Saimniecība

Augu sagatavošana ziemai

Sals un ziema dažkārt nenāk ilgi, bet nereti tie mūs pārsteidz nesagatavotus - neesam automašīnai nomainījuši riepas, ziemas apģērbs vēl skapja dziļākajā stūrī, augi mūsu dārzā – nesagatavoti salam.

Oktobris un novembris parasti ir īstais laiks sagatavot dārzu ziemas sezonai. Tomēr jāatceras, ka ziemas aizsardzība dārza augiem sākas jau vasarā. Nepareiza mēslošana vasaras vidū un beigās nelabvēlīgi ietekmē krūmu un koku izturību pret salu. Pārāk maza izmēra podu izvēle augiem uz terases un uz balkona veicina visas sakņu sistēmas daudz ātrāku sasalšanu ilgstošu sala periodu laikā.

Bez tam jāatceras, ka sals nav vienīgais, kas bojā augus ziemā. Augi jo īpaši jāpasargā no pēkšņām laika apstākļu maiņām. Nesen iestādītie augu un jūtīgās šķirnes jāpasargā no ievērojamām temperatūras svārstībām. No šīm krasajām temperatūras maiņām īpaši cieš augi toveros. Tie nesaņem augsnes dabisko aizsardzības pretreakciju, kas var līdzsvarot izmaiņas starp sala un atkušņa periodiem. Ledainais vējš un spēcīgā saule ziemā var izraisīt auga nokalšanu, kad zeme ir sasalusi. Saules staros lapas sāk „elpot” un liela daļa ūdens pastāvīgi iztvaiko, kamēr augs nespēj atgūt ūdeni no sasalušās augsnes.

„K-rauta” kopā ar Zaļo tirgu piedāvā jaunu metodi augu sagatavošanai ziemai. Ar tās palīdzību augus ne tikai ieziemo, bet arī pievilcīgi noformē, izmantojot krāsainas drātiņas, bantes un citus aksesuārus.

Augsne un sakņu sistēma

Vispirms sāk ar augsnes un sakņu siltināšanu. Tiek izmantots salmu vai kokosriekstu šķiedru paklājiņš, kas veido dabisku zemes izolāciju un sakņu sistēmas aizsardzību. „Videx” paklājiņš ir ērti sagriežams vajadzīgajos izmēros, nodrošinot krūmu un jaunu koku aizsardzību pret salu tik tuvu augsnei, cik iespējams.

Uzklāšana:

 1. Novietojiet šķiedru paklāju plašā zonā vairākos slāņos uz zemes apkārt augiem un nostipriniet tos ar akmeņiem vai augsni.

 2. Novāciet lapas un izkaisiet tās uz šķiedru paklāja, lai vēl vairāk uzlabotu izolāciju. Ja iespējams, izmantojiet tikai sausas lapas, jo mitras lapas var veicināt sakņu pūšanu.

 3. Izolējošajam slānim kopumā jābūt no 15 līdz 20 cm biezam. Nenovāciet šķiedru paklāju un lapas par ātru pavasarī, kamēr nav beigušies sala periodi.

Jauno koku stumbru aizsardzība

Arī augļu koku stumbriem un augststumbra rožu kātiem nepieciešama aizsardzība no sala un lūzumiem, ko izraisa temperatūras svārstības, vējš un ziemas saule. „K-rauta” un Zaļais tirgus piedāvā lietot „Videx” kokosriekstu šķiedru vai salmu paklāju izolācijai, pārklājot to ar viršu vai vītolu paklāju.

Uzklāšana:

 1. Vispirms aptiniet „Videx” tekstilu vai kokosriekstu šķiedru/salmu paklāju ap stumbru.

 2. Tad aptiniet vītolu zaru vai viršu paklāju ap izolējošo slāni un sasieniet to visu kopā ar džutas lenti.

 3. Izvēloties krāsaino lenti, panāksiet arī dekoratīvu efektu.

Jauno dzinumu un galotņu aizsardzība

Jaunie dzinumi un galotnes ir īpaši jūtīgas pret aukstu vēju un ziemas sauli, kas tās sausina. Polietilēna plēve ir nepiemērota dzinumu un galotņu aizsardzībai, jo tā ir gaisa necaurlaidīga. Tādēļ jaunā metodika paredz lietot tikai tekstilu kopā ar džutas maisu.

Uzklāšana:

 1. Aptiniet tekstilu ap auga galotni.

 2. Uzlieciet džutas maisu uz tekstila.

 3. Piestipriniet džutas maisu pie stumbra ar džutas saiti. Ja galotne ir kuplāka, aptiniet džutas saiti ap to vairākas reizes. Pārliecinieties, lai saite nav piestiprināta pārāk cieši.

 4. Papildus izvēloties krāsaino džutas lenti, panāksiet arī dekoratīvu efektu.

Podu un toveraugu ieziemošana

Augi toveros un podos var īpaši tikt bojāti ziemas apstākļos, ja tie nav sagatavoti ziemai. Tas var notikt tādēļ, ka augsne, kurā tie atrodas, nespēj nodrošināt regulējošu aizsargbarjeru, tādēļ sakņu sistēma var ātri sasalt ilgstošos sala periodos. Uzliekot aizsargājošo slāni ap podiem un toveriem, saknes var tikt pasargātas no straujas sasalšanas. Slānim jābūt pietiekami biezam.

Uzklāšana:

 1. Vispirms aptiniet kokosriekstu šķiedru, salmu paklāju vai tekstilu ap toveriem un podiem. Pārliecinieties, ka toveru un podu ūdens novadīšanas caurumi ir brīvi, lai liekais ūdens var iztecēt.

 2. Tad aptiniet tiem apkārt vītolu vai viršu paklāju, lai nodrošinātu izolāciju, Šie klājumi ir ne tikai funkcionāli, bet arī padara podus vizuāli pievilcīgus.

 3. Pēc tam aptiniet džutas lenti ap podu, pārliecinoties, ka sasiets kārtīgi, jo apsējam jāpaliek savā vietā līdz pat pavasarim.

 4. Izvēloties krāsaino džutas lenti, panāksiet arī dekoratīvu efektu.

 5. Uz poda apakšas uzlieciet paliktni, kas aizkavēs ūdens iztvaikošanu no tovera vai poda.

Noteikumi, kas jāatceras

 1. Augiem, kas ziemā nenomet lapas, nepieciešams tik daudz gaismas, cik iespējams. Augiem, kas lapas nomet (piemēram, eņģeļtaure), ziema jāpavada pustumšā vietā. No absolūtas tumsas būtu jāizvairās, jo tad jūsu augiem būs nepieciešams ilgāks laiks pavasarī, lai uzplauktu.

 2. Rudenī augiem nedrīkst apgriezt galotnes. To var darīt pavasarī, pirms sāk veidoties jaunie dzinumi. Tad griezumu vietas ātri sadzīs un veidosies jauni dzinumi.

 3. Nelietojiet slāpekļa mēslojumu pēc 15.jūlija, jo pretējā gadījumā tiek apdraudēta koku un krūmu jauno dzinumu nobriešana. Nenobrieduši dzinumi nav salizturīgi pat tradicionāli salizturīgām kultūrām. Pēc 15.jūlija ieteicams lietot tikai tā dēvēto „rudens mēslojumu”.

 4. Periodos, kad nav sals, mūžzaļos augus (skujkokus, rododendrus) būtu ieteicams laistīt. Tomēr ir svarīgi tos nepārliet.

Vēsma Dzintare, „K-rauta” dārza eksperte

Raksts tapis sadarbībā ar "K-rauta"

Lasi vēl

Ziemassvētku zvaigzne jeb puansetija

Lāču lācis Vinnijs Pūks

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis