Saimniecība

Februāris

Lai gan februāri sauc par puteņu mēnesi, jau jūtama pavasara tuvošanās, jo dienas paliek garākas un siltākas. Varam pārskatīt sēklu krājumus, plānot jaunos pirkumus, pārskatīt dārza instrumentu stāvokli un vajadzības gadījumā tos salabot, sagatavot siltumnīcu jaunajai sezonai. 

Ja zemi klāj irdena sniega kārta, piemīda sniegu ap augļu kociņiem, lai grauzējiem būtu grūtāk piekļūt pie kociņu mizas. Pārbauda sasegtos augus.

Ja sniegs nokusis, var uzlikt plēves pārsegu virs rabarberiem.

Ja sniega sega vēl liela, nopurina sniegu no zariem. 

Foto: istockphoto.com

Sākoties saulainām dienām, no saules apdegumiem jāsargā dekoratīvie skuju kociņi, var kaļķot augļu kokus (ja tas nav izdarīts jau rudenī), no veco koku stumbriem nokasa ķērpjus un sūnas. Atkusnī augļu kokiem veido vainagus (izgriež vecos, bojātos, biezi saaugušos zarus).  

Uzmana istabas puķes, lai gaismas trūkumā, pārāk blīvā un mitrā augsnē neveidotos pelējums. To novērš, apkaisot augsni ar smalki saberztām sausām sīpolu mizām. Joprojām jāievēro, ka istabas augi, kas vēl atrodas miera periodā, jālaista ļoti reti. Acālijas jālej ar mīkstu sniega ūdeni vai pat var uzlikt sniegu uz augsnes. Alpu vijolītēm ūdens jālej uz paliktņa.

Pārbauda gladiolu sīpolu un dāliju un kannu gumu glabāšanos.

Sēj gurķus, tomātus, piparus, sakņu selerijas, baklažānus, kāpostus, galviņsalātus, bet nedaudz vēlāk arī lapu un kātu selerijas.

Sēj lizantes, lavateras, samtenes, balzamīnes un citas puķes dēstu audzēšanai. Sēj vasaras puķes ar garu augšanas periodu: petūnijas, begonijas, lobēlijas, agerātus, verbenas, lefkojas, lauvmutītes, delfīnijas, samtenes un celozijas. Sēklām jābūt vienmērīgi mitrām, ko var panākt, podiņus nodedzot ar stiklu vai plēvi un neturot tiešā saulē. Tikko parādās pirmie zaļumi, tiem nepieciešama gaisma.   

Ar spraudeņiem pavairo fuksijas, pelargonijas, krizantēmas, ar gaisa noliektņiem – telpaugus, potē lazdas, persikus un aprikozes.

Ja pirmie puķu vai tomātu, brokoļu un ziedkāpostu u.c. sējumi jau paaugušies, tos piķē.

Plaucē zarus, uzziedināšanai griež ķiršu, aprikožu, bumbieru, henomeļu un mandeļkoku dzinumus (siltumā pumpuri izplaukst apmēram divu nedēļu laikā), uzziedina maijpuķītes, krokusus un arī sniegpulkstenītes.

Pārstāda nedaudz lielākā podā tās istabas puķes, kas ilgstoši augušas vienā podā un ļoti to piesakņojušas.

Kā uztura bagātinātājus diedzē un uzturā lieto kviešu graudus, redīsu, lēcu un kressalātu sēklas.  

Raksta tapšanā izmantota informācija no "Sējas un ražas avīzes 2013" un mājas lapas mikos.lv 

Iveta Odiņa

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis