Saimniecība

Dārza mēbeļu jaunākās tendences

Dārzu izmanto ne tikai visdažādāko dārza kultūru audzēšanai, bet arī brīvā laika pavadīšanai un atpūtai svaigā gaisā. Lai tas būtu pavisam komfortabli, te neiztikt bez atpūtai nepieciešamajām dārza mēbelēm, sākot no galdiņa un krēsliem līdz pat šūpuļkrēsliem, šūpuļtīkliem, pludmales krēsliem, dārza saulessargiem, lapenēm, nojumēm un terasēm.

Dārza mēbeļu vēsture

Pirmo reizi dārza mēbeles tika izmantotas Senajā Romā, lai izrotātu bagāto romiešu ārpilsētas villas. Šīs dārza mēbeles bija kā mākslas darbs un greznuma priekšmets, rotātas ar sarežģītiem kokgriezumiem, inkrustētas ar dārgmetāliem vai apzeltītas. Visvairāk izmantotie materiāli: krāsainais marmors, bronza, dārgmetāli un akmens. Mazāk nodrošinātie Senās Romas iedzīvotāji dārzos izvietoja no klūgām pītas mēbeles.

Izplatītākie dārza mēbeļu izgatavošanas materiāli

Metāla dārza mēbeles ir viegli kopjamas un izturīgas. Izplatītākie materiāli: čuguns, bronza, nerūsējošais tērauds un alumīnijs. Galdiņu metāla rāmji var būt apvienoti ar stikla, akmens, plastmasas vai koka virsmām. Krēslu sēdekļi un atbalsta muguriņas izgatavotas no auduma, metāla vai poliestera sieta, plastmasas. Tāpat kā pārējo materiālu dārza mēbelēs, var būt kombinēti vēl citi materiāli. Metāla mēbeles parasti ir apstrādātas ar pretkorozijas pārklājumu.

Dārza mēbeles no dabiskā akmens ir piemērotas lielu dārzu un parku ansambļiem, parastā dārzā tās var izskatīties neiederīgas. Vislielākā priekšrocība, ka mēbeles no akmens ir ļoti izturīgas, mīnusi, ka tās ir smagas un kādam varētu nepatikt sēdēšana uz vēsā akmens.  

Plastmasas mēbeles ir vieglas, mitruma izturīgas, salīdzinoši lētas un vienkārši kopjamas. Mīnuss – ātri nolietojas, jo temperatūras svārstību ietekmē plastmasa saraujas un izplešas un tas var izraisīt materiāla plaisāšanu.

Foto: Iveta Odiņa

Koka mēbeles organiski un dabiski iederas dārzā. Parasti šo mēbeļu izgatavošanai tiek izmantotas egles, priedes, lapegles, ozoli vai eksotisko koku sugas, tādas kā tīkkoks, melnkoks, bambuss. Koka mēbeles jāapstrādā ar speciāliem līdzekļiem, kas aizsargā pret mitrumu, pelēšanu un pūšanu.

Pītās mēbeles ir ērtas, vieglas, videi draudzīgas un estētiski pievilcīgas. Pinumus veido no dažādiem materiāliem, tādiem kā tropiskās liānas jeb rotanga palmas u.c. K-rauta zīmola «Cello» mēbeles ir no polirotanga. Piemēram, K-rauta «Cello» pītais krēsls ar statīvu sastāv no metāla rāmja un polirotanga korpusa. Tās var atrasties ārā arī mitrā laikā un pat lietū, bet pēc lietus vēlams mēbeles noslaucīt.

Jaunākās dārza mēbeļu un atpūtas vietas iekārtošanas tendences

Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka pieprasījums pēc speciāli konstruētām dārza zonas mēbelēm aug. Veikalos un salonos var gūt idejas dārza mēbeļu pielietojumam un izkārtojumam.

Zīmīgi ir tas, ka šajā sezonā dārza mēbeles arvien vairāk sāk līdzināties iekštelpu mēbelēm, bet plastmasas mēbeļu pieprasījums ir samazinājies. Populāri ir iekārtie krēsli, zviļņi gan sēdēšanai, gan, lai sauļotos, šūpuļkrēsli ar mīkstām sēdītēm. Ja dārzā nav nojumes vai terases, var izvēlēties dažādus saulessargus.

Foto: K-Rauta

Lai gan dārza mēbeles tagad vizuāli atgādina iekštelpu mēbeles, tomēr to materiāls ir mitruma, saules staru izturīgs. Tekstila izstrādājumi – sēdītes arī ir salīdzinoši mitruma izturīgas, tomēr, sākoties lietum, vēlams tās novietot telpās vai zem jumta.

Šogad dārza mēbeles lielākoties ir tumši pelēkas, pelēkbrūnas, ar pinumiem, organisko stiklu, bet to sērijas ir kombinējamas, piemēram, var izvēlēties taisnstūra vai apaļu galdu un piekombinēt krēslus no tās pašas sērijas. Dārza mēbeles var papildināt ar košiem tekstilizstrādājumiem (spilveni, pledi, galdauti u.c.). Atpūtas vietu var izdaiļot ar vasaras puķu mazākiem, lielākiem, iekaramajiem podiem, var nolikt kādu grozu sīkām lietām, avīzēm, žurnāliem. Turpat dārzā var gatavot maltīti. Piemēram, K-rauta piedāvā visdažādākos gāzes un ogļu grilus.

Jau šajā laikā uz terases labi var justies, ja blakus ir infrasarkanais sildītājs, kurš noderēs arī vēsākos vasaras vakaros un agrā rudenī. Infrasarkanais sildītājs starus un siltumu atdod tikai konkrētajai vietai. Ir arī mazi infrasarkanie sildītāji, kurus noliek uz galda. Interesantas ir solārlampas dekoratīvās formās, kuras no saules enerģiju gaismai uzņem pa dienu un deg aptuveni 6–8 stundas, ir izturīgas pret dažādiem laika apstākļiem. Var izmantot arī dārza sveces.

Iveta Odiņa

Foto: K-Rauta

Citi noderīgi raksti

Kartupeļi uz balkona

Vistu audzēšana pašu vajadzībām

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis