Saimniecība

Rudens ziedi – skaisti, veselīgi, bet daži arī indīgi

Rudenī dārzos mūs priecē asteres, gladiolas, kliņģerītes, samtenes, vēlziedes un vēl daudzas citas puķes, kuras mums ierasts uzlūkot kā vienkārši skaistus un dvēseli veldzējošus ziedus. Tomēr arī dārza puķēm ir daudzpusīgs pielietojums, un tās ir ne tikai skaistas, bet arī praktiski noderīgas.

Dārzs mieram un labsajūtai

Lasot Regīnas Rožkalnes jauno grāmatu «Dārza ziedi. Leģendas, ticējumi, ārstēšana.», iespējams iepazīt dārza ziedu daudzveidīgo pielietojumu, turklāt aptvert, ka ne velti mums rodas laba sajūta, miers un harmonija, darbojoties dārzā, jo atrašanās tajā palīdz atjaunot enerģētisko līdzsvaru. Augi dalās ar savu enerģiju, tāpēc pasaulē ir izveidoti arī speciāli dārzi, kur cilvēkiem atgūt veselību.

Ikviens cilvēks, iekārtojot dārzu pēc savām izjūtām, iekārto to tā, lai justos pēc iespējas labāk, un tas ir būtiskākais. Turklāt ziedi mūs priecē gan ar savu skaistumu, gan smaržu, gan dažādajām krāsām. Lai arī ir dažādi uzskati par to, vai par ziediem labāk priecāties dārzā vai arī atļauties tos nogriezt un ienest telpās, Regīna Rožkalne savā grāmatā raksta, ka «grieztie ziedi izkliedē aktīvo enerģiju un daļēji uzņem sevī negatīvo». Tātad, izmetot ziedus, tiek izmesta arī daļa problēmu. Vienīgi jāievēro nosacījums, ka ziedi jāmet ārā, tiklīdz sākuši vīt, jo šajā brīdī tie sāk izdalīt negatīvo enerģiju.

Rudens ziedu plašais pielietojums

Asteres ir īpašas ar savu nosaukumu, jo to latīniskais vārds «aster» nozīmē ‘zvaigzne’. Tāpēc nav brīnums, ja naktī tās nevis klusi noliec savas galviņas, bet gan pavērš tās uz augšu, lai vērotu un sarunātos ar savām vārda māsām, zvaigznēm, debess jumā. Tā kā daudziem asteres saistās ar rudeni, tās bieži vien tiek dēvētas par rudens rozēm.

Foto: istockphoto.com

Latviešiem tas varētu likties neierasti, bet asteru ziedlapiņas var pievienot arī salātiem. Kosmetoloģijā tās var izmantot sejas kopšanai, kā arī acu iekaisuma ārstēšanai. Savukārt asteru uzlējums palīdz ārstēt gan bronhītu, jo tam piemīt atkrēpojošas īpašības, gan gastrītu. Asteru uzlējums palīdz arī pret dažādām ar nerviem saistītām saslimšanām. Savukārt līdz vēlam rudenim mūs priecē ziemasteres jeb miķelītes.

Dāliju jeb, neierastākā vārdā, ģeorģīņu skaistums atklājas to krāsu daudzveidībā, kas atgādina saulrietu. Lai arī kādreiz dāliju gumus uzskatīja par ēdamiem, šobrīd augs tiek uzskatīts par indīgu. Tomēr, neskatoties uz to, tautas medicīnā ārīgi izmanto gan dāliju lapas, gan gumus, jo tie palīdz dziedēt slikti dzīstošas čūlas un brūces, arī tulznas. Noteikti jāņem vērā, ka, lietojot dālijas iekšķīgi, cilvēks var saindēties.

Fizāli mēdz dēvēt arī par ķīniešu laternu interesantā, oranžīgi sārtā kausa dēļ. Lai arī fizālis zied jūnijā un jūlijā, kauslapas iekrāsojas košas vēlā rudenī, un tad tas ir daudz pamanāmāks. Cilvēki mēdz izmantot auga apaļo augli, jo tam piemīt pretiekaisuma un sāpes mazinošas īpašības. Lai arī augļos ir ļoti daudz vērtīgu vielu, noteikti jāņem vērā, ka nenogatavojies auglis ir ļoti indīgs.

Foto: istockphoto.com

Cēlās gladiolas īpaši saistās ar 1. septembri un, lai gan sāk ziedēt jau jūlijā, turpina priecēt līdz pirmajām salnām. Tomēr daudzi, iespējams, nezina, ka tulkojumā no latīņu valodas gladiola nozīmē ‘zobens’. Interesanti, ka gladiolu lapas izmanto tautas medicīnā, bet tās ievāc pirms auga ziedēšanas, savukārt sīpolus izmanto rudenī. No lapām gatavots dzēriens ir veselīgs, satur arī daudz C vitamīna, bet tas nav rūgts kā, piemēram, skuju dzēriens. Tomēr jārēķinās, ka dzēriens jālieto mazās devās. Ja cilvēks liek sīpolu kompreses, gladiolas var radīt ādas iekaisumu.

Mums tik zināmās kliņģerītes tiek plaši pielietotas arī pasaulē. Ja mums kāzu ziedu pušķi visbiežāk sastāv no baltiem ziediem, tad Lielbritānijā kāzu pušķī bieži vien liek kliņģerīti, jo tā simbolizē ilgstošu mīlestību. Arī kliņģerītes mūs priecē līdz vēlam rudenim. Augs ir arī ļoti plaši izmantojams veselības uzlabošanai.

Krizantēmas ir oficiālais rudens svētku zieds Ķīnā, un šī valsts ir arī zieda dzimtene. Tajā pašā laikā Ķīnā tas ir arī armijas simbols. Krizantēmas vārdā nosaukts arī Ķīnas devītais mēnesis, un šajā laikā ziedam piemītot īpašs maģisks spēks. Gan Ķīnā, gan Japānā krizantēmas izmanto arī kulinārijā, tomēr pie mums mēdz uzskatīt, ka tās ir nedaudz indīgas. Mazās krizantēmas pie mums plašāk pazīstamas kā mārtiņrozes.

Arī samtenes Ķīnā ir labi zināmas, un tur tās dēvē par desmit tūkstoš gadu ziedu, jo simbolizē ilgu dzīvi. Samtenes stiprina imunitāti, kā arī palīdz pret dažādām vainām. Rūgtenā aromāta dēļ samtenes mēdz izmantot arī kulinārijā. Dārzā samtenes priecē cilvēkus un mazina kukaiņu un nezāļu daudzumu.

Vēl rudenī mūs priecē vēlziedes, kas ļoti līdzinās pavasara krokusiem. Tomēr jāņem vērā, ka augs ir indīgs un, ja ziedus liek vāzē, arī ūdens kļūst indīgs, tāpēc jāuzmana no bērniem.

Daudzās pļavās un mežmalās sastopama zeltgalvīte jeb zeltslotiņa, ko bieži vien cilvēki izvēlas saviem dārziem. Augs ir nedaudz indīgs, tāpēc tautas medicīnā tas tiek lietots tikai īsu brīdi un nelielās devās.

Iveta Rozentāle

Citi noderīgi raksti

Telpaugi bērnistabā

Gladiolām uzbrūk rūsa!

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis