Saimniecība

Nokareno zemeņu koks

Nokarenās zemenes ir izcili skaists un praktisks risinājums dārzam. Nav jālīkņā gar dobēm. Izaudzēt savu zemeņkoku var katrs. Pat uz balkona.

Foto: istockphoto.com

Lai zemeņu koks izaugtu, tam nepieciešams statīvs. Zemeņu kaskādes veidošanai var iegādāties speciālus traukus un statīvus, taču lētāk tos gatavot pašam. Stingru metāla konstrukciju veido no vertikālas metāla caurules, kuras apakšējā daļā piemetinātas četras kājas. Tās vismaz līdz pusei ierok zemē, lai spētu noturēt, piemēram, piecu zemeņu, trauku svaru. Vertikālais metāla stabs ir aptuveni divus metrus augsts, kurā piecos simetriski vienādos attālumos ieskrūvētas četras resnas skrūves, kuras domātas zemeņu stādījuma trauka turēšanai. Labākais variants stādīšanai ir plastmasas bļodas, kurām apakšā izgriež tik lielu caurumu, lai tās uzmauktu uz metāla caurules. Lai bļodām būtu stingrāks pamats, tad uz skrūvēm uzliek, uzmaucot caurulei, koka ripu, kura papildus balsta plastmasas bļodas apakšu.

Stādīšana


Katrā bļodā stāda trīs zemeņu stādus. Katru bļodu ar stādiem novieto tā, lai neviens stāds nepārsegtos. Tas tāpēc, ka, veidojoties stīgām ar jaunajām zemenēm, tām būs vieta, kur sezonas laikā iesakņoties. Zemenes stāda bagātinātā kūdrā un mēslo divas reizes nedēļā ar zemenēm paredzētiem mēslojumiem.

Zemenes bļodās sastāda vismaz 2–3 mēnešus iepriekš, bet ārā zemeņkokā izliek tikai pēc pavasara salnām. Aptuveni 1–1,5 mēnešu laikā zemenes ir tā sastīgojušas, ka bļodu aprises tikpat kā nav pamanāmas.

Stādu izvēle

Speciālos nokareno zemeņu stādus vislabāk pirkt no Latvijas profesionāliem audzētājiem, nevis no skaistajiem importa katalogiem. No tām var vākt gan bagātīgu ogu ražu, gan priecāties par rozā ziediem. Vienlaikus zemeņkokā bija gan ziedpumpuri, gan atvērušies ziedi, gan negatavas zaļas ogas, gan sarkanas nogatavojušās zemenes.

Rudenī, pirms salnām, bļodas ar zemenēm nomauc no staba un ienes neapkurināmā siltumnīcā, kur vēl labu brīdi līdz novembrim pa saujai var ēst ogas. Tad ņem jaunstādus, kuriem izveidojušās kārtīgas saknes. Nākamajam gadam kastītē iestāda 15 stādus, kurus, aukstumam sākoties, pārnes uz ziemasdārzu vai citu telpu, kurā temperatūra ir apmēram 5–8ºC. Zemenes laista minimāli – tā, lai neiekalstu sakņu kamols. Jaunajām zemenēm jau februārī parādās pirmie ziedi.

v/a Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas vadītāja Zane Purne, sadarbībā ar žurnālu "Dārzā"

Citi noderīgi raksti

Telpaugi bērnistabā

Arbūzi un melones

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām Jūs varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis