Saimniecība

Lavanda

Izsmalcināts aromāts, burvīgi ziedi... Jā, tā ir lavanda. To ieraugot un sajūtot smaržu, reti kurš paliek vienaldzīgs.

Vēsture

Lavandu pazina jau Senajā Romā, kur to izmantoja higiēniskos un kosmētiskos nolūkos. No Romas lavanda izplatījās Eiropā, to savos klosteros audzēja mūki. Vēlāk, kad tika izpētītas lavandas aromātiskās un ārstnieciskās īpašības, augu sāka lielākos apjomos un pārdot tirgos. Sākot ar 17. gadsimtu Francijā lavanda tiek rūpnieciski audzēta un izmantota smaržu ražošanā.

Lavanda (Lavandula) – salizturīgs, mūžzaļš krūms. Brīvā dabā sastopams Vidusjūras reģionā, Kanāriju salās un Indijā. Latīņu valodā lava nozīmē mazgāt, kas liek noprast, ka senie romieši izmantoja šo augu svaigumam un smaržai peldes laikā.
Zem nosaukuma lavanda ir apvienota lielu augu grupa. Aplūkosim tās, kuras visbiežāk audzē dārzā.

Šķirnes

Šaurlapu, jeb Angļu lavanda (Lavandula officinalis, spica, angustifolia) var izaugt līdz 80 cm augstumam un līdz metram platumā. Saknes sasniedz pat divu metru dziļumu. Tai ir šauras garenas blāvi zaļpelēkas lapiņas. Garos ziednešus rotā balti, rozā, zili vai violeti ziedi. Visas auga daļas ir ļoti aromātiskas. Hermētiski noslēgtā iepakojumā glabātās sēklas saglabā dīgstspēju daudzus gadus. Lavanda Hidcote – visizplatītāka šīs sugas pārstāve, bieži tiek izmantota nelielu dabīgo dzīvžogu veidošanai.
Populārākās šķirnes
”Alba” – balti ziedi, auga augstums 50 cm
”Rosea” – lillīgi rozā ziedi, auga augstums 40 cm
”Munstead” – koši zili ziedi, 40 cm augsts kompakts krūms
”Hidcote Blue” – zili violeti ziedi, 40 cm augsts kompakts, stabils krūms
”Hidcote Giant” – 60 cm augsts kompakts krūms

Platlapu, jeb Franču lavandai (Lavandula Stoechas, latifolia) un tās hibrīdiem ir neparasti skaisti ziedi dažādos violetos toņos. Ziedu formas dēļ dažreiz tiek saukta papillon (taurenis). Franču lavanda arī ir aromātiska, bet, salīdzinot ar angļu lavandu, tās smarža nav tik izsmalcināta. Uzzied visagrāk, no maija līdz jūlijam, vasaras beigās var uzziedēt vēlreiz.
Populārākās šķirnes
”Willow Vale” – tumši violeti ar aveņkrāsa apdari ziedi, dzeltenīgi zaļas lapas.
”Regal Splendour” – tumši violeti ziedi
”Helmsdale” – lillīgi ziedi ar bordo nokrāsu
”Rocky Road” – lieli ziedi zili lillā krāsā, zied jūlijā, jauna šķirne
”Tiara”- lieli ziedi, gaiši zili ar krēmkrāsas apdari

Holandes, jeb hibrīdu lavanda (Lavandula x intermedia, vera) izteikti dekoratīvi hibrīdi ar lieliem ziediem. Zied vēlāk nekā angļu lavanda, jūlijā.
Populārākās šķirnes
”Alba” – balti ziedi
”Arabian Night” – tumši violeti vai tumši zili ziedi
”Richard Gray”- kompakts augs, tumši lillā ziedi
”Sawjers” – gaiši lillā ziedi
”Grosso”- violeti lillā lieli ziedi

Robainā lavanda (Lavandula dentata) - siltumprasīgs puskrūms ar robainām lapiņām un palieliem ziediem. Smaržīgs augs, zied jūlijā. Populārākā šķirne „Royal Crown” ar lillā ziediem.

Lavandas audzēšana

Lavanda ir pietiekami vienkārši audzējama. Augam patīk saulaina vieta (neprotestēs arī pret pusēnu), dāsna laistīšana, viegla augsne un apgriešana pēc noziedēšanas. Svarīgi nepārcensties ar apgriešanu (negriezt līdz koksnainiem zariem), jo tad ugs var iet bojā. Lavandai patīk periodiska zemes pieraušana stādam.

Aukstākajos rajonos lavanda ziemā jāpiesedz. Ja augs tomēr apsala, tad stipri apgriežot, tas bieži atjaunojas. Siltumprasīgās šķirnes ieteicams audzēt podos un pa ziemu glabāt vēsā telpā, samazinot laistīšanu.
Lavandu var stādīt kopā ar garšaugiem, grupās vai atsevišķi, var veidot zemu dekoratīvu dzīvžogu. Kompaktās šķirnes ērti audzēt podos. Var veidot dažādas formas, jo lavanda labi panes apgriešanu. Skaisti izskatās kopā ar dzeltenas krāsas augiem. Tradicionāli stāda kopā ar rozēm.

Pavairošana

Lavandu pavairo ar spraudeņiem. Pavasarī griež neziedošus dzinumus, vasarā un rudenī apsakņo nobriedušus 8-10 cm garus dzinumus. Audzē arī no sēklām, kuras pirms sēšanas stratificē (30-40 dienas iztur zemā temperatūrā). Var sēt rudenī uzreiz augsnē un gaidīt pavasari. Laba pavairošanas metodi ir zaru noliekšana. Rudenī zarus piestiprina pie zemes un bagātīgi uzber irdenu augsni. Pavasarī zari būs apsakņojušies un izveidojies patstāvīgs augs. Ar noliekteņiem var apsakņot arī pavasarī.

Daži padomi, kā tikt pie jaunas lavandas

 • Sēklas var nopirkt sēklu veikalos
 • Sēklas neizdīga - no visas paciņas neviena pati! Labāk nopirkt tirgū stādiņus!
 • Izaudzēju no sēklām. Aug labi. Pārziemoja un tagad ir jauni dzinumi. Iesēju kastītē un tad dēstīju laukā.
 • Ja augs aug kā krūmiņš, tad var atdalīt kādu kātiņu ar saknīti
 • Manējai bija pagari dzinumi, kuri pieliecoties pie zemes izdzina saknītes.
 • Var apskatīties uzmanīgi zem krūma - vajadzētu būt mazuļiem, ja nebūs izravēti. Man katru gadu no nobirušajām sēkliņām kāds izaug - šogad arī atradu (mazs pūkains, 3-4 lapiņas atbilstošā krāsā un smaržā). Ir arī viens noliekteņu bērns, bet man liekas, ka tie no sēklām dēļ dabīgās izlases varētu būt izturīgāki.
 • Es kaut kur lasīju, ka vasaras sākumā ir laiks taisīt spraudeņus. Divus centimetrus garus zaru gabaliņus sprauž mitrā augsnē. Es mēģināšu! Nopirku audzētavā vienu lavandu un tagad klonēšu.
 • Vieglāk ar spraudeņiem. Krūmiņu sagatavo vēlā rudenī un pavasarī, pirms lavanda sāk augt, griež spraudeņus. Veiksmīgi to daru vairākus gadus.
 • Jāmēģina zariņus atliekt, tad piebērt augsni (vai kūdru) un nostiprināt apbērto zariņu. Rudenī varbūt jau būs apsakņojušies, uz ziemu piesedz ar lapām visu krūmu. Pavasarī jāskatās – varbūt var jau atsevišķi stādīt. Man ir veci, jau 10-gadīgi krūmi, ja pēc ziemas izskatās plikāki, tad pavasarī uzberu kūdru, un pēc gada jau viena krūma vietā - 10 jauni, tikai jādala un jāpārstāda.
 • Es tādus ap 2 cm garus iestādīju, ļoti lēni aug, ir parādījušies sānu zariņi, bet garumā galīgi nestiepjas.
 • Ar lavandu jābūt pacietīgām, ja sprauž maziņus - līdz krūmiņam būs daži gadi jāgaida. Cītīgi jālaista, bet pārāk daudz mitruma arī nevajag. Var arī pamēslot.
 • Es iestādīju podā, bet tad pa ziemu jānes pods iekšā, lai neizsalst.
 • Var jau arī dārzā stādīt, man arī pagājušā gadā visu vasaru podā auga uz terases, vēlā rudenī pārstādīju dobē! Tikai lapas vajag samest virsū vai kūdru.

Lavandas pielietošana

Mūsdienās lavandas eļļu plaši pielieto medicīnā, kosmētikas un parfimērijas ražošanā. Mājas apstākļos lavandas eļļu lieto stresa noņemšanai, kā nomierinošu, galvassāpes mazinošu līdzekli, un protams, kā masāžas eļļu.
Kaltēti lavandas ziedi un lapas jau no seniem laikiem tiek izmantoti gaisa atsvaidzināšanai, gultasveļas un apģērbu aromatizācijai. Smaržīgais augs atbaida kodes un citus kukaiņus. Lavandas ziedus pielieto kulinārijā, džemu pagatavošanā, sāls un cukura aromatizācijai. Izmanto sauso ziedu kompozīcijās.
Lavandas ziedus ievāc, kad tie ir pilnībā atvērušies, krāsa un smarža būs visintensīvākā. Kaltē ēnainā, labi vēdināmā vietā.

Citi noderīgi raksti

Puķu sēklu ievākšana

Zilā krāsa interjerā

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis