Saimniecība

Tirāns vai harizmātiska personība? Priekšnieku tipi

Mēdz teikt, ka radiniekus neizvēlas, bet draugus, par laimi, varam izvēlēties paši. Bet kā ir ar priekšniekiem? Krīzes laikos, kad darba atrašana ir laimes spēle, bieži vien nākas samierināties ar priekšniecības kaprīzēm. Pētīsim tuvāk, kādi mēdz būt priekšnieku tipi. Tad varēsim teikt, ka tas, ko pazīstam, ir labāk saprotams un pieņemams.

Priekšnieks – tirāns. Lietošanas instrukcija

Izrādās, ka priekšnieki, kuri savu padoto dzīvi padara nepanesamu, pa karjeras kāpnēm kāpj ātrāk nekā labsirdīgie priekšnieki.

Foto: istockphoto.com

Pie tādiem secinājumiem pētījumu gaitā nonākuši Austrālijas zinātnieki. Ziņojumā teikts, ka gandrīz divas trešdaļas no aptaujātajiem 240 dažādu firmu darbiniekiem sacījuši, ka priekšniekus tirānus vai nu nesoda un neierobežo vispār, vai arī nereti pat izvirza augstākos amatos. Toties tirāna padotajiem jāstrādā nepārtraukta nervu sasprindzinājuma stāvoklī. Tas var novest pie bezmiega, murgiem, depresijas un pārpūles.

Zinātnieki uzsver, ka tādu situāciju gadījumā nekavējoties jāiejaucas augstākajai vadībai. Stenfordas Biznesa skolas profesors Roderiks Krāmers uzskata, ka tirāniem daudz kas tiek piedots, jo viņi tiek raksturoti kā labi profesionāļi un apveltīti ar tādiem epitetiem kā «ģeniāls», «aizrautīgs», «uzticams», «mērķtiecīgs» un «kompetents savā nozarē».

Kā darbiniekam cīnīties ar tirāniem? Nesteidzieties priekšniekam it visā piekrist. Izsakiet savu nostāju, demonstrējiet kompetenci. Nodrošinieties ar kolēģu atbalstu.

Tirānu tipi pēc R. Krāmera iedalījuma

  • Tirāns, kas iebiedē ar spēka demonstrēšanu. Tas ir standarta variants. Tirāns izmanto draudošus žestus, paceļ balsi, lieto rupjus vārdus.

  • Tirāns, kas nomāc morāli. Raksturīgs sarkasms, izsmiekls un piesiešanās vārdiem. Atšķirībā no iepriekšējā tirānu tipa, viņi mazāk vicinās ar rokām un, iespējams, pat nepieceļas no krēsla.

  • Manipulētāji ar faktiem.

  • Perfekcionisti. Viņi uzdod nereālus uzdevumus vai neizpildāmus termiņus.

  • Pasīvi agresīvie tirāni. No viņiem jūs nekad nedzirdēsiet patieso attieksmi pret sevi. Sākumā viņš saka, ka priecājas strādāt kopā, ka sadarbība būs lieliska un noteikti turpināsies, bet citiem darbiniekiem izsaka negatīvas atsauksmes.

  • Pilnvarotie tirāni. Viņi darbojas pēc kāda cita norādījumiem.

Harizmas mehānisms vai māksla būt īpašam

Savukārt citi, ieņēmuši kāroto vadošo amatu, saskaras ar negaidītām problēmām – padotie neskrien pa galvu, pa kaklu, lai izpildītu saņemtos rīkojumus, daži pienākumus veic formāli, uz aicinājumu uzlabot darbu nereaģē vai izrāda aizkaitinājumu. Iemesls bieži vien ir tas, ka vadītājs nav harizmātiska personība. Amats vien cilvēku nepadara harizmātisku.

Harizma (tulkojumā no grieķu valodas – Dieva dāvana, velte, žēlastība) ir īpaša spēja ietekmēt cilvēkus un vest tos aiz sevis. Firmās, kuru vadītājs ir harizmātiska personība, cilvēki nevis vienkārši pavada astoņas darba stundas, bet veic kopīgu darbu un to apzinās. Harizma cieši saistīta ar autoritāti, tomēr tas nav viens un tas pats. No harizmātiska vadītāja darbinieki neaiziet, viņi aiziet kopā ar viņu.

Simpātisks? Nē, harizmātisks!

Pēc ārējā izskata nevar noteikt, kuram cilvēkam piemīt vai nepiemīt harizma. Cilvēks var būt maza auguma, šķielēt un šļupstēt. Tas netraucē viņam būt par neapšaubāmu līderi, kuram seko cilvēki, atbalstot viņa mērķus un principus. Viņš var runāt klusā balsī, bet tiks uzklausīts. Kādam viņš ir autoritāte profesionālajā sfērā, cits viņu ciena personīgo īpašību un rakstura dēļ. Viņš ir spilgta personība ar saviem principiem, unikālu dzīves pieredzi.

Daļa ekspertu uzskata, ka apkārtējie harizmātiskam cilvēkam var piedēvēt labas īpašības arī bez jebkāda kopīgas pieredzes pamata, jo viņiem šķiet, ka tādai personībai piemīt gandrīz visas labās īpašības.

Kā vada harizmātiķis

Daži eksperti uzskata, ka harizmātisks līderis var strādāt jebkurā no vadības stiliem – autoritārā, demokrātiskā, liberālā. Vairums ekspertu tam nepiekrīt un nosauc trīs vadības stilus, kuri nav raksturīgi harizmātiskai personībai:

  • Tirāns – vadība balstās nevis uz to, ka padotie no sirds atbalsta kopīgos mērķus, bet baidās. Šī vadības stila saukļi: skaldi un valdi; es esmu priekšnieks, tu – muļķis; vispirms darbinieks meklē taisnīgumu, pēc tam – jaunu darba vietu.

  • Pelēkais kardināls – vadītājs vēlamo panāk ar citu cilvēku palīdzību, pats paliekot ēnā.

  • Formālists – vadība izmanto tikai un vienīgi organizatoriskas dabas metodes.

Harizmātiskais vadības stils ir balstīts uz cilvēku emociju vadīšanu. Tā var būt svarīga darbinieku nemateriālā motivācija. Cilvēkiem, ar kuriem priekšnieki sadarbojas (šeit nevietā liekas vārds «padotie»), neienāks prātā viņus pievilt vai neizpildīt uzticēto. Bieži vien harizmātiskie vadītāji sastopami servisa, tiešās pārdošanas, komunikāciju nozarēs, firmās, kas izmanto daudzlīmeņu mārketingu.

Vai katrā cilvēkā slēpjas harizmātiķis

Pilnīgs harizmas trūkums cilvēkam var piemist vienīgi tad, ja viņš dzīvo uz neapdzīvotas salas, ja viņam nav pašvērtības apziņas vai arī viņš jūt kādu apdraudējumu no citiem. Harizmu mazina formāla saskarsme, kad vadītājs ieslēdzas kabinetā, rīkojumus nodod ar sekretāres vai elektroniskā pasta starpniecību, ir vienmēr aizņemts. Traucē biznesa emocionālās puses ignorēšana.

Harizmas izpausmes sekmē situācijas, kad vadītājs saskaras ar darbiniekiem un viņus ietekmē: pārrunas, sapulces, apspriedes, korporatīvie svētki. Harizmu neattīsta atskaites uzrakstīšana vai rakstu lasīšana internetā. Harizma var pēkšņi izpausties krīzes situācijā.

Būtībā katrs psihiski vesels cilvēks var attīstīt savu harizmu, ievērojot sekojošus padomus:

  • komunicēt ar pēc iespējas vairāk cilvēkiem;

  • pēc iespējas biežāk iziet sabiedrībā;

  • piedalīties konkursos un sacensībās;

  • atcerēties zelta likumu – esi kā visi un izcelies.

Atcerieties – visi harizmātiķi ir ļoti aizrautīgas personības, tā iemesla dēļ viņi var aizraut arī citus. Viņi ir enerģijas pilni. Viņiem ir skaidrs mērķis.

Tomēr, ja jūs nenovērojiet iekšējas pārmaiņas, izlikties par harizmātiķi nav iespējams. NLP kursos jūs varat iemācīties pateikt vienu aizrautīgu runu, un cilvēki jums sekos. Bet pēc tam? Harizmas pamatā tomēr ir personība.

Nav harizmas, nav biznesa?

Vairumam neformālo līderu piemīt harizma. Bet vadītājam tā var arī nebūt. Pietiek, ja vadītājs prot skaidri formulēt uzdevumus, būt autoritāte vai vienkārši labāks speciālists. Tikai un vienīgi harizma nav veiksmīga biznesa priekšnoteikums. Biznesā svarīgs rezultāts, kas atkarīgs ne tikai no vadītāja harizmas, bet arī no viņa profesionalitātes, intelekta, līdera īpašībām un motivācijas. Protams, harizma var paātrināt tādus procesus kā kontaktu nodibināšanu ar partneriem, komandas veidošanu un kolēģu motivēšanu. Ja vadītājs prot demonstrēt mērķu skaidrību, atzīt panākumus un izrādīt rūpes par darbiniekiem, padotie viņam sekos arī tad, ja viņš nebūs harizmātiska personība.

Rakstā izmantota informācija no portāliem www.rabota.ru un www.e-prof.ru.

Iveta Odiņa

Citi noderīgi raksti

Darbs ar pārbaudes laiku. Ko tas nozīmē?

Gribu tetovējumu I

Par darbu, izglītību, karjeru un ar to saistītām tēmām runājiet un dalieties viedokļos Cāļa forumos

Darbs un pieaugušo apmācība

Darbs, darbiņš...