Saimniecība

Augi kastēs un podos - to piemērotība un īpatnības

Rakstu sagatavojuši ainavu arhitektūras uzņēmuma «Jaunbērzi» speciālisti. 

Augus audzējot puķu podos un kastēs, ir iespēja veidot dažādas kompozīcijas atbilstoši gadalaikam un augu piedāvājumam. Novietojot podus dārzā, uz terases, balkona vai iekšpagalmā, mēs varam radīt dekoratīvus akcentus, kā arī atdzīvināt dažādas zonas dārzā un pagalmā.

Pirms stādīšanas svarīgi ir piemeklēt atbilstoša lieluma puķu podus vai kastes, lai augiem būtu vieta, kur augt, un tas atbilstu auga augšanas īpatnībām. Podiem jāiekļaujas kopējā ainavā un jābūt vienotā stilā ar ēku arhitektūru.

Stādīšana

Stādot izvēlētajā podā, augsne ir pareizi jāsagatavo augiem un vajadzīgais substrāts jāpapildina ar katrai sugai atbilstošiem minerālmēsliem:

  • rododendriem,viršiem, ērikām – skābas kūdras substrāts ar nedaudz smilšmālu;
  • lapu kokaugiem – smilšmāla augsne ar bagātinātu kūdras substrātu vai kompostu;
  • skuju kokaugiem – bagātināts kūdras substrāts ar piejauktu 1/3 smilšmāla augsnes;
  • ziemcietēm un vasaras puķēm – bagātināts kūdras substrāts vai komposts ar ¼ smilšmāla augsnes;
  • sīpolpuķes – smilšmāla augsne ar ½ grants maisījuma.

Stādot kopā dažādu sugu augus, ir jāpievērš uzmanība augu veģetācijas periodam, augu augstumam, augšanas apstākļiem un dekorativitātei. Kad augi iestādīti, tie rūpīgi jāaplaista un jānomulčē, lai augsni pasargātu no izkalšanas un mazinātu nezāļu augšanu.

Materiāls mulčēšanai:

  • mizu mulča – smalkā vai vidējā frakscija;
  • granīta šķembas;
  • dažāda lieluma oļi.

Kokaugi traukos

Atbilstoša lieluma podos var stādīt kokus un krūmus. Tas ir ātrākais veids, kā iekšpagalmu vai terasi padarīt vizuāli pievilcīgu un telpisku. Dažādi kokaugi podos veidos labus vertikālus akcentus, ar tiem var nodalīt zonas vai norobežot laukumus. Podos var stādīt arī tādus kokaugus, kas nav salcietīgi, bet tad, salam sākoties, jābūt iespējai podus pārvietot iekštelpās vai ziemas dārzā, kur augs var pārziemot līdz pavasarim.

Labi akcenti Jūsu dārzā var būt Japānas kļava, bambusi, pirakantas, lauru koki, jukas un citi siltāka klimata augi, kas ir dekoratīvi, bet kam nepieciešama pārziemināšana iekštelpās.

Skuju kokaugi var būt papildinājums jebkurai augu kompozīcijai, ievērojot auga īpatnības. Stādot tikai skuju kokaugus, kompozīcija būs dekoratīva arī ziemā. Ja to papildinās ar sīpolpuķēm, tad agrā pavasarī kompozīcija būs ļoti krāšņa. Kokaugus, kam nav nepieciešama pārziemināšana, var stādīt masīvos, stacionāros podos, kuru pārvietošana nav nepieciešama. Tajos stāda pat 3 m augstus kokus. Visiem traukiem ir jābūt drenāžas caurumam liekā ūdens novadīšanai. Atbilstoši koka lielumam, tas jānodrošina ar atbalsta mietu, kas palīdzēs augam ieaugt un pasargās no vēja.

Rozes traukos

Rozes traukos ir ļoti krāšņs papildinājums dārzā. Vietās, kur novietot rozes, vismaz pusei dienas ir jābūt saulainai, jo gaisma ir rožu krāšņuma noslēpums.

Vispiemērotākās ir vidēja auguma krūmrozes un floribundrozes, bet jāizvēlas šķirnes ar augstu dekorativitāti. Veidojot vienotu kompozīciju, miniatūrrozes var stādīt kopā ar kokaugiem, ziemcietēm un vasaras puķēm. Stīgotājrozes labi iederas, ja trauks novietots pie sienas, pergolas vai vīteņaugu režģa. Rozēm ir nepieciešama regulāra kopšana – veco ziedu nogriešana, laistīšana, mēslošana un miglošana pret laputīm.

Ziemcietes

Podos stādot ziemcietes, ir jāizvēlas tādas sugas, kas ir dekoratīvas visu sezonu. Lai nekļūdītos, vislabāk ir kopā stādīt dažādas sugas ar vienādām augšanas prasībām. Kopā var stādīt hostas, bergēnijas, heihēras, Sibīrijas īrisus, dienziedes un citus augus ar dekoratīvām lapām vai ziediem. Podiem piemērotas ir vidēja vai liela auguma zāļveida ziemcietes, podi jānovieto saulainā vietā un regulāri jālaista. Traukos lieliski iederas arī akmensdārza augi, kam nepieciešams atbilstošs trauks un augsne. Traukus var papildināt ar akmeņiem vai oļiem. Kā visiem augiem podos, arī ziemcietēm ir nepieciešama regulāra mēslošana un atmirušo daļu nolasīšana.

Vasaras puķes

Viskrāšņākās podos un kastēs ir vasaras puķes. Pareizi mēslojot, var panākt augstu dekorativitāti līdz pat salnām. Stādot augus, ir rūpīgi jāplāno to izvietojums – gar malām jāstāda augi, kas vijas uz leju, pa vidu jābūt krūmveida augiem.Veidojot kompozīcijas no dažādiem augiem, rūpīgi jāizvērtē auga augšanas īpatnības. Balkona kastēs lieliski iederas pelargonijas, plektranti un dažādas petūnijas. Vasaras puķes var stādīt kopā ar dažādām ziemcietēm un kokaugu kompozīcijām, jo tās papildinās kompozīciju ar krāšņo ziedēšanu. Regulāri jānolasa noziedējušie ziedi, jo tie mazina jaunu pumpuru veidošanos.

Sīpolpuķes

Pirmie pavasara ziedi krāšņi izskatās arī traukos. Tos var kombinēt kopā ar atraitnītēm vai citām pavasara puķēm.

Arī ar skuju kokaugiem tās izskatīsies dekoratīvi. Pēc ziedēšanas sīpolpuķes nomaina pret vasaras puķēm vai citām augu kompozīcijām. Vasaras vidū lielisks akcents būs liliju krāšņais ziedējums. Noziedējušās sīpolpuķes var pārstādīt dārzā vai atstāt podos nākošajam gadam.

Eksotiskās puķes

Ļoti dekoratīvi akcenti dārzā ir eksotiskie augi podos – eņģeļtaures, kannas, kallas un citas svešzemju puķes, kam nepieciešama pārziemināšana un rūpīga kopšana.

Tām atbilstošākā ir saulaina un no vēja pasargāta vieta. Līdz ar pirmajām aukstajām dienām tās jānovieto iekštelpās vai ziemas dārzā un jāsagatavo ziemas periodam.

Kopšana

Augus podos un kastēs nepieciešams regulāri laistīt, jo augsne ātri izžūst. Laistīšanu var atvieglot, ierīkojot kapilāro laistīšanu, kas augus regulāri aplaistīs ieprogrammētajā laikā. Lai tie nezaudētu dekorativitāti, regulāri jāmēslo ar katrai sugai paredzētiem minerālmēsliem. Ziedi pēc noziedēšanas rūpīgi jānolasa, lai augam būtu spēks veidot jaunus ziedpumpurus un tie nezaudētu savu krāšņumu.

Visi rakstā publicētie attēli no raksta autora arhīviem.

Citi noderīgi raksti

Kartupeļi uz balkona

Vistu audzēšana pašu vajadzībām

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis