Saimniecība

Augu pavairošana ar spraudeņiem

Ar spraudeņiem var pavairot sūri grūti iegūto reti sastopamo augu. Var pavairot arī audzētavā vai veikalā nopirktu dārgu augu. Ar spraudeņiem nekaitējot savam dārzam var padalīties draugi un kaimiņi. Un, protams, kā pavairošanas materiālu var izmantot augus no svētkos dāvātā pušķa.

Bieži mēs pavairojam ziemcietes, dalot lielu mātesaugu. Tomēr ne vienmēr tas ir iespējams. Pirmkārt, daži augi, piemēram, ar mietveida sakni, slikti panes dalīšanu. Tādiem pavairošana ar spraudeņiem ir piemērotākais pavairošanas veids. Otrkārt, ja krāšņi sakuplojis augs lieliski iederas dārza dizainā, tad būs žēl tādu izpostīt. Labāk izaudzēt no spraudeņiem jaunus veselīgus stādus un ar laiku aizvietot ar tiem vecos un slimos.

Lielākā daļa izaudzētu no spraudeņiem augu saglabā visas mātesauga īpašības. Izņēmums ir augi ar dzeltenām, sarkanām, sudrabainām un raibām lapām. Tiem var izaugt arī parastas zaļas lapas. Tāpēc daļu spraudeņus ar dekoratīvām lapām augšanas procesā izbrāķē un atstāj tikai mātesaugam identiskos eksemplārus.

Veģetatīvai pavairošanai izmanto dažādas auga daļas. Pavasara beigās var ņemt sakņu jaunos dzinumus, izlaužot tos pie pašas krūma pamatnes. Tā pavairo daudzgadīgās delfīnijas, skarainos flokšus un pelašķus. Tiem ātri izveidojas saknītes un izaug stingri augi ar lieliem ziediem.

Spraudeņiem izmanto sakņu dzinumus arī pudurveida augiem. Tādā veidā viegli pavairot tādus populārus augus, kā heihēras un heiherellas. To var veikt jebkurā laikā, līdz pat rudenim.

Sākot ar jūniju ziemcietes pavairo ar stublāja spraudeņiem. Spraudeņus ņem no aktīvi augoša auga. Pareizāko spraudeņu griešanas laiku katram augam jāizvērtē individuāli. Galvenais nosacījums: dzinumam jābūt lokanam, tas nedrīkst salūzt, mēģinot to saliekt dubultā. Tā pavairo flokšus, rozes, mežvīteņus.

Visas vasaras gaitā lieliski apsakņojas sedzējaugu spraudeņi. Aslapu floksim, veronikai un mārsilam var izmantot pēc noziedēšanas dzinumu galus.

Spraudeņu griešanai izvēlas veselus mātesaugus. Ja izmanto ziedošus augus, tad tos ne tikai daļēji atlapo, bet noteikti noņem arī ziedus.

Spraudeņus labāk griezt no rīta, kad augi ir dabūjuši pa nakti atveldzēties. Mitruma deficītu mazinās rasināšana un laistīšana. Visveiksmīgāk apsakņojas no dzinumu galotnēm ņemtie spraudeņi, bet tie sliktāk pārziemo. Sliktāk apsakņojas no stublāja apakšdaļas ņemtie spraudeņi, visoptimālāk ņemt no vidusdaļas.

Cāļa apmeklētāju padomi spraudeņu veiksmīgai apsakņošanai

  • Pastāstīšu, kā es apsakņoju spraudeņus. Ar tīru asu nazi no vesela spēcīga mātesauga griežu spraudeņus. Griežu mazliet slīpi, tad labāk apsakņojas. Taisu apmēram 5 – 7 cm garus spraudeņus ar diviem lapu mezgliem. Apakšējās lapas noņemu, augšējās atstāju, tikai, ja ir lielas, tad saīsinu. Sagatavoju irdenu augsni. Iestādu spraudeņus (mazliet ieslīpi), aplaistu. Vēlāk regulāri, bet ne pārmērīgi, laistu, dažreiz arī pasmidzinu.
  • Griezuma vietu var dezinficēt ar kokogli.
  • No sākuma laistāmajam ūdenim mazliet pievienoju zilos graudiņus.
  • Augsnei jābūt pietiekami irdenai. Es beru klāt perlītu, bet, ja ir pieejams, tad labs ir arī vermikulīts. Augsnei papildus var piejaukt kādu dārzkopības veikalā nopērkamu apsakņošanas stimulatoru.
  • Es augsnei vienmēr pieberu mazliet sauso trihodermīnu.
  • Var augu pavairošanai izmantot siltumnīcu, tad spraudeņi ātrāk apsakņojas.
  • Mājas apstākļos var izmantot mini siltumnīcas. Ja tādas nav, var izlīdzēties ar vienkāršu caurspīdīgu polietilēna maisiņu. Podiņu vai kastīti ar iestādītiem spraudeņiem ievieto maisiņā un aizsien. Izdur dažus caurumiņus vai atstāj nelielu spraugu ventilācijai. Šad tad pavēdina, lai nebūtu pārlieku liels mitrums un neveidotos pelējums.

Augu saraksts, kurus var pavairot ar zaļajiem spraudeņiem, ir ļoti plašs. Ar spraudeņiem var mēģināt pavairot visu, ko sirds kāro un acis redz. Bet mārtiņrozes, dālijas, flokšus, neļķes, kapmirtes, lavandu, salviju un mārsilu veiksmīgi apsakņot izdosies pat pilnīgam iesācējam.

Citi noderīgi raksti

Puķu sēklu ievākšana

Finanšu plānošana

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis