Kurmis
Mazs, melns vīriņš, samta kažociņš. Kas tas ir? Kurmis. Diemžēl šis dzīvnieks nav tikai mīklu un pasaku varonis, bet arī negaidīts viesis mūsu dārzos.
Eiropas kurmis (Talpa europaea) ir matēti melnā krāsā, jauniem eksemplāriem krāsa blāvāka. Dažreiz gadās krāsu novirzes, ir redzēti bālgani, pelēki un brūni kurmji. Ķermeņa garums 120 – 165 mm. Svars 70 – 119 gr. Acis ar kustīgiem plakstiņiem, ļoti mazas, ārējā atvere tikai viens milimetrs. Astes garums 20 – 48 mm, vienāds ar galvas garumu.

Kurmis ir tipisks mežu un upju ieleju iedzīvotājs. Apmetas mežmalās, pļavās, laukos, dārzos un blakus upēm. Izvairās no smilšainām augsnēm un vietām ar augstiem gruntsūdeņiem.
Kurmis ir kukaiņēdājs. Viņš ēd sliekas, kukaiņus un to kāpurus, gliemjus, mitrenes, zirnekļus. Nesmādē arī mazas, mazkustīgas vardes un peles. Taisa barības uzkrājumus ziemai, pārsvarā tās ir paralizētas sliekas. Barojas, taisot zemē ejas un salasot iekļuvušos tur dzīvniekus. Nelabvēlīgos apstākļos, ja trūkst sliekas, paplašina medību eju sistēmu.
Kurmis ir aktīvs visu gadu. Bet pavasarī un rudenī aktivitāte pieaug. Šajā laikā saimniecība tiek vairākkārtīgi paplašināta. Vasarā rok salīdzinoši maz. Ziemā paliek turpat, tikai taisa ejas dziļāk. Diennakts laikā aktīvs no rīta un vakarā. Pašu kurmi ieraudzīt var reti, par viņa klātbūtni liecina kurmjurakumi. Tā ir pazemes eju rakšanas procesā izstumtā liekā zeme. Kurmis taisa dzīvojamās un barošanās ejas. Dzīvojamās ejas veidotas vairākos līmeņos 5 – 60 cm dziļumā. Vienas ejas savieno ligzdu ar barošanās vietām, otras izveidotas kā slazdi, trešās, vairākus simtus metrus garas, ir pārejas starp biotopiem. Barošanās ejas taisa 2 -5 cm dziļumā. Eju labirinti var būt vairākus kilometrus gari. Vienas nakts laikā kurmis var izrakt līdz 50 m garu eju. Ligzdu kurmis ierīko 1,5 – 2 m dziļumā, pārsvarā starp koku saknēm, zem celmiem, akmeņiem vai ēkām.

Kurmim ir īss mīksts apmatojums. Matiņi viegli maina virzienu un netraucē pārvietoties pa saviem tuneļiem. Kustoties pa šaurām ejām matiņi pastiprināti dilst, tāpēc, atšķirībā no citiem dzīvniekiem, kurmis maina savu kažoku 3 - 4 reizes gadā. Kurmju mātītēm dzimst 3 – 9 mazuļi, gada laikā var būt viens vai divi metieni. Kurmja dzīves ilgums 4- 5 gadi.
Inde
Tā kā kurmis ir kukaiņēdājs, tad indīgās vielas šis ēdīs nelabprāt. Galvenais ir pareizi izvietot indi. Ar metāliska stieņa palīdzību nosakiet galvenos pārvietošanās maršrutus. Uzmanīgi ar stieni izveidojiet atveri un ielieciet indi ejā. Tikpat uzmanīgi, neaizberot indi, aiztaisiet atveri. Ievietojiet indi vismaz četrās vietās. Veiksmīga rezultāta iegūšanai kurmim jāatrod un jāapēd inde.
Lamatas un slazdi kurmim
Ja kurmji nav daudz, tad tos var izķert ar lamatām. Daudzi diemžēl neprot pareizi tās lietot.. Galvenais – pareizi izvēlēties vietu. Bezjēdzīgi būtu ielikt slazdu kurmjurakumā. Izstaigājiet savu teritoriju un nosakiet kurmja ierašanās vietu un virzienu. Te zeme būs piepacelta un te tas arī jāķer. Zemi piemīdiet, lai nebirst ejās. Tas rūpīgi atveriet eju un ievietojiet līdz pusei divus slazdus. Divus tāpēc, ka mēs taču nezinām, no kuras puses negaidītais ciemiņš nāks. Katru slazdu jāliek ar atveri uz pretējo pusi. Apsedzat ar dēlīti un gaidāt rezultātus.
Kurmju atbaidītāji
Tie var būt elektroniskie, elektromehāniskie un mehāniskie.
Elektroniskie ģenerē skaņas svārstības noteiktā, 300 – 400 Hz diapazonā. Pakāpeniski dzīvnieki pārvietosies tālāk un tālāk no skaņas avota.
Mehāniskie atbaidītāji ir dažādas skaņu izplatošas ierīces. Visvienkāršāk ir izgatavot „dzirnaviņas” no plastmasas pudeles. Pagatavošanai vajadzēs metāla cauruli un 1,5 vai 2 l plastmasas pudeli. Caurules augšā ar koka korķa palīdzību piestiprina stieni 8 – 10 mm diametrā. Pudeles apakšā ar karstu naglu iztaisa caurumu. Pudeles malās taisa 4 iegriezumus un izveido „spārnus”. Pie mazākā vēja pūtiena pudele griezīsies, tukšā caurule rezonēs un veidos kurmjiem netīkamu skaņu.
Indīgas gāzes
Efektīvas tikai stipri nesazarotās eju sistēmās. Kurmis ļoti ātri norobežo un blīvi aiztaisa sagāzēto atzaru un turpina rakt tālāk.
Kurmja eju appludināšana
Eju appludināšana ar dārza šļūtenes palīdzību reti ir efektīva. Ja nevar ātri un pilnīgi appludināt visu alu sistēmu, kas reti izdarāms, tad rezultātā kurmis vēl aktīvāk raks citā dārza daļā.
Insekticīdi un fumiganti
Tos izmanto slieku un kukaiņu skaita samazināšanai. Rezultātā kurmji pārvācas uz barības bagātākām vietām. Tomēr slieku daļēja iznīcināšana var tikai veicināt kurmju eju rakšanu barības meklējumos.
Lāpsta
Nolīdzināt kurmja rakumu, sagaidīt, kad tas sāk rakt un tad ar lāpstu to iznīcināt ir novecojusi un barbariska metode. Speciālisti iesaka izmantot citas metodes, kas ne vien ietaupa laiku, spēku un nervus, bet arī ir mūsdienīgiem un saprātīgiem cilvēkiem piemērotākas.
Dažādas tautas metodes un līdzekļi
- Zemē jāierok tukšas pudeles ar kakliņiem uz augšu, lai vējš var svilpot. Tā arī izdarījām, un divus gadus no kurmjiem nebija ne vēsts, bet trešajā gadā šie laikam apjauta, ka no skaņas vien nekas traks nenotiek, un rok atkal.
- Es sakrāju izsmēķus un tad aplēju ar ūdeni. Divas dienas pastāv un tad to ielej kurmja alā, kur ir caurums. Palīdz, jo šiem nepatīk tā smaka.
Kādreiz lika tajās alas reņģes, tās sāk pūt, smirdēt un kurmītis aiziet. - Puķu dobē vajag iestādīt fritilāriju sīpolus, tad grauzēji un citi mošķi nenāks.
- Vajag kaut ko ļoti kodīgu liet alās. Kādreiz mūsu senči lika alās karbīdu. Dažiem labi palīdz etiķa esence.
- Vajag alās ieliet vircu.
- Jāber diezgan spēcīgs mēslojums tajās vietās, kur kurmis rok, tad kurmis pēc kāda laika pazūd.
- Es kurmi indēju ar sēra pulveri, to ieberot alā un aizdedzinot, dārzā iestādīju jau minēto fritilāriju un vēl alās sabāzu šausmīgi smakojošā šķidrumā mērcētas lupatas.
- Man ir igauņu lamatiņas un vienas mūsējas. Es izroku svaigā rakumā četrkantīgu bedri, atrodu caurumus. Parasti tie ir divi. Ar lielu karoti iztīru ejas, lai var dziļāk ielikt lamatiņas. Tad abos ielieku pa lamatiņām, virsū uzlieku kādu dēli vai šiferi un gaidu. Labāk strādāt ar gumijas cimdiem, bet es ne vienmēr uzvelku. Lamatiņām princips ir viens. Tās uzvelk tā, lai kurmis lienot atspiež un lamatiņas aizkrīt
- Kopš mājās ir iegādāts suns - taksis, man visi rakumi ir nolīdzināti un dārzs vienās bedrītēs. Bet par tiem smirdošiem līdzekļiem runājot, tad zinu, ka mana omīte izmanto dīzeļdegvielā samērcētu lupatu un ieliek rakumā.
- Mana siāmas kaķene arī ķer kurmjus.
- Kurmim nepatīk, ja alā ieliek cilvēku matus.
- Var pamēģināt paniņu-sūkalu maisījumu: 1(paniņas):4(sūkalas) un ielej atraktajā kurmja ejā (apmēram krūzi uz katru zemes kaudzīti).
- Mēs aizdzinām regulāri pļaujot zāli, nepatika šiem dārdoņa.
- Var uzrīkot kādu pasākumu ar skaļu mūziku. Pie kam atskaņotāja tumbas jāliek uz zemes. Jo ilgāk spēlēs mūzika, jo efektīvāk.
- Labi var tikt galā ar parastām koka dēlīšu vējdzirnaviņām - galvenais nerūpīgi sanaglot, lai būtu klaboņa.
- Ar kurmjiem esmu mēģinājusi visādi, pat bērnu „dzirnaviņas” bija pagalmā un arī speciālie pīkstuļi. Rok vienalga.
Veiksmīgas cīņas ar kurmjiem pamatā ir zināšanas par to uzvedību plus cītīga un ilgstoša dažādu materiālu un metožu pielietošana. Lamatas, atbaidītāji un indes ir efektīvākās cīņas metodes. Uzsākat cīņu uzreiz, tiklīdz pamanāt pirmos postījumus.