Saimniecība

Pelnu pielietošana dārzkopībā

Pelni, kas rodas sadedzinot dažādus kokus, ir viens no labākajiem kompleksajiem mēslojumiem. Tie satur fosforu, kāliju, kalciju un daudzus augiem nepieciešamos mikroelementus.

Pelnus var lietot visiem dārzeņiem visās augsnēs. Smagākajās augsnēs pelnus vēlams iestrādāt rudenī, bet smilšainās un kūdrainās – pavasarī. Pietiek ar 10 kg uz 100 kv. m. Pelnus izkaisa pirms augsnes pārrakšanas, bet var arī bērt uzreiz vadziņā vai bedrītē. Pelnu darbība pēc iestrādāšanas zemē turpinās 2 līdz 4 gadu garumā.

Var pelnus likt komposta kaudzē pamīšus ar pārējām sastāvdaļām (nopļautā zāle, koku lapas un citi organiskas izcelsmes saimnieciskie atkritumi). Tā tiks uzlabota  komposta kvalitāte.

Ļoti efektīva ir koku pelnu izmantošana kartupeļu audzēšanā. Ievērojami palielinās ražība un miltainība. Kāliju no pelniem kartupeļi izmanto daudz pilnīgāk, nekā no citiem kālija mēslojuma veidiem. Pārrokot zemi, iestrādā apmēram 1 glāzi pelnu uz 1 kv. m. Mazās platībās pelnus var bērt tieši bedrītē, sajaucot ar augsni, apmēram 2 ēdamkarotes uz 1 augu. Vēlāk pie pirmās rušināšanas iestrādā 1-2 ē. k. pelnu. Kad sāk veidoties pumpuri, veicot otro rušināšanu, iestrādā vēl pusglāzi pelnu uz 1 augu.

Kāpostaugus pelni pasargā no dažādām slimībām, piemēram, no melnkājas. Gurķi, kabači un patisoni arī būs pateicīgi par pelnu mēslojumu. Tiem pietiek ar 1-2 ē. k. pelnu uz 1 augu, iestrādājot bedrītē pirms stādu izstādīšanas, vai 1 glāze pelnu uz 1 kv. m. pārrokot dobi. Tomātiem, paprikai un baklažāniem devu trīskāršo, t.i. 3 ē. k. pelnu uz 1 stādu vai 3 glāzes uz kvadrātmetru.

Vasaras gaitā var pamīšus mēslot augus ar organisko un pelnu mēslojumu. Uz 1 ūdens spaini ņem 1,5 glāzes pelnus. Kārtīgi izmaisa un ātri, kamēr nenosēdās fosforu saturošie nosēdumi, ielej iepriekš izveidotās vadziņās vai iedobēs un aizrušina.

Informācijai: 1 ēdamkarotē – 6 gr pelnu, glāzē – 10 gr, 0,5 l burciņā – 250 gr, 1 l burkā – 500 gr pelnu.

Citi noderīgi raksti

Pelējums uz sienas nav joka lieta

Zāliena aerācija

Aprunāties ar citiem dārzkopjiem par līdzīgām tēmām varat Cāļa forumā

Zaļumu un pūkainīšu stūrītis