Profesijas piemērotība raksturam un temperamentam
Krīzes laikā interneta rakstos un forumos, kur stāstīts par grūtībām atrast darbu un cilvēku došanos prom no Latvijas, bieži vien parādās nosodoši komentāri: kāpēc gan cilvēks pats nav veidojis savu biznesu, pieprasījis Eiropas naudu kādam projektam u. tml. Vai tas jebkuram ir pa spēkam? Kā ar darba atbilstību raksturam un temperamentam?
Profesijas izvēli nosaka cilvēka temperaments
Psihologi uzskata, ka viena noteikta temperamenta cilvēki parasti nav sastopami, katrs cilvēks ir dažādu temperamentu apvienojums ar viena temperamenta tipa pārsvaru. Nav arī laba vai slikta temperamenta tipa. Katra cilvēka psiholoģija ir piemērota noteiktām profesijām. Galvenais, lai nav tā, ka dienas daļa, kas pavadīta darbā, ir mokoša un pārējais laiks jāvelta spēku atgūšanai.
- Foto: istockphoto.com
Holēriķis var gūt panākumus profesijās, kurām nepieciešamas augstas koncentrēšanās spējas, uzmanība un enerģija. Šim temperamenta veidam ir raksturīga augsta izturība pret stresu. Ja nepieciešams, viņi var ātri atjaunot spēkus. Būtu nežēlīgi holēriķim likt veikt monotonu, sēdošu un vienveidīgu darbu. Tomēr arī nepārtraukts stress viņiem nav piemērots, vislabāk izvēlēties ciklisku darbu, kad spriedze mijas ar mierīgāka darba periodiem. Holēriķim nav piemērota puķkopība, darbs bibliotēkā vai grāmatvedībā. Ieteicamās profesijas: televīzijas reportieris, prečzinis, mākslinieks, diplomāts, žurnālists, sagādnieks, ķirurgs, pilots, dispečers, vadītājs, treneris, menedžeris, celtnieks, producents, šefpavārs, izmeklētājs, ģeologs, elektriķis u. tml.
Sangviniķis ir dzimis vadītājs. No padoto viedokļa, šis cilvēks var būt vispatīkamākais un iejūtīgākais priekšnieks. Viņa stiprā puse – spēja pārliecināt. Tomēr tehniskie darba aspekti bieži vien rada grūtības. Monotons, vienveidīgs, konveijera tipa darbs, kas prasa pastāvīgu uzmanību, nav domāts sangviniķim. Tāpēc audēja, administratora, grāmatveža, pulksteņu meistara, arhivāra, restauratora profesijas viņam nav piemērotākās. Ieteicamās profesijas: skolotājs, ārsts, psihologs, pedagogs, menedžeris, pārdevējs, viesmīlis, inženieris u. tml.
Flegmatiķa spēja lēni un bez panikas analizēt situāciju ir ļoti nepieciešama stresa situācijās. Tāpēc flegmatiķi var būt labi ekonomisti, grāmatveži, sekretāri. Tomēr lēnība liek atteikties no ķirurga un vadītāja karjeras, bet ir ideāla terapeita un galvenā grāmatveža amatam. Aktīva un dinamiska aktiera, diriģenta vai televīzijas reportiera sabiedriskā dzīve flegmatiķus apgrūtinās. Ieteicamās profesijas: mehāniķis, elektriķis, inženieris, agronoms, botāniķis, astronoms, fiziķis un matemātiķis.
Melanholiķim nevajadzētu izvēlēties darbus, kas prasa pastāvīgu saziņu ar cilvēkiem, jo atrašanās vienatnē ar datoru viņam izdodas daudz labāk. Nervu sistēmas darbībai raksturīgi kavēšanās procesi, un tas var novest pie koncentrēšanās spēju, uzmanības zaudēšanas, līdz ar to – pie bīstamām situācijām. Melanholiķi nevar būt ārsti, it īpaši ķirurgi, sabiedriskā transporta vadītāji, glābēji, piloti un dispečeri, jo šajās profesijās ir bieža apstākļu maiņa un vajadzīga ātra reakcija. Ieteicamās profesijas: skolotājs, mākslinieks, šuvējs, dizainers, gleznotājs, komponists, rakstnieks, veterinārārsts, ģeologs, agronoms, lopkopības speciālists, grāmatvedis, montieris, virpotājs, radio mehāniķis u. tml.
Arī raksturs ietekmē profesijas izvēli
Tātad visi cilvēki nevar būt toršu cepēji, piloti vai celtniecības firmas vadītāji. Viens var būt ideāls vadītājs, bet otrs – ideāls izpildītājs. Turklāt to nosaka ne tikai iepriekš aplūkotais temperaments, kas iedzimst un ir praktiski nemainīgs, bet arī dzīves laikā iegūtais raksturs (temperaments un audzināšana), intereses un spējas.
Piemēram, daļai specialitāšu komunikabilitāte ir teju obligāta prasība. Bet ko darīt, ja pēc rakstura esat nesabiedrisks? Nevajag cīnīties ar savu raksturu, vienkārši ņemiet vērā rakstura īpatnības, izvēloties darbu, uz ko kandidēt.
Atkarībā no darba priekšmeta visas profesijas iedalās piecos galvenajos tipos:
«cilvēks-tehnika»: inženieris;
«cilvēks-cilvēks»: pārdevējs;
«cilvēks-daba»: ekologs;
«cilvēks-zīmju sistēma»: grāmatvedis, datu ievades operators;
«cilvēks-māksliniecisks tēls»: arhitekts, dizainers.
Ja doma par saskarsmi ar lielu cilvēku skaitu jau uzdzen šausmu drebuļus, atsakieties no darba tipa «cilvēks-cilvēks». Tāpat izvērtējama attieksme pret citiem darba priekšmetiem.
Rakstā izmantotas idejas no portāla www.zarplata.ru.
Citi noderīgi raksti
Kā atlaiž iereibušus darbiniekus