Saimniecība

Puķu sēklu ievākšana

Sēklas: pirkt vai ievākt pašam?

Košas sēklu paciņas, kurās patīkami čaukst puķu sēklas. Ziemā mēs tās pērkam vēl un vēl, nespēdami turēties pretī krāšņajām ziedu bildēm. Vēlāk, ieraugot šo kvantumu un parēķinot tēriņus, saprotam, ka esam pāršāvuši pāri strīpai. Nerunāsim pat par pārmērīgiem izdevumiem, bet tās sēklas taču būs jāsēj un vēlāk augi arī jākopj. Varbūt laicīgi saņemties un aprobežoties tikai ar mīļākām puķēm? Tik vien ir vajadzīgs, kā pašam ievākt sēklas. Zinot, ka nākamajam pavasarim jau daudz kas sagādāts, mēs būsim piesardzīgāki un izvēlīgāk pirksim jaunas sēklas.

Diemžēl, vai par laimi, no visiem augiem sēklas ievākt tomēr neizdosies. Pirmkārt, daudziem kultūraugiem, tai skaitā arī puķēm, eksistē F1 hibrīdi. Tās ir pirmās paaudzes sēklas, kas iegūtas īpaši atlasītu mātes formu (līniju) krustošanas rezultātā. Tādiem hibrīdiem

  1. vispār neveidojas sēklas
  2. sēklas nedīgst
  3. no sēklām iegūtie augi maz līdzinās mātesaugam: cita ziedu krāsa, forma, izmērs un neparedzama auga forma un izmērs

Otrkārt, arī no parastām šķirnēm ne vienmēr var iegūt kvalitatīvus „pēcnācējus”. Daudzas puķes, piemēram, agerāti, lauvmutītes, neļķes, kreses, kliņģerītes, samtenes un vēl citas, ir svešapputes augi. Tas nozīmē, ka šie augi viegli apputeksnējas savā starpā, ka tautā saka – saziedas. Labi tas vai slikti? Slikti, ja vēlaties iegūt tīršķirnes sēklas. Tad būs jāizolē sēklaugs no citiem līdzīgiem augiem vismaz 100 – 200 metru rādiusā. Bieži tas ir praktiski neiespējami, jo nav zināms, kas aug kaimiņdārzā. Labi, ja jums patīk eksperimentēt – svešapputes rezultātā var iegūt augus ar interesantas krāsas un formas ziediem. Ar pašapputes augiem (asteres, puķu zirnīši, matiolas) ir daudz vienkāršāk. Droši var ievākt sēklas, pat ja nelielā teritorijā aug dažādas šķirnes.

Kā ievākt un uzglabāt sēklas

Dažu augu sēklām nepieciešama nogatavināšana. Visu augu vai atsevišķas stublāja daļas karina nojumē vai bēniņos, apakšā noklājot papīru. Sēklas pakāpeniski nogatavosies un izbirs uz papīra.

Kreses. Gatavi auglīši nobirst, tad tos salasa. Lasa tikai gatavās sēklas, kuras vāji turas pie kātiņa. Negatavās sēklas nolasa pirms salnām un nogatavina pusotru mēnesi istabas temperatūrā, periodiski apmaisot.

Kliņģerītes un kosmejas.  Sēklas vāc vairākos piegājienos gandrīz pilnīgi gatavas (apžuvušas, brūni dzeltenas vai melnas). Šīm kultūrām negatavās sēklas nevāc. Kliņģerītēm zieda kuplumu var novērtēt pēc sēklu daudzuma – jo vairāk sēklu, jo kuplāks zieds.

Asteres. Sēklas vāc izlases kārtībā, noraujot tos ziedus, kuriem ziedlapiņas ir novītušas un vidū parādījušās pūkas. Sliktos laika apstākļos sēklas var ievākt mazliet ātrāk, pirms pūciņu parādīšanās, jo asteru sēklas diezgan labi nogatavinās.

Samtenes. Sēklas var ievākt, kad ziedlapiņas novīst un sēklu apvalks – glāzīte nodzeltē. Mitrā laikā sēklas ātri nopūst, tāpēc var vākt arī ātrāk un likt nogatavināt.      

Drumonda floksis, lobēlijas, alises, godēcijas, matiolas, nemēzijas, ibēres, plīvurpuķes, brahikomas, klarkijas, rudzupuķes. Kad lielākā daļa sēklu nogatavojas, tad rūpīgi, lai neizbirtu sēklas, nogriež visu augu.

Salmenes. Sēklas ievāc vairākos piegājienos, kad zieds pilnībā nozied un nobrūnē.

Kleomas. Gaļīgas pākstis norauj, kad tās sāk atvērties. Jādarbojas ļoti prātīgi, lai neizbirtu sēklas.

Petūnijas, portulakas, ešolcijas, puķu tabaka. Vāc izlases kārtībā gatavas sēklas.

Sēklu uzglabāšana

Ievāktās sēklas liek kastītēs, auduma maisiņos vai papīra turzās un kaltē siltā, labi vēdināmā telpā ne augstākā par 30 – 35 grādiem temperatūrā. Sēklas, kurām nepieciešama nogatavināšana, glabā zemākā, apmēram 20 – 25 grādu temperatūrā. Neaizmirstiet uz katras paciņas uzrakstīt auga nosaukumu, šķirni un sēklu ievākšanas gadu. Kaltēšanas laikā periodiski apmaisiet sēklas, vērojiet, vai neparādās pelējums. Kastītes ar smalkām un vieglām sēklām pārklājiet ar plānu audumu vai papīru. Arī ziemā nodrošiniet piemērotus glabāšanas apstākļus un šad tad pārbaudiet, vai sēklas nesāka pelēt.

Pašrocīgi ievāktās sēklas un izaudzētie stādi nākamgad sagādās jums prieku un gandarījumu. Eksperimentējiet un jums izdosies!

Citi noderīgi raksti

Par eiroremontu un izsistajiem korķiem

Augu pavairošana ar spraudeņiem

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis