Saimniecība

Dobju mulčēšana

Rakstu sagatavojuši ainavu arhitektūras uzņēmuma «Jaunbērzi» speciālisti. 

Mulčēšana ir augsnes nosegšana ar organisku vai neorganisku materiālu. Tā pasargā augsnes virskārtu no izžūšanas, no dubļu veidošanās lietusgāžu laikā, kavē nezāļu attīstību, samazina krasas temperatūras svārstības augsnes virskārtā, veicina bioķīmiskos procesus, mikroorganismu darbību un labas augsnes struktūras veidošanos. Mulčēšana arī papildina trūdvielu saturu augsnē un neļauj lietum izskalot augsnes daļiņas.

Plašāk zināmie organiskie mulcēšanas materiāli: mizu mulča, koku šķelda, zāģu skaidas, priežu čiekuri, kūdra, komposts, salmi, lapas un nopļautās zāles masa.

Jāatceras, ka trūdēšanas procesā tiek patērēts slāpeklis, tāpēc tas papildu jānodrošina, izmantojot organisko vai mākslīgo mēslojumu. Papildu mēslošana nav nepieciešama, ja mulčē ar kūdras substrātu vai bagātinātu kompostu.

Priežu mizu mulča

Var izvēlēties kādu no trim mulčas frakcijām: smalkā (humuss), vidējā (5–30 mm) un rupjā (20–80 mm). Piemērota ir jebkura, viss atkarīgs no pielietošanas veida.

Nelielu augu stādījumos nevajadzētu izvēlēties rupjāko mulču, bet, jo mulča smalkāka, jo ātrāk tā sadalās. Mulču klāj vismaz 5–7 cm biezā slānī (jo rupjāka mulča, jo slāni vēlams klāt biezāku – rupjākas mizas nesaguļas blīvi, un paliek spraugas nezāļu dīgšanai), ik gadu to papildina, jo mulča pakāpeniski satrūd un to aizpūš vējš. Smalko mulču, humusu, var izmantot augsnes ielabošanai, to iejaucot augsnē. Tas nodrošina augsnes irdenumu un labu gaisa caurlaidību (viršaugu, rododendru, rožu stādījumos).

Foto no uzņēmuma «Jaunbērzi» arhīviem

Pirms mulčēšanas var ieklāt ģeotekstilu, kas samazinās augsnes sajaukšanos ar mulču. Mulča ar ģeotekstilu labāk pasargās augsni no nezālēm. Šādu paņēmienu ieteicams izmantot, ierīkojot dobi, kurā dekoratīvie augi nenosedz visu dobes platību. Ģeotekstilu ir vēlams noņemt, kad augi noseguši visu dobes platību, jo tas aizkavē organisko vielu, kas radušās mulčas sadalīšanās laikā, nokļūšanu augsnē.

Kokrūpniecības blakusprodukti

Zāģskaidas, ēveļskaidas, frēzskaidas vai šķeldu dažkārt arī mēdz izmantot kā mulčēšanas materiālu.

Zāģskaidas sablīvējas, kavējot lietus vai laistītā ūdens iekļūšanu augsnē. Jo smalkākas tās ir, jo sliktāk. Savukārt ēveļskaidas, frēzskaidas vai šķelda vairāk piemērota koku apdobēm vai krūmu grupām

Kūdra

Kūdru labāk izmantot augsnes ielabošanai, palielinot organisko vielu daudzumu tajā, vai arī augsnes paskābināšanai, ja kūdra nav neitralizēta. Ar kūdru ieteicams mulčēt rozes un rododendrus, kā arī magnolijas. Viengadīgajām puķēm piemērota ir neitralizēta kūdra.

Priežu čiekuri

Priežu čiekurus var izmantot, lai uzlabotu vizuālo izskatu. Tie ir arī piemērots materiāls skujeņu un lielu krūmu mulčēšanai.

Neorganiskie materiāli

Mulčēšanai var izmantot arī oļus un akmens šķembas, māla lauskas, zem kurām noteikti jāklāj ģeotekstils, lai ierobežotu sajaukšanos ar augsni un nezāļu augšanu.

Mulčējot neapberiet augus. Augu apbēršana ar mulču ne tikai kavē to augšanu, bet var arī novest pie auga bojāejas, tādēļ pie augiem mulčas slānim jābūt ļoti nelielam, ne vairāk par 2–3 cm. Arī pārējā laikā jāuzmana, lai vējš vai ūdens nesanes pārāk daudz mulčas pie augiem.

Mulčēšana nav ieteicama augiem, kuriem patīk sausa, saules sasildīta augsne.

Citi noderīgi raksti

Kartupeļi uz balkona

Vistu audzēšana pašu vajadzībām

Ar citiem dārzkopjiem par līdzīgiem tematiem varat aprunāties Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis