfeli mazāk svārstīgu.

Tas gan vairāk attiecas uz 2. līmeni, jo tur ir konkrēts datums, kad tavs portfelis tiks likvidēts (tavs pensijā došanās datums). 3. līmenī ir citādāk - ja vēlies, tu vari turpināt turēt 100% akcijas arī 60 gadu vecumā, jo neviens nespiež tevi ņemt naudu ārā kādā konkrētā datumā. Bet tas ir diezgan riskanti, ja 3. līmenis ir vienīgie tavi uzkrājumi. Sliktākais variants būtu, ka būtu baigā krīze, kad tev ir apmēram 60 gadu, tu zaudētu darbu un tev vajadzētu naudu iztikai, bet tava portfeļa vērtība būtu kritusies par 40%. Tad tev nāktos pārdot akcijas par zemu cenu. Bet ja tev ir potenciāli citi iztikas avoti, tad tu vari nogaidīt, kamēr akciju cenas atkal uzkāpj (un tas vienmēr notiek).

garmate
paldies, ka padalies. Nav slikta doma sadalīt riskus.

Es lasu, ka Indexo turētājs ir Swedbank.. Hm, ja man ir swedbank, tad jau tas pats lielais maiss vien ir.

grūti saņemties un atvērt tādu pensiju līmeni. Nezinu, nevaru saņemties jau nedēļu Liekas, a ja nu vajadzēs to naudu ātrāk. Labi, no 50 eur mēn jau nekas tāpat izšķirošs nebūs.

Obligācija ir parādzīme, ka emitents noteiktajā laikā garantē to atpirkt ar pievienoto %. Akcija ir daļa no uzņēmuma un tā vērtību nosaka tirgus(pieprasījums), kas var būt visādi. Par 100€ obligācijā tu pēc gada droši saņem 105. Par akciju varbūt 150, varbūt 50. Ja nu tpu tpu uzņēmums bankrotē, akcionārs ir pats pēdējais kas pretendē uz tā aktīviem, ja kas ir palicis pāri. Parasti nav.

AsTheCopperStatue

evicevi
Ja tu vēlies konkrētu ieteikumu, tad es iesaku Indexo 3. līmeņa plānu, to es arī pati izmantoju.
Pievienojos. Pārcēlu no bankas savu 2.līmeni uz Indexo. Lētāk un caurskatāmāk, jo informē par to, ko ar tavu naudu dara. Bankas tādā ziņā baigās pakaļas, jo manu naudu grib, bet caurskatāmības par to, ko ar to dara, nekādas. Indexo visādā ziņā sūta informatīvus materiālus regulāri. Burtiski nesen arī 3.līmeni atvēru pie viņiem. Apkalpošanas procents viņiem zemāks kā bankai. Plānu varu pati mainīt, kā vēlos, summas iemaksāt kādas un cik bieži vēlos. Sākumā var veikt kaut 5 eiro iemaksu un tad pats uzlikt lielāku. Serviss arī patīkami labā līmenī.

Как медное изваянье

Laba tēma! Man no seniem laikiem Swedbankā ir 3. līmenis, kur tiek automātiski kkas ieskaitīts. Ja es pieteikšos Indexo, kas notiek ar manu Swedbank kontu? Tad man jāveido 2 konti? Vai arī var pārcelt veco kontu? Tad nav kkādas sankcijas?Jo nu.. noguldīt naudu bez procentiem ir vnk nomest lielu daļu zemē, jo inflācija elementāri visu noēdīs. Gribētos sakārtot prātīgāk šo lietu.

reitings
Swedbank vajadzētu atļaut pārcelt visu tavu 3. līmeņa uzkrājumu uz Indexo vai jebkuru citu fondu bez sankcijām. Man liekas, ka ir noteikts likumā, ka jāpiedāvā tāda iespēja caur internetu/internetbanku. Pati gan to neesmu mēģinājusi.

Vari arī pārcelt daļēji vai nepārcelt neko. Vari izveidot sev kontus kaut vai piecos dažādos plānos, neviens to neaizliedz.

Lieliska tēma!

Runājot par naudas ieguldīšanu un uzkrājumu veidošanu! Mana ģimene to dara Mandatum Life, kur iegulda naudu portfelī ( akcijas un vērtspapīri) + par to pašu uzkrājuma iemaksu apdrošinājām bērniņu ( uz traumām, dzīvību un kritiskajām slimībām) !

Ja ir interese, sazinieties ar mani pa e-pastu - kristiana.eglite@ifuture.lv
Sniegšu konsutlāciju un savu pieredzi!

"lieko" naudu ieguldu biržā. makā putekļus nekrāju

Par lieko naudu var pirkt stablecoins kriptovalūtu un likt cripto depozītos.

BTW, tagad Swedbanka arīdzan piedāvā 3 PL , kurs indeksu fondiem piesaistīts. Ja skataties, ur vairāk var nopelnīt un ,mazāk maksāt, tad:

-2 PL ir Luminoram izdevīgākais, indeksu (100% akcijas)

-3 Indekso (arīdzan akciju)

Šos Kaspars Peisenieks izskaidroja un izpētīja. Ar brīvo naudu... nu akciju fondini internetbankā jāpapērk, vien jāsaprot, ka tas ir ilgtermiņā, tapat ka ar 3 PL.

Jūs neesat iegājis sistēmā, tāpēc nevarat rakstīt šajā forumā.
Ienākt forumā | Reģistrēties
18423875