Saimniecība

Augļu dārza plānošana

Rakstu sagatavojuši ainavu arhitektūras uzņēmuma «Jaunbērzi» speciālisti. 

Noplūkt augļus vai ogas no paša izaudzēta augļu koka vai krūma ir liels gandarījums.

Augļu kokus un krūmus var stādīt jebkura izmēra dārzā, tikai plānošanas procesā tie pareizi jāiekļauj teritorijā.

Augļu dārzu var veidot arī kā dekoratīvu zonu, mainot augļu koku izvietojumu, kā arī iekļaujot tos kopējos stādījumos ar dekoratīvajiem augiem.

Pirms plānošanas ir svarīgi izvērtēt, kādam nolūkam izmantosiet augļus:

  • svaigai lietošanai;

  • konservēšanai;

  • uzglabāšanai;

  • sulu spiešanai;

  • pārdošanai.

Katra šķirne ir paredzēta citādam izmantošanas veidam.

Ja augļu kokus plāno audzēt lielā daudzumā, tad vislabāk būtu tiem atvēlēt atsevišķu vietu dārzā vai teritorijā. Tā būs ērtāk kokus kopt un novākt ražu. Nelielās teritorijās augļu kokus var plānot starp dekoratīvajiem stādījumiem. Vienlaikus tie būs gan dekoratīvi, gan kalpos svaigu augļu ieguvei.

Audzējot augļu kokus špaleras vai vēdekļa kordona veidā, tos var plānot arī kā norobežojošus stādījumus. Tomēr jādomā, vai, novācot augļus un veidojot vainagu, tiem būs viegli piekļūt. Šādi veidojot augļu kokus, tiek ietaupīta vieta dārzā, un augļu koku veidus un skaitu var palielināt.

Plānojot ogu krūmus, jāņem vērā, cik daudz vietas dārzā variet tiem atvēlēt. Ja ogas ir plānots audzēt svaigai lietošanai ikdienā, tad ērti ir noplūkt ogas no ogu krūmiem uz potcelma, turklāt tādējādi var ietaupīt vietu dārzā. Zem šādiem ogu krūmiem var stādīt dažādus garšaugus vai dārzeņus.

Koki jāplāno tā, lai tie nenoēnotu tuvumā esošos ogu krūmus, kuriem nepieciešama gaisma. Precīzi jāaprēķina augļu koku un krūmu stādīšanas attālums, lai augot tiem pietiktu vieta.

 

Stādot augļu kokus, ir svarīgi atcerēties, ka pašauglīgas šķirnes jāplāno tuvāk tām, kuras apputeksnē, citādāk būs ļoti maza raža.

Augļu koku un krūmu šķirnes jāizvēlas pēc to nogatavošanās laika, lai augļus var novākt visas sezonas garumā. Nelielā teritorijā plāno augļu kokus uz pundurpotcelmiem – tie nav gari un nav nepieciešama tik bieža vainaga veidošana.

Daļēji noēnotās vietās ieteicams plānot ogulājus, ābeles vai plūmes, jo nogatavošanās rit mēreni ātri un augļu un ogu lietošanas laiks būs ilgāks. Pret dienvidiem stādīti augļu koki būs pakļauti agrai ziedpumpuru apsalšanai salnu laikā. Jāizvairās arī no augļu koku plānošanas zemās vietās, kur ilgstoši ir salnas, un atklātos klajumos, kur ir ļoti vējains. Vējš kaitēs augļu koku vainagiem un bojās ražu.

Vīnogām vispiemērotākā vieta dārzā ir pie arkām, pergolām vai lapenēm, bet tām jābūt dienvidu pusē. Vīnogu šķirnei jāatbilst klimatam. Piejūras apgabalos ir siltāks, tāpēc tur iespējams stādīt vairāk šķirņu nekā Vidzemē, kur klimats ir bargāks. 

Rakstam pievienotie fotoattēli no uzņēmuma «Jaunbērzi» arhīva.

Citi noderīgi raksti

Telpaugi bērnistabā

Koku apkopšana

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis