Problēma ir tajā, ka māja ir viena, bet gribētāju daudz. Tas ir kā mēģināt sadalīt vienu krēslu uz 4 cilvēkiem. Kamer vecie dzīvi, tikmēr vismaz uz pārmaiņām katrs var pasēdēt, bet kolīdz būs zem zemes, katra dabūs pa vienai krēsla kājai.
Diagnoze- slinka dzimta gadījusies. Tā vietā, lai dotos prom no vecāku ligzdas un būvētu savējo, bērni ir veģetējuši vecāku mājā visus savus spēka gadus (ja reiz mazbērni jau pieauguši). Un tagad šie bērni sagaida no saviem bērniem (mazbērniem) to servisu, ko saņēma no vecākiem (mājās īpašniekiem). Ja īpašums liels un mīļš, tad visi bērni nebūtu spiedušies vienā vecā mājā, bet būtu turpat kaut kur līdzās uzbūvējuši paši savas mājas. Un vecajiem nomirstot, atkristu problēma ar mantošanu- sadalītu zemi godīgās daļās -katram iedalīt to gabalu, uz kura ir viņa māja. Ja zemes daudz, tad jau katram tiktu liela, skaista saimniecība.
Vēl nekas nav zaudēts - arī šobrīd tā var darīt. Sadalīt zemi un katram iedalīt godīgu (tādu, kā pienākas pēc civillikuma) zemes daļu- vispirms bērniem un tad lai bērni sadala savu zemi saviem mazbērniem. Ja kāds negrib tur dzīvot un būvēt sev māju, var dot laiku pārejai dzimtai laiku atpirkt zemi no viņa. Sadalīt zemi nenozīmē likt žogus un stādīt 5m tūjas pa perimetru. Joprojām īpašums var būt kā vienots veselums, bet tad Anniņa zinās, ka tas dīķis ir viņas, Pēterītis- ka tā pirtiņa ir viņa un Jānītis, ka tā māja ir viņa (vai būs pēc vecāku nāves). Tā ir pilnīgi cita atbildības sajūta, kas tas ir TAVS vai dzimtas. Tad ir jēga ieguldīt naudu īpašumā.
Pašreiz, ja viens mazbērns pārliecinās visus par remontu un sagādās naudu, tad pēc veco nāves visi uz visiem būs apvainojušies un sanīdušies, jo viens tapetes pirka, cits līmēja, cits naudu deva. Nevar 1 māju sadalīt daudzām ģimenēm. Turklāt tas nav godīgi (un tāpēc tā arī nekad nenotiek), ka māju atstāj tam, kas iegulda remontā. Tāpēc, ka tās nav ātrumsacīkstes par īpašumu- kurš pirmais nopirks parketu, tam būs īpašums. Tas nav samērīgi un taisnīgi. Tad veidosies tāda situācija kā Limuzīns Jāņu nakts krāsā, kur fiziski cīnās par to, kurš izpalīdzīgāks.
Veciem cilvēkiem, kas nevar parūpēties par savu īpašumu, īpašums jāpārdod un jāpārceļas uz tādu, ko var uzturēt vai arī jāslēdz uzturlīgums-apmaiņā pret rūpēm līdz kapa malai, saņemsi īpašumu. Šādās situācijās reti kas rodas kašķi, jo ne visi grib iesaistīties tāda avantūrā, nezinot no kā tā kopšana izpaudīsies, ne arī uz cik gadiem tas būs. Un dzīvildze mūsdienās pieaug.